Nový román Mutabor od Norberta Scheuera je fantaskní i bolestivý. Čtěte jej pomalu a pozorně
Banner

Nový román Mutabor od Norberta Scheuera je fantaskní i bolestivý. Čtěte jej pomalu a pozorně

Tisk

Scheuer Mutabor titulPNorberta Scheuera už mnozí znáte. Na německé literární scéně se pohybuje už 30 let a u českých čtenářů nedávno zazářil úspěšným románem Zimní včely. Nyní vydává nakladatelství Prostor jeho další knihu Mutabor. Podaří se dívce s poraněnou duší zjistit, kdo je její otec a proč je její tajemný původ pro obyvatele města takové tabu?

V rukou mám prý román, podle mě možná spíš novelu jménem Mutabor o nesnadném dospívání problematického dítěte. Na konci v poděkováních se dozvídáme, že měla kniha reálnou předlohu v ženě, která spisovatele sama vyhledala. Dílo dokonce získalo v Německu významné Ocenění Rainera Malkowského.

Tajemný název Mutabor se odkazuje na orientální Příběh o kalifovi, který se stal čápem. Tato kniha samotná se totiž v mnohém odkazuje na pohádky a mytologické motivy – jednak blízkovýchodní a často také řecké. Hlavní postavou je sedmnáctiletá Nina vyrůstající bez rodičů v západoněmeckém městě Kall. Kromě běžného života, kdy roznáší noviny nebo pracuje v hostinci, také žije jednu velkou záhadu svého vlastního původu.

Život Nině rozhodně nepřál, ať už se jednalo o problematickou pověst matky či to, co se dělo, když o matku přišla. Z rodiny má jako jediný příjemnou povahu dědeček, snící o velkolepé a malebné Byzanci. Také Evros, hostinský v lokále, kam Nina dochází, má rád mýty a příběhy, pro změnu ty řecké, o nichž básní mimo jiné popisováním pivních podtácků. Ninina fantazie v tomto světě prosperuje – dívka sní a kreslí a pravděpodobně se tím tak trochu chrání před realitou. Ta je sice jistým způsobem stabilní, protože Nina má střechu nad hlavou a možnost výdělku, ale některé situace a některé osoby ukazují, že se jedná o nezdravé, traumatické dětství, které si Nina internalizuje a skrze její myšlenky a vyrovnávací mechanismy je to dost vidět. Zato má dost silnou osobnost na sledování cíle odhalení rodinného tajemství, a právě toto ve velkém knihu definuje. Nepředstavujte si ale detektivku – spíše myšlenky, pocity, sny a vztahy k blízkým osobám, které z nějakého důvodu odmítají odpovídat na otázky.

Čtení bylo nelehké svou tragédií, chvílemi je třeba se i hodně soustředit na detail, ale zároveň i plynulo ladně tím, že bylo zajímavé. Možná ne úplně celkovou kohezí, ale uvnitř každé kapitoly rozhodně. Chválím také grafickou stránku knihy, autorův syn provedl bravurní práci hlavně s nádherným blízkovýchodním obrazem čápa, který zdobí obálku, ale i expresivními perokresbami uvnitř knihy.

Musím ale také poznamenat, že to není nic pro rychlé čtenáře. Text je sám o sobě krátký, ale docela hutný, i přes množství popisů niterných stavů by řádný literární teoretik musel zapisovat každý náznak relevantní informace, kdyby chtěl celou knihu chápat napoprvé. Pro mě to znamenalo muset se sem tam vrátit o pár stránek, když mi přestalo dávat smysl, kdo že vlastně je kdo. Po návratu k představení některé postavy mi vždy došlo, že její vztah k hlavní hrdince je uveden dost přehledně, jen je nějaká chyba ve mně, že jsem si to hned pořádně nezapamatovala a šla dál. To, že se vracím, ale taky znamená, že mi záleží na tom knížce rozumět, protože si Ninino vyprávění užívám a velmi mě zaujalo. Teď když čtu úplně první stránky znovu při psaní recenze, konečně mi dochází, k čemu se vztahují. Je tam hodně náznaků a čechovovských pušek a určitě si jednou užiju druhé čtení, srozumitelnější než první a asi i fascinující.

