Vychutnejte si 13 příběhů i s přílohami

Vychutnejte si 13 příběhů i s přílohami

Tisk

13 obalka200Oblíbený humorista a také spisovatel a stand-up komik Pavel Tomeš se tentokrát pustil do povídek a vydal je v knize s názvem 13!. Nemusíte se bát 6 227 020 800 stránek ani znaků, a naopak se těšit na poutavé čtení.

 

 

 

Od autora jsem už velmi dávno četla jeho velmi vtipné Zápisky malého tyranosaura a někdy se chystám na jeho beletrii. Potěšilo mě tedy, když se objevila tato povídková kniha a s radostí jsem se do ní pustila.

Jak už to tak u povídkových knih bývá, každý příběh je o něčem jiném a může na každého působit úplně jinak. Zatímco první povídka Gabriel a Michael představuje anděly v netradiční situaci, Měla babka je osobní, vtipná i dojemná, u Pežot Lux se možná i začervenáte a Facka má zase v sobě nádech nadpřirozena.

Mnozí se mohou najít v e-mailu žijícího stand-up komika (povídka Chrám i tvrz i sokolovna), Chuť mezi řádky o marketingu nebo u kapitoly nazvané Co byste poradili začínajícím autorům?. Já se nejvíc pobavila u Jednoho dne s igelitkou. Zde se mi vše odehrávalo přímo před očima a rozesměje mě to vždy, když si na to vzpomenu.

„Byla tam Billa, a tak jsem tam skočil a koupil jednu igelitku. Do ní jsme psali uložili i s vodítkem. Bylo to fakt hnusný.
Pozvracela se.
Nesnesu pohled na někoho, kdo zvrací. Vždycky se pozvracím.
Pak vytáhla z kabelky krabičku Lucky Strike a zapálila si. Třásly se jí ruce. Nabídla mi. Vzala jsem si.
„Hele, neskočíme na panáka? Myslím, že ho oba potřebujem.“
Podívala se na mě a kývla.“ (str. 52)

U povídek jsem ocenila originální náměty a hodně mě zaujaly také přílohy, které jsou skvělým doplněním. Čtení jsem si opravdu vychutnala, pobavila jsem se a došla k závěru, že Pavel Tomeš je skvělým vypravěčem a měl by psát mnohem více!

Pavel Tomeš je spisovatel, nakladatel, stand-up komik, šachista a fanda faktoriálu. Vydal sbírky fejetonů Facky z Marsu, Zápisky malého tyranosaura a Tohle lidi hodně berou. Je také autorem humorného románu o smrti Až na ten konec dobrý, který získal Cenu čtenářů MAGNESIA LITERA 2022. Přestože se prý povídky nečtou ani neprodávají, s chutí napsal a s energií vydal knihu 13!, sbírku povídek. Žije v Brně.

13 obalka

13!
Autor: Pavel Tomeš
Žánr: humor, povídky
Nakladatelství: OTOČ
Rok vydání: 2023
Počet stran: 230
Hodnocení: 86 %

https://eshop.paveltomes.com/13-faktorial-e-kniha/


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Sylva Lauerová nafotila exkluzivní kalendář českého šperku, rozepsanou knihu uložila do šuplíku a chystá velké změny

SL perexFanoušci populární české spisovatelky Sylvy Lauerové jistě vědí, že se nevěnuje jen psaní knih. Její druhou doménou je móda a velkou zálibou cestování. Potěšení z práce jí však v poslední době kalí neradostná rodinná situace. Dočkají se čtenáři nového ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Jo Nesbø a jeho Netopýr

Netopyr 200Detektivky severských autorů – současný hit u čtenářů. Můžeme sice spekulovat, čím se staly oblíbenými, ale já osobně raději přijímám fakt, že tomu tak prostě je. Sama mám vlastně jasno: jsou to detektivky, které jen neřeší zapeklitý případ, větši...


Literatura

„Hovno“ se neříká

merde200„Knížka, bez které se tento rok neobejdete“ stojí na obálce téhle knihy. Merde!  Já už teď mohu s jistotou říci, že bych se bez ní obešla. Její autor, Angličan Stephen Clarke je především novinář. Sám roky ve Francii žil, proto je jeho kniha do značn...

Divadlo

Večeře bez servítků

pohreb-az-zitra 1 perexŠvandovo divadlo zve na večeři prostřednictvím hry Pohřeb až zítra, jejíž autorkou je Natalie Kocab. Na diváky čeká intenzivní zážitek plný ostrých slovních střetů opepřený složitou situací jednotlivých členů rodiny zase...

Film

Začalo natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK

UtekPrvní klapkou začalo 6. listopadu v Říčkách v Orlických horách natáčení rodinného filmu Útěk podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Hofmana. Štáb v čele s režisérem a scenáristou Davidem Laňkou v Říčkách zůstane do 26. listopadu. V hlavních rolích na...