Dnes vám přinášíme tip na podcast Klekání, který v sobě skýtá krátké hororové příběhy v žánrech sci-fi, fantasy, folkloru a pohádek.
Za touto podcastovou antologií stojí Kristýna Hladíková, Václav Urbánek a Tomáš Sobel. Poslední jmenovaný nám prozradil, že u podcastu Klekání zápasí hodně s tím, že lidé chápou slovo podcast jako „neformální rozhovor u piva nebo kafe.“ Berou to v podstatě jako synonymum. „Klekání je spíše sbírkou audio povídek se 3D zvukem, podobným jako je prostorový zvuk ve filmu, který je „binaurální“ což znamená, že je uzpůsoben poslechu na sluchátka. Mozek posluchače tak využíváme jako dekodér signálu, který pomáhá dotvořit právě prostor pro jednotlivé ruchy,“ popisuje s tím, že Klekání tedy není něco, co by se dalo naplno užit při cestě rušným MHD jen jako podkres pro jinou činnost (obvykle).
Klekání tedy tvoří spíš pro takové „staromilské“ vyhrazené poslouchání. Že se posluchač posadí do ušáku v rohu obyváku, naleje si něco dobrého dle vlastní chuti, nasadí sluchátka a nechá se unášet vyprávěním s hudebním podkresem.
Jak Klekání vzniklo?
Tomáš Sobel vzpomíná, že myšlenka Klekání v něm zrála několik let a heuréka moment nastal na jednom festival Bohemia Prix Radio, kde prezentují tvůrci z českého rozhlasového prostředí svoji novou práci ostatním. Tam viděl prezentaci podcastu týmu BBC History, o artefaktech, které máme z počátků naší civilizace. „Zaujalo mě, že každý díl měl ručně ilustrovaný trailer, tedy rozpohybovaný krátký film. Na takovou věc jsem ale neměl odvahu, a tak mi došlo, že když propojím lehce folklorní a strašidelné příběhy českých autorů s originálními ilustracemi, je to přesně to, co hledám,“ doplňuje.
Měsíc poté zcela náhodou u jednoho, kamaráda ilustrátora, zcela náhodou objevil jeho kolekci ilustrací „sběratelských kartiček“, kterou začal Polednicí a mu v tu chvíli došlo, že využití polednice jako maskota by byl zajímavý nápad. Napsal mu, ale změnil Polednici za Klekánici, protože přeci jen, nadcházející večer spolu nese mnohem víc tajemna a očekávání i strachu. Najednou se to začalo nabalovat.
Původně tedy pracovně projekt pojmenovali Klekánice, která je konec konců „maskotem“ samotného podcastu. Když však Tomáš pak ale seděl nad kopcem jedné nádherné vesničky na Vysočině a z údolí se začalo linout večerní svolávání k modlitbě, došlo mu, že to je něco, co je s naší krajinou spojené více jak stovku let. „V ten okamžik se všechny myšlenky spojily v jednu, z Klekánice se stalo Klekání, které ostatně doprovází každou epizodu na začátku i na konci a oznamuje tak nový příběh. A od toho to zůstalo (měl jsem štěstí, že doména byla v tu chvíli zrovna volná),“ usmívá se Tomáš Sobel.
O čem je nejnovější díl?
Nejnovější publikovaná povídka má název Nový nájemník a její autorkou je Monika Ticháčková. Podle ní je to taková jemně hororová povídka, která by vás neměla nechat klidnými. Takže, když si ji večer pustíte do sluchátek, zvedne vás z postele, přinutí zkontrolovat kukátkem, jestli nikdo nestojí přede dveřmi vašeho bytu a pro jistotu se pořádně zamknout. Je to příběh Pavla, který se po přestěhování snaží sžít se svým novým domovem. Což se mu ale kvůli nejrůznějším podivným okolnostem úplně nedaří. Spíš právě naopak.
„K napsání mě inspirovaly prohlídky bytů, když jsme se před časem stěhovali. Často mě napadalo, co vše už asi ty prázdné stěny pamatují. Když někde žijete dlouho, znáte každé zachrastění klíčů a cinknutí výtahu. Víte, kdy se soused vrací z práce nebo sousedka venčí psa. V novém domě se ale můžete jen domýšlet, proč někdo přechází příliš často právě před vaším bytem,“ popisuje Monika.
Experimentování se zvukem
Jednotlivé příběhy načítá Tomáš Sobel, kterého na takové tvorbě baví experimentování se zvukem a učení se nových postupů jeho úprav. „Nahrávání zvuků v přírodě a zkoumání, jak vyrobit zvuk připomínající jiný zvuk, popřípadě zvuk, který podprahově bude působit strašidelně,“ upřesňuje. Monika Ticháčková znala předchozí díly podcastu Klekání, věděla, že jeho autoři Václav Urbánek a Tomáš Sobel odvádějí skvělou práci a byla tak opravdu zvědavá na zpracování její příběhu. Přiznává, že při prvním poslechu ji trochu rušil vlastní mozek, který u každého ruchu přemýšlel, jestli to správně koresponduje s tím, jak měla daná scéna vyznít. „Při druhém poslechu už jsem se od toho dokázala odprostit a upřímně jsem s výsledkem moc spokojená. Podobně jsem to měla také s ilustrací, kterou vytvořila Lucie Sobelová přímo k Novému nájemníkovi. Na první pohled mi to přišlo málo temné, spíš roztomilé. Ale vlastně to ladí k odlehčenějšímu tónu vyprávění příběhu a myslím, že Lusym (jak si Lucie říká), odvedla parádní práci,“ dodává.
Kdo by si měl podcast poslechnout?
Tomáš Sobel si myslí, že by si Klekání měl poslechnout každý, komu nevadí se trochu bát a chce objevovat spolu s ním možnosti, které se schovávají v prolnutí vyprávěného příběhu, hudby a ruchů do jednoho díla, které je okrášleno originální ilustrací, ze kterých si pro sebe i jejich posluchače vyrábějí plakáty nebo kalendáře. „Klekání je podle mě ideální pro každého, kdo hledá trochu rozptýlení a chce si odpočinout od každodenního balastu poslechem příjemně hororových originálních příběhů. Jeho autoři ho tvoří už čtyři roky, takže okruh hororů načtených v archivu, je opravdu široký a každý si tam určitě najde to svoje,“ přidává Monika Ticháčková.
Podle Moniky tady podobný podcast jako je Klekání chybí. Líbí se jí, jak je to kompletně autorský, ale zároveň profesionálně provedený projekt. Je z toho navíc podle ní cítit ten kus práce – že jsou to nové povídky českých autorů precizně namluvené a opatřené originálními ilustracemi, místo obrázků vygenerovaných umělou inteligencí. V závěru uvádí, že v hlavě už má další strašidelný příběh, a pokud se vše zadaří, tak ho snad příští rok společně zrealizují. „V minulosti jsem se navíc věnovala dabingu – vedle například nejznámějších Hvězdných válek také hororovým kouskům. Mohli jste mě slyšet třeba v Kingově Řbitově zvířátek nebo ve Vymítači ďábla. Tak kdo ví, třeba mě zaslechnete i v některém z budoucích dílů Klekání,“ uzavírá.
Podcast Klekání si můžete poslechnout na webu, tak například i skrze aplikace jako iTunes, Spotify či Google Podcasts.
Více informací:
https://klekani.cz/
https://www.facebook.com/klekani
https://twitter.com/klekani
< Předchozí | Další > |
---|