Zábavný průvodce školními rituály od pravěku do současnosti

Zábavný průvodce školními rituály od pravěku do současnosti

Tisk

skolakuv pruvodce skolou perexZamysleli jste se už někdy nad tím, kolik různých zvyků a rituálů přináší škola? Kde se vzaly a k čemu jsou dobré? Počínaje například zápisem do školy, vstáváním při příchodu učitele do třídy, svoláváním třídních schůzek, zkoušením a mnoha dalšími, více či méně významnými úkony, které mají kořeny, no, možná dokonce už v pravěku.


Autor Školákova průvodce školou Vladimír Najda je vystudovaným inženýrem lesů, vod a strání a během života vystřídal tolik povolání, že mu na to nestačí jedna stránka životopisu. Jeho poslední kroky však vedly zpátky do školy. I když obor, který učí, není úplně jeho zaměřením. Má na starosti odborný výcvik automechaniků a hlavně výuku a výcvik autoškoly. Píše od svých patnácti let. Dal si to tehdy jako novoroční předsevzetí. Zatím to jediné, které se mu v životě podařilo splnit, protože se ho drží už více než 35 let. A přestože podle toho by neměl být začátečník, je tohle jeho úplně první knížka, kterou se mu podařilo ve spolupráci s nakladatelstvím Pointa dotlačit do cíle a představit čtenářům.

Diagnóza: pedagog

Souhrn školních rituálů v humorném podání převedený do knižní podoby se jeví jako velmi neotřelý a atraktivní nápad se slibným potenciálem. Vzpomeňme si třeba na filmy inspirované školním a pedagogickým prostředím, jako například Marečku, podejte mi pero, Obecná škola, Škola, základ života nebo Cesta do hlubin študákovy duše. Kolik vtipných situací se na půdě školních ústavů dá objevit! Však také Vladimír Najda má v textu své knihy mnoho narážek odkazujících na nejrůzněší ikonické hlášky z uvedených snímků a rozvíjí je o své postřehy, které posbíral během pedagogické praxe.

Nástrahy vzdělávacího systému od pravěku do současnosti v kostce

Dále má děj postaven na dvou stěžejních pilířích. Jedním z nich je pravěká tlupa, která se postupně vyvíjí, vychovává své praratolesti a poskytuje autorovi zásobu námětů pro srovnání s výukou ve škole a s poznáváním vůbec. Zde je na místě zmínit ilustrace Michaela Purmenského, které dodávají obsahu šťávu. Druhým pilířem je role průvodce, jímž je sám autor, a v níž provádí svého malého synka školkového věku úskalím povinné školní docházky, začleňování do kolektivu a do společnosti. Což se mu do jisté míry daří, ale postupně jako by se tento cíl vytrácel a chvílemi pak není jasné, jestli hlavním záměrem knihy je být průvodcem stávajícího či budoucího školáka, nebo jestli se mají bavit hlavně dospělí.

Každopádně musím uznat, že Vladimír Najda zpracoval poměrně ucelený soubor školních zvyklostí a věřím, že žáci a studenti se po přečtení důvodů, proč se ve škole děje právě to či ono, mnohem lépe vyrovnají například s rituálem zkoušení, nebo konečně pochopí, proč se mají přihlásit, když chtějí při vyučovací "hodině" (paradoxně trvající 45 minut) něco říct…

skolakuv pruvodce skolou

Školákův průvodce školou aneb Proč to po nás chtějí
Autor: Vladimír Najda
Ilustrace: Michael Purmenský
Žánr: pro děti a rodiče, humor, populárně-naučná
Nakladatelství: Pointa (Albatrosmedia.cz)
Datum vydání: 27. 11. 2023
Počet stran: 136

Hodnocení: 55 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/87785956/skolakuv-pruvodce-skolou/
https://pointa.cz/project/ecfd01ee-8238-11eb-91e9-001dd8b72061
https://pointa.cz


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klid, ticho a útulno, to vždy o Vánocích obstarala maminka, říká operní pěvkyně Libuše Márová

libuse marova200I když paní Libuše Márová oslaví právě 24. prosince kulatiny, rozhovor byl nakonec o něčem jiném. Třeba o tom, jak jednou „oslavila“ Štědrý den v Amsterdamu či jak strávila silvestrovské „veselí“ v Oslo. V obou případech tam byla prac...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Spánek je umění

spanek200Nakladatelství Esence vydalo v srpnu příručku pro všechny, kteří mají problémy se spánkem nebo si tuto dobu, kdy tělo i mysl odpočívá, chtějí zlepšit. Odborník na slovo vzatý Shawn Stevenson nám příjemnou a srozumitelnou formou popisuje, proč je spáne...


Literatura

Sladká pomsta

Sladká pomstaČetli jste Stoletého staříka? Pokud ano, vězte že se opět máte na co těšit. Autor bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, Jonas Jonasson, napsal již svou pátou knihu. Tentokrát je to Sladká pomsta, ktero...

Divadlo

Kniha džunglí ožívá na prknech Divadla Kalich

200divSlavný příběh Rudyarda Kiplinga o lidském mláděti Mauglím, kterého vychovala džungle, se stal dobrým tahem a námětem pro muzikálovou verzi, kterou do hudební podoby přepracovali Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová.

...

Film

Všichni to vědí!

vsichni-to-vedi perex
Krásná Laura přijíždí do rodného Španělska na svatbu své sestry. Moc se jí tam ale nechce. Ona a ostatní hosté mají mezi sebou hned několik nevyřízených záležitostí a svatba není zrovna ideální příležitostí na vyrovnávání...