Tom Hanks – Biják: Jak se dělá velkofilm
Možná jste fanoušky stříbrného plátna (nebo nově streamovacích služeb). Třeba vás vždycky zajímalo, čím vším si musí takový film projít, než se při něm zasmějete, zaslzíte si, zamyslíte se nebo si prostě jen odpočinete. Tak co se podívat na to, jak nějaký celovečerní trhák vzniká? A když už, tak proč nevyužít zkušeností autora nadmíru povolaného – dvojnásobného držitele Oskara a bezpočtu dalších filmových cen? Tom Hanks vám v tom všem péčí nakladatelství Motto ze skupiny Albatros Media může pomoci. Podívejte se, co všechno tvorbě úspěšného filmu předchází, stejně jako jaké to je před a za kamerou, a v neposlední řadě pak i ve střižně. „Biják: Jak se dělá velkofilm“ vás vezme u srdce.
R. F. Kuangová – Babylon neboli Nutnost násilí
Možná jste se s prací americké autorky čínského původu R. F. Kuangové setkali u překladu trilogie Makové války (Maková válka, Dračí republika, Spalující bůh), což je neskutečně propracovaná akční fantasy plná bojových scén i magie. Oproti tomu titul s dlouhým názvem „Babylon neboli Nutnost násilí. Skryté dějiny revoluce oxfordských překladatelů“, jenž v dubnu 2024 vyšel v nakladatelství Host Brno je trochu jiného druhu – patří totiž do kategorie alternativní historie, z níž nám autorka předvádí Anglii z období závěru devatenáctého století. S pečlivostí sobě vlastní nabízí velice detailní zamyšlení nad silou slov, ale hlavně koncepcí různých jazyků. Při četbě Babylonu si můžete chvílemi připadat jako na lingvistické přednášce, zatímco vás o dech bude připravovat napínavý příběh atypických mladých studentů oxfordské univerzity.
Jo Nesbø – Noční dům (audio)
Mistr severské detektivky není jen přispěvatelem tohoto žánru, a už vůbec ne pouze série s románovým kriminalistou Harry Holem v hlavní roli. Má za sebou i úspěšnou pentalogii pro děti a mládež Doktor Proktor. Nově zabrouzdal i do žánru čistého hororu. V červnu 2024 se tak na audioknižních serverech (třeba na Audioteka.cz) objevila zvuková podoba novinky „Noční dům“. V podání Martina Preisse se tak můžete zaposlouchat do hrůzu budícího příběhu o třech částech, přičemž zvláště u té první možná (podobně jako já) zapochybujete, zda nejde o čistého Stephena Kinga. Musím dodávat víc? Jistě netřeba – jméno krále moderního hororu jako reklama nepochybně stačí. Takže šup, pojďte se trochu bát, tentokrát pod taktovkou norského Jo Nesbøeho.
Tim Weaver – Poslední sbohem (audio)
Když už jsem se okrajově zmínil o detektivním žánru, tady máte jeden titul, který do něj jednoznačně spadá. Třinácté pokračování série o románovém soukromém detektivovi, specialistovi na pátrání po nezvěstných osobách), Davidu Rakerovi se stalo jednou z červencových novinek serveru Audioteka.cz. Stejně jako v případě předchozího tuctu, i tentokrát se interpretace napínavého příběhu zhostil Igor Bareš, který celé audioknize vdechl přesně tu pravou míru vzrušeného očekávání, jakou si plným právem práce Tima Weavera zaslouží. Jak už je u rakerovské série zvykem, autor nás zavede nejen do současnosti, ale i hluboko do minulosti. V tomto případě navíc do Jihoafrické republiky, což, jak zkušení Weaverovy čtenáři vědí, není zdaleka poprvé.
Foto: Dalibor Boubín
< Předchozí | Další > |
---|