Píše se rok 1610 a v odpadcích u kláštera rodí zubožená prostitutka. Dítě, které přivede na svět porodní bába Jehanne, je odsouzeno k záhubě a už od prvního svého nádechu obviněno z čarodějnictví a spolku s ďáblem, protože se živé prodralo na svět z mrtvé matky. Dívenku Susanne ale zachrání převor kláštera a postará se o její náležitou výchovu. Kousek dál umírá pětiletému chlapci matka. Přivolaná Jehanne chlapci připomene, že protože se narodil s celou plodovou blánou, má zázračné schopnosti a násilím ho donutí, aby matce, která už je jednou nohou v hrobě, zachránil život, čímž mu způsobí doživotní trauma, protože matku nezachrání. Chlapec Daniele, který tak přišel o matku, je dán na vychování do kláštera, protože zoufalý otec se ho dobrovolně vzdává. Na jiném místě podobně starý chlapec vypadající jako dívka, Paulo, už od dětství ví, že ho vzrušuje smrt a násilí. Když i jemu zemře jeho nešťastná matka v područí despotického otce, nehne ani brvou a těší se, až zaklepe na dveře inkvizitora, který si ho vychová a kterému se rozhodne pomáhat s mučením a upalováním čarodějnic.
Osudy těchto tří postav jsou velmi dobrodružné a spletité. Děj se střídavě, jak všechny tři děti vyrůstají, přesouvá do okamžiku, kdy je v roce 1633 Susanne obviněna z čarodějnictví a kruté rituální vraždy svého osmdesátiletého manžela a služebné, a čeká na svůj proces. Vyšetřování se ujímá Daniele, který Susannu miluje, ale dlouho se díky peripetiím osudu neviděli. Zde se kniha stává napínavou detektivkou, kdy společně s hlavními hrdiny jde i čtenář po stopách vraha a odhaluje, kdo skutečně tyto otřesné zločiny spáchal a proč někdo chce Susannu tím nejkrutějším způsobem zbavit života.
Upozorňuji, že kniha je plná násilí a naturalisticky popsaných scén, což úplně nemám ráda. V tomto případě mi to až tak nevadilo, protože to patřilo k doladění celkové atmosféry a autor autentickým způsobem vylíčil tento příběh tak, že má čtenář pocit, jako by tam byl. Některá historická fakta a situace mi ale úplně logicky neseděly a přemýšlela jsem nad tím, že se to takhle prostě nemohlo stát. Stejně tak například historické postavy mluvily povětšinou dnešním jazykem, ale to všechno nenarušilo jedinečnost této knihy. Moc se mi líbily opravdu hluboké filozofické myšlenky, motta i citáty a vypravěčský styl, který nebyl v žádném případě strohý. Autor také skvěle pracoval s emocemi a vytvářel zajímavé kontrasty v celé knize. Na jedné straně dost výrazná ošklivost, krutost a nelidskost, na straně druhé, krása, láska, dobro, milosrdenství, čistota duše a dojetí k slzám.
Italský autor Luca di Fulvio bohužel loňského roku předčasně zemřel ve věku 66 let. U nás vyšly jeho knihy: Všechny touhy vedou do Říma, Sen, který se naplnil, Dívka, která se dotkla nebe, Chlapec, který rozdával sny a Dítě, které v noci našlo Slunce. Všechny tyto knihy jsou považovány za jedinečné a velmi oceňované bestsellery.
Název: Skrytý ráj
Autor: Luca di Fulvio
Překlad: Marta Bárová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 440
Hodnocení: 96%
< Předchozí | Další > |
---|