Sisi: Císařovniny hvězdy

Sisi: Císařovniny hvězdy

Tisk

Císařovninv hvězdy

Pokud máte rádi historii, romantické příběhy a obzvláště vše kolem císařovny Sisi, pak bude tato kniha pro vás tou pravou. Příběh císařovniny kadeřnice Fany Angererové zpracovala v knize nazvané Císařovniny hvězdy německá autorka Mara Andecková. A rozhodně se jí to skvěle povedlo! Knížka mě naprosto okouzlila, a to i svým grafickým provedením na přední i zadní předsádce knihy.

V knížce se setkáte nejen se soukromím samotné císařovny, v letech 1863 až 1867, ale také se soukromím její kadeřnice Francisky Angererové, která je jí nejen podobná vzhledem, čehož císařovna nejednou patřičně využije, ale je také podobně stará, narozená jen o pět let později. Obě ženy se v rámci možností spřátelí a sdílejí některé záležitosti, společně cestují. Autorka dodržuje přesně veškerá známá historická fakta ze života císařovny a jakmile se začtete do příběhu, máte pocit, jako byste tam skutečně byli. Dozvíte se, jak to vypadalo v Hofburgu, ledacos zajímavého a intimního ze soukromí císařovny, snášíte její vrtochy a nálady, na druhou stranu ji i chápete. Mara Andecková se nebojí poukázat na tehdejší postavení žen ve společnosti a to, co se od nich očekává, naznačuje i těžký úděl císařovny a její absolutní ztrátu soukromí a svobody, srovnává její život se životem prostých či měšťanských žen, přibližuje život ve Vídni v druhé polovině 19. století.

Co se týká samotné, a velmi šikovné, kadeřnice, vše je vyprávěno z jejího pohledu, každý pocit či zážitek, dozvíte se ledacos o její rodině a poměrech z jakých vyšla, také o muži, který se jí dvoří. Jenomže jako císařovnina kadeřnice se nesmí vdát a musí být k ruce pouze císařovně. Vzdá se Fany zcela své lásky, anebo jak všechno vlastně dopadne? To už neprozradím...

Prozradím ale to, že příběh v prologu začíná popisem narození obou žen, které část svého života stráví  společně. Císařovny a její kadeřnice. Předsádka knihy vpředu pak ukazuje jejich nádherné medailonky, fotografie, data narození a stručný popis jejich života, zadní předsádka zase stejným způsobem představuje autorku. Tohle se mi hodně líbí a přijde mi to netradiční. V knize najdete také některé císařovniny verše, vzadu se pak autorka věnuje historickým faktům a tomu, jak kniha vznikala. A co že jsou to ty císařovniny hvězdy? Když si knihu přečtete, zjistíte to… Na závěr ještě dodám, že vypravěčský jazyk je velmi příjemný, nechybí dobrá psychologie postav, ledacos k zamyšlení a hezká přirovnání a slovní obrazy vzbuzující představivost. Překladatelka byla také moc šikovná, takže celá kniha vypadá jako velmi kvalitně napsané a precizně zpracované dílko.

Císařovniny hvězdy

Název: Sisi: Císařovniny hvězdy
Autor: Mara Andecková
Překlad: Zlata Kufnerová
Nakladatelství: Ikar/Euromedia Group
Rok vydání: 2024
Počet stran: 352
Hodnocení: 100%

www.euromedia.cz/sisi-cisarovniny-hvezdy/kniha/16033/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Můj repertoár je široký a rád odbočuji i do jiných stylů, říká houslista Pavel Šporcl

sporcl 200Fůru zajímavé a krásné práce má před sebou špičkový houslista Pavel Šporcl. Výjimkou není ani tato sezóna stejně jako ta příští. A pracovat bude, jak tvrdí v následujícím rozhovoru, i přes léto. Ještě před prázdninami - 11. června od 19 hodin - bude mít v nádherných prostorách...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Autor s cenou za nejlepší detektivku roku přichází s novinkou Polednice

polednice200Talentovaný mladý spisovatel Jiří Březina se vrací se svojí třetí detektivkou pojmenovanou Polednice. Samotný název napovídá, že se bude jednat o děsivou krimi.

...

Literatura

Zjistěte, co mají společného pouště a Coca Cola

podstata-pouste 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Podstata pouště s podtitulem Kde se v poušti bere písek a proč duny zpívají – objevování fascinujícího světa.

 

...

Divadlo

Je tanec vaše vášeň? Pak vás zveme na TANCESSE 2012

altV květnu 11.-13. května Brno opět ožije tancem a pohybem.  Již počtvrté se sem sjedou soubory z nejrůznějších končin republiky.  Zahraniční hostem festivalu bude soubor z Polska Akro Dance Theatre Torun. Festival pořádá

Film

Chystá se nový český film PŘIŠLA V NOCI - černá komedie Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka

prisla v noci200Na sklonku loňského roku skončilo natáčení nového českého filmu Přišla v noci. Poslední klapka projektu, za kterým stojí autorské duo Tomáš Pavlíček a Jan Vejnar, padla 25. listopadu. Černá komedie vypráví o páru třicátníků, jehož poklidný...