Feťáci jsou velmi zdařilou knihou o závislostech

Feťáci jsou velmi zdařilou knihou o závislostech

Tisk

fetaci200V nakladatelství Ikar v loňském roce vyšla kniha Evy Dolejšové Feťáci s podtitulem syrový příběh ze světa (nejen) drogově závislých.

 

 

Na zadní straně černě laděné obálky je uvedeno, že se jedná o fiktivní příběh vycházející z reálných událostí a postav. To celému vyznění knihy jen dodává na síle a také podle mě stojí za faktem, že jsou všechny postavy uvěřitelné a čtenář si k nim dokáže vytvořit nějaký vztah.

V krátkých kapitolách se střídá vyprávění několika postav. Tou hlavní je dospívající Veronika, kterou jako většinu teenagerů obtěžuje starostlivá matka, je zamilovaná do Reného, škola pro ni není prioritou a dává si marihuanu a posléze i jiné drogy. Sledujeme také její matku Hanu. Tu opouští manžel a ona zůstává sama jak na Veroniku, tak na postiženého syna a úlevu jí přináší alkohol i prášky. Do světa tvrdších drog pak nahlížíme prostřednictvím mladých rodičů Andrey a Filipa a poznáváme také spoustu lidí z jejich okolí.

Přečtěte si rozhovor s autorkou knihy: „I když to nebylo veselé a vtipné, bylo to „na dřeň““

Feťáci ukazují, jak mohou závislosti dopadnout a ovlivnit životy. Nepůsobí přitom na první dobrou edukativně, i když také je zde patrné, jak experimenty začínají a mohou končit. Jedná se o čtení syrové, ale opravdu věrohodné a není divu, že spousta čtenářů o tomto titulu píše, že by se měl stát povinnou četbou.

„To nebyla ona, moje holka, moje Andy, kdo tohle dělal, to byla droga. To piko Andreu ovlávalo a dělalo z ní někoho, kým doopravdy nebyla. Jako každýho z nás. Je to daň za ten let vesmírem. Perník má moc poslat tě do meziprostoru, kde je ti krásně, nádherně, ale stejně jako ďábel si za to pak něco vezme. Vybere si to stonásobně. Nejenže ti vyláme zuby, nejenže ti postupně devastuje tělo a vezme roky tvýho života. Dožene tě k tomu, že odpálíš všechny, který máš rád, kašleš na všechno i na všechny, jsi schopnej lhát i krást. Dokáže tě vypsychovat, vyschízovat, udělat z tebe totální trosku. Piko si tě vezme celýho!“ (str. 253)

Já jsem několik knih o drogách četla, když jsem vstupovala do puberty a musím říct, že mě tehdy moc bavily. Také si myslím, že jsem si díky nim pak dávala pozor a měla k drogám respekt. Byla jsem proto moc zvědavá, jak se mi Feťáci budou číst nyní, když jsem starší a také mě zajímalo, jak to vlastně autorka pojme. Zpočátku jsem četla jen ve volných chvílích po malých částech, ale najednou jsem se začetla a nemohla přestat. Moc mě zajímalo, jak to s protagonisty dopadne, místy jsem měla slzy v očích a musím říct, že na mě Feťáci hodně zapůsobili. Téma bylo silné, přizpůsobil se mu také jazyk a vše logicky vygradovalo. Doporučuji je tedy i ostatním a moc ráda si od Evy Dolejšové přečtu i něco dalšího.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Získejte knihu Feťáci

Eva Dolejšová se narodila a žije v Litoměřicích, kde pracuje v městské knihovně. Zatím vydala pohádkovou knížku Tajemství jedné knihovny aneb Ze života knižních skřítků (2017), bestsellerový titul pro teenagery Parkourista (2019), který se dočká i filmového zpracování a humoristicky laděné romány pro ženy Já a moji muži (2019), Babičkou proti své vůli (2021) a Radosti a strasti single ženy (2022).

fetaci

Feťáci
Autor: Eva Dolejšová
Žánr: beletrie, současná česká literatura
Nakladatelství: Ikar (Euromedia Group)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 376
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/615175-fetaci.html

https://www.ikar.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

PEPSON SNĚTIVÝ

pep 200Jak se stalo, že se z ekonoma stal spisovatel? - Spíš bychom se měli ptát, jak se z hudebně a literárně orientovaného člověka stal ekonom – byť pouze inženýrským diplomem, ne zaměřením či snad nedejbože mentalitou. V šedi osmdesátých let byly v Jablon...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Vdovin průvodce sexem a randěním

VdovinPruvodce perexTahle knížka má obálku jako krajkové punčochy. Prostě je to obálka, která tak trochu říká, o čem je uvnitř řeč. Název Vdovin průvodce sexem a randěním ve mně vyvolal zvláštní pocit. Nebylo to ...


Literatura

Prázdniny s kouzelným deníkem

denik perexDesky knihy připomínající látkový pestrobarevný vzor přímo vybízejí k přidělení statusu – Dívčí deník. A tím by dozajista byl, kdyby se zápis vedl jako denní záznam. Události v knize jsou skutečným vyprávěním je...

Divadlo

Veselé paničky windsorské: sólo pro Bolkovu pantomimu

vesele panicky windsorskeŘíká se, že hru Veselé paničky windsorské si u Shakespeara objednala přímo královna Alžběta. V představení Jindřich IV. se jí totiž zalíbila postava rytíře Jana Falstaffa a chtěla h...

Film

Hon: nezištné lži na komunální úrovni

hon jagten 200Obecně vzato jsou skandinávská dramata opředena řadou mýtů. Například, že seveřané točí často filmy o patologických jevech ve společnosti (násilí, alkoholismus, rodinné krize) a že je točí realisticky a bez cíleného uspokojování diváckých oč...