Nejobjektivnější výtka je ta, že není úplně přehledné, kdy se která sekce textu odehrává. Tam se mi nejhůře orientuje a mám nejvíce pocit, že by tento problém mohli mít i jiní čtenáři. To, že čas od času sledujeme příběh z pohledu jiné postavy, cením, beru to jako takový foreshadowing k informacím, které Nina zatím neví – navíc právě tam se její jméno vůbec dozvídáme. Její samotné vyprávění ale rozhodně není lineární a nemám moc přehled v tom, jak daleko do minulosti skáče a kdy že se z ní vlastně vrací. V kolika letech zažila tu drastickou událost, kdy by ji u nás asi čekal pasťák? Jak získala tu svoji želvu, je to ta samá želva, kterou měl s sebou někdo v hospodě, když tato pasáž následuje po těch, kdy už želvu má Nina? Prostě mám otázky a vidím nesrovnalosti a uvědomuju si, že některé věci můžu v takto hutném textu přehlédnout, ale nevím, nakolik je to moje chyba, nakolik nekompatibilita stylu psaní a stylu čtení a jestli tam autor fakt něco nenapsal příliš nejasně.

O autorovi:

Norbert Scheuer se narodil v roce 1951 v německém městě Prüm. Zamlada se vyučil elektrikářem a vystudoval technologii, pak také získal magisterský titul z filosofie. Jeho životní profesní dráha je programování i literatura. Ta u něj začíná sbírkou básní Der Hahnenkönig v roce 1993 a dnes Scheuerovo dílo čítá tucet různých publikací. Asi nejslavnější román, který vyšel i u nás, jsou Zimní včely (2019, česky Prostor 2021) oceněné Cenou Wilhelma Raabeho.

Ukázka z knihy:

Jsem nešťastnější než kdy dřív, musím na něj pořád myslet. Skoro každý den chodím do bazénu, jen abych ho viděla. Zajímám se o všechno, co dělá, a dozvídám se tak mnoho o jeho životě, aniž by to on sám zpozoroval. Když nesu noviny jeho rodičům, spatřím ho občas, jak stojí za oknem; potají si ho vyfotím na mobil a jsem šťastná, že mi tak patří aspoň trošinku. Musím se změnit, hlavně být rozumnější; když si teď čtu, chtěla bych u toho vypadat jako Theresa, být do toho tak zabraná. Každou knížku, která se mi dostane do rukou, doslova zhltnu, důkladně si ji přisvojím. Naději, že bych začala chodit s Paulem, teď ale můžu definitivně pohřbít. Mám zákaz koupání, protože vyšlo najevo, že jsem zase navrtala díry v kabinkách šaten a špehovala jimi. Opět z toho byl skandál. Ale co je na tom, vidět někoho nahatého? Mně vůbec nevadí, když mě někdo vidí nahou; ukazuju klukům všechno, co chtějí vidět.

Scheuer Mutabor titul

Název: Mutabor
Autor: Norbert Scheuer
Překlad: Jitka Nešporová
Žánr: kvazilyrický coming-of-age román
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2024
Počet stran: 200
ISBN: 978-80-7260-594-1
Hodnocení: 78 %

https://eprostor.com/kniha/mutabor


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Anna K. a Kryštof Michal hodnotí festivalovou sezónu

anna k krystof michalOpen Air Festival sice hostil zahraniční hvězdy velkých jmen, které na sebe strhly značnou pozornost, ale Kultuře21 neunikly ani stálice české poprockové scény. Kryštof Michal ze Support...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Moderní forma vzdělávání nejen předškolních dětí, toť Encyklopedie pro děti 21. století

encyk200Nakladatelství Albatros nám na podzim, na začátek školního roku, nadělilo úžasnou pomůcku pro malé školáky i předškoláky a to Encyklopedii pro děti 21. století od Jiřího Žáčka, s ilustracemi Radany Přenosilové. Na děti čeká osm set hesel z různých rovin...


Divadlo

Nahlédněte do běžného dne manželského páru v důchodu

Happy end perexMuž a žena, kteří jsou spolu 60 let. Jejich svět se v průběhu let vtěsnal do jednoho bytu a oni se postupně stali jeden druhému nejen nejlepším přítelem, ale především pomocníkem.

 

...

Film

Životopisný film Priscilla ukazuje odvrácenou stranu luxusu i života s králem rock’n’rollu

priscilaPPriscilla Presley je (nejen) módní ikonou a její vztah s králem rock’n’rollu je mnohdy označován za jeden z největších romantických příběhů minulého století. „Jaké ale bylo soužití mladičké dívky s hvězdným Elvisem doopravdy?“ ptá se nejnovější počin oscarové držitelky...