Vzala si ďábla v lidské kůži. Podaří se jí utéct?
Banner

Vzala si ďábla v lidské kůži. Podaří se jí utéct?

Tisk

Gaslighter perexKdyž Marika potká Josefa, je to velká láska. Ta však hned na začátku projde těžkou zkouškou. Josefovi diagnostikují zhoubné onemocnění a čeká ho léčba, Marika stojí při něm a všemožně ho podporuje.

 

Po krátké době přijde žádost o ruku a brzy následuje svatba. A pak vypukne peklo. Josef se sice uzdraví, avšak jeho chování se radikálně změní. Jeho šarm zmizí a nahradí jej vulgarismy, urážky, ponižování a manipulace. Deptá ji tak dlouho, až Marika upadne do depresí, které ji stojí kariéru a málem i život. Nikdo z jejího okolí netuší, že zažívá psychický teror. Co se stane, když si Marika řekne DOST a pokusí se manželský svazek ukončit?

Příběh na motivy skutečných událostí

Kniha Gaslighter, kterou vydalo Nakladatelství MaHa, je inspirována skutečnou událostí, přičemž byla změněna jména a upraveno závěrečné vyústění příběhu. Cílem románu je otevřít oči všem, kteří zažívají to, co hlavní hrdinka, a dodat jim kuráž opustit člověka, po jehož boku se jen trápí.

O autorce

Autorkou knihy je Markéta Harasimová, úspěšná česká spisovatelka a členka české sekce AIEP – Asociace detektivní a dobrodružné literatury. Kromě romantických detektivek, erotických krimithrillerů a románů s mysteriózním nádechem píše také knihy pro děti. V roce 2017 založila Nakladatelství MaHa, kde kromě svých děl vydává i knihy jiných českých autorů.

Když se z ráje stane peklo

Autorka skvěle vystihla proměnu milujícího partnera v tyrana. A nejen to – i Marika, jeho oběť, je popsaná realisticky. Pokud budete pozorně číst, už na začátku jejich vztahu odhalíte jisté výstražné signály, které ale okouzlená Marika nemá šanci zaznamenat. Když se k tomu přidá Josefova nemoc a její touha stát při něm v dobrém i zlém, je na průšvih zaděláno. Josefova pravá osobnost se odhaluje pomalu, nenápadně a plíživě, takže Marika se zdráhá uvěřit, že by bylo něco špatně. Má přeci běžné italské manželství, ne?

Pak se ale začne točit v kruhu. Je ve svém životě absolutně ztracená, pochybuje, přemýšlí, čemu má věřit, chvíli si myslí, že se jí nic strašného neděje a že je jen přecitlivělá, hned poté se lituje… a do tohohle emočního guláše přibydou ještě zdravotní problémy. Občas vás bude tato hrdinka štvát. Možná budete i otráveni z toho, že i když má možnosti, jak svou situaci řešit, obhajuje si nepodstatnými argumenty své setrvání v domě po Josefově boku. A v tom je právě ta pointa.

Zatímco vy to všechno budete vidět z nadhledu a bude se vám zdát, že by Maričina situace mohla mít snadné řešení, jen by stačilo trochu chtít, Marika, která v tom žije, už nemá sil. Zmanipulovaná a zoufalá prožívá svoje osobní peklo, za jehož hranice není schopna vidět, stydí se a myslí si, že vše je její vina. Situace v jejím životě se opakují, teror se stupňuje a vás zamrazí, když si uvědomíte, jak snadné bylo pro Josefa přesvědčit dospělou úspěšnou ženu, že je jen bezcenným hadrem na podlahu.

Teror, který nikdo nevidí

Kniha je mimořádně těžká na čtení. Není to stylem psaní – ten je poutavý – ale samotným tématem. Je zarážející, že následky dlouhodobého psychického domácího násilí nikdo nevidí a že oběť nemá téměř žádnou šanci dovolat se účinné pomoci a spravedlnosti. K tíživému pocitu přispívá i to, že budete téměř od začátku vědět, jak tento příběh musí skončit, i když pořád budete doufat, že se to nestane a že to přece jen dopadne jinak. Jiskřičky naděje však téměř okamžitě mizí v pochmurné a depresivní atmosféře, která dokonale zvýrazňuje situaci, ze které hrdinka nevidí východisko.

Autorka vám ukáže, jak taková oběť psychického týrání smýšlí a co se v ní odehrává. Pochopíte, jak těžké je pro ni vyhledat pomoc, i to, proč zůstává s někým, kdo je jejím nejhorším nepřítelem. Gaslighter je zkrátka mimořádně emotivní kniha, po jejímž přečtení už nikdy nebudete o „neviditelném“ násilí smýšlet stejně.

Gaslighter

GASLIGHTER
Autorka: Markéta Harasimová
Žánr: psychologický román
Vydáno: MaHa, 2023
Počet stran: 360
Hodnocení: 80 %
Zdroj obrázku/ Odkaz: https://www.nakladatelstvi-maha.cz/p/gaslighter-psychologicky-thriller-skutecny-pribeh/


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Transformace Daniela Landy. Kouzelník Žito maluje čáry a věci se dějí.

LandaZpěvák, skladatel, scénárista, producent... Daniel Landa je navenek úspěšným mužem, v jehož práci se snoubí mnoho uměleckých profesí tvořících harmonický celek. Výsledkem je spousta písničkových hitů, několik ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

cestou do pekla chci potkat andela 200Do mého počítače se dostala e-kniha mladého spisovatele Davida Hájka určená „dospělým čtenářům, milujícím cizí neštěstí“ s názvem Cestou do pekla chci potkat anděla


Literatura

Hledejte s Christopherem zapomenuté a odhalte ztracené

alchymistova-sifra-volani-prizraku 200V nakladatelství Fragment vyšel už čtvrtý díl ze série Alchymistova šifra od spisovatele Kevina Sandse. Vzhůru na něj!

 

...

Divadlo

Švandovo divadlo natáčí povzbudivá videa, divákům je nabídne na sociálních sítích

Svandovo divadlo200Povzbudit, zlepšit náladu, zaměřit pozornost k dobrým věcem v životě a také neztratit kontakt s diváky. To je smyslem videí, která začali natáčet tvůrci a herci z pražského Švandova divadla.

...

Film

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...