Sbírka básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera

Sbírka básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera

Tisk

Červený obrBásně Terezy Bínové mě zaujaly až napodruhé. Je potřeba mít bdělou mysl, čistou hlavu a otevřené srdce k tomu, abychom je mohli vnímat tak, jak si tyto verše zaslouží. Když se totiž letmo podíváte, vidíte jen to na povrchu, co snadno může zůstat bez povšimnutí a nepochopeno do své hloubky. Teprve hlubší pohled může přinést niternější prožitek, který obvykle při čtení veršů mívám hned. Psycholožka Tereza Bínová za sbírku básní Červený obr získala cenu Magnesia Litera, což už samo o sobě svědčí o její výjimečnosti a přesahu. Tedy, mělo by. A jak se mi tedy její básně líbí? 

Její volné verše se mi líbí svou jednoduchostí, tím, jak ukazují každodennost a ze zdánlivých maličkostí dokáží vykouzlit poetické skvosty a hříčky. Svědčí o vnímavosti, vztahu k přírodě a vesmíru, o vztahu k milovaným lidem ze svého nejbližšího okolí a také vztahu člověka k sobě samému. O tom, že by neměl opomíjet své city, myšlenky a každodenní duševní vjemy, tohle má být bez hodnocení rozumových složek, je to plynutí, proud plný lehkosti Bytí. Z veršů nevnímám tíhu, ona odhaluje své niterné prožitky, verše jsou malebné, příjemné, lehké a osvěžující, jako když se pomalu snáší pírka k zemi. Zamýšlí se, ale nevytváří dogmata ani jasné závěry, je jí to jedno. Hodně vzpomíná, občas filozofuje, občas řeší obyčejné ženské věci, mateřství, prchavé dojmy nebo smutky, bilancuje, přijímá plynutí času. Jiný název sbírky by mohl být docela klidně Perlorodky. Další věc, která se mi hodně líbí je to, že verše s odstupem jiných veršů na sebe navazují a některé z nich mají pro mě dost výrazný spirituální přesah. Jinak ze sbírky hodně cítím životní zrání a smiřování se s pomíjivostí.

Mně se sbírka nakonec moc líbila, je velmi ženská a svěží, zároveň pomalu a přiměřeně zrající, řekla bych. Doporučuji.

Ukázka z knihy:

Budu-li mít v budoucnu příležitost,
věřím,
že znovu budu trhat olivy z olivovníku,
znovu budu opakovat,
že mají hroznou chuť,
znovu zapomenu,
znovu a znovu.

Anotace:

Tereza Bínová stvořila živou, důvtip vystavěnou básnickou knihu, která kromě vnitřní struktury zaujme svou úsporností a schopností povýšit zdánlivě všední deníkové zápisky na bystré, jemné, mnohdy i humorné básně. Básnířku fascinuje provázanost veškerého života a příliš se neunavuje komentováním moderního světa – mnohem raději zkoumá pradávné pouto mezi člověkem, přírodou a vesmírem. Poodhaluje úděl vyhaslých hvězd, odkrývá tajná místa, kde žijí nenápadné třesavky, měchurky a sladkovodní perlorodky, všechny stejně pozoruhodné a pomíjivé jako člověk, který o nich píše.

Červený obr

Název: Červený obr

Autor: Tereza Bínová
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2024
Počet stran: 72
Hodnocení: 95%

https://www.magnesia-litera.cz/kniha/cerveny-obr/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladislava Mlada Jirásková: Je třeba mít v sobě odvahu

VMJ perexMalířka, apatykářka, žena, která měla v životě štěstí najít sebe samu a vášeň k životu, směr a svou přirozenost. A která dostala šanci napsat voňavý Receptář z barokní apatyky. Jaké je životní štěstí? Nejen na to se jí ze...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Vydejte se na výlet za šiframi

vylety za siframi200Vydavatelství CPress vydalo netradičního turistického průvodce nazvaného Výlety za šiframi tentokrát zaměřeného na Prahu a Středočeský kraj.

 

 


Literatura

Daliborovy předvánoční knižní tipy

Genesis audioHledáte hodnotný dárek, který potěší, pobaví, možná poučí, ale hlavně vydrží? Pak jsou tu knižní tipy našeho redaktora a spisovatele Dalibora Boubína...

...

Divadlo

Slavný muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení začínají zkoušet zlínští herci. Zpívat s nimi bude host Igor Timko

zeny na pokraji 200Zlínské divadlo zkouší muzikál Ženy na pokraji nervového zhroucení podle slavného Almodóvarova filmu v režii Stana Slováka, uměleckého šéfa Městského divadla Brno, a v hlavní roli s Petrou Královou v roli Pepy. Netradiční spolupráci...

Film

Zlín Film Festival poprvé ONLINE! Jaký bude?

zlinfest 200I když nic nemůže nahradit společné sdílení filmových zážitků v plných kinosálech, rozhodli jsme se letos čekání na klasickou podobu festivalu zkrátit online verzí Zlín Film Festival – část 1, který bude nejen ochutnávkou filmového a doprovodné...