Úvaha kacíře nad knihou Racionální bible - Genesis
Banner

Úvaha kacíře nad knihou Racionální bible - Genesis

Tisk

Bible perexKdo z nás, ať už jsme věřící nebo ateisté, si někdy neřekl, že znalost Bible patří k základnímu vzdělání. A řada z nás se ji možná pokusila přečíst. Zdaleka ne všem se to povedlo. Ať už kvůli obtížnému jazyku starších překladů nebo pro poměrně velký rozsah celé Bible.

 

Pokud patříte k těm "vzdělancům", kteří toto dilema vyřešili Biblickou dějepravou pro základní nebo střední školy tak, jako kdysi autorka této recenze, nevěšte hlavu. Právě pro vás nebo pro vaše potomky přichází na předvánoční trh kniha Dennise Pragera Racionální Bible – Kniha první, Genesis, s podtitulem Bůh – Stvoření světa – Zkáza.

Moderní, čtivý, vytříbený překlad biblického textu 

Racionální Bible, obsahující komentáře k Pěti knihám Mojžíšovým, se v zahraničí setkala s velkým ohlasem, byla bestsellerem podle USA Today, Publishers Weekly i Wall Street Journal. Používá se i jako učebnice. Komentáře ke knize Genesis, první knize Starého zákona, první z pěti knih, jejichž autorství je připisováno Mojžíšovi, nyní poprvé vycházejí česky. Nakladatelství LEDA vydává knihu v moderním, čtivém, vytříbeném překladu Alexandra Tomského. Odpadá tak výše zmíněná, a pro mnohé z nás dříve nepřekonatelná, překážka obtížné srozumitelnosti biblických textů.

Bible 2

Racionální Bibli komentoval i její překladatel Alexander Tomský

Racionální Bible - Genesis od Dennise Pragera dokonale zprostředkovává knihu Genesis dnešnímu čtenáři a jeho vnímání. Pragerův komentář zdůrazňuje morální aspekty Tóry ve vztahu k dnešnímu příliš sekularizovanému západnímu světu, poukazuje na několik hlavních rozdílů mezi morálkou Tóry a nebezpečnými nedostatky dnešního sekulárního Západu. Zejména si všímá univerzit, které jsou stále více v čele útoků proti Bohu, Bibli, rodinným hodnotám, Izraeli a samotnému pojetí objektivní morálky, místo aby sloužily jako bašty morálního učení.

V celém svém komentáři Prager obhajuje víru v Boha, prozřetelnost, božský původ Tóry a věčnou moc morálky Tóry. Nabízí také průběžný komentář k Tóře, který přináší postřehy od široké škály učenců a myslitelů, jakož i ze svých osobních zkušeností.

I pravil Bůh: "Diskuze je vítána!"

Každý nemusí souhlasit s interpretacemi jednotlivých veršů, ale podle autora i Bůh očekává, že se s ním věřící budou přít, aniž by to bylo považováno za zpochybňování Boží autority nebo za příznak slabé víry. Bůh nás ujišťuje, že diskuse se očekává a že může být záslužná. Věřící se nesmějí poddat absolutní jistotě, neboť ta je neklamnou známkou fanatismu. Lidská duše potřebuje pochybnosti, aby byla pokorná. Stoprocentní jistota je jed.

Bible 1

Ředitel nakladatelství LEDA dr. Rudolf Červenka představuje knihu Racionální Bible - Genesis

Autorovy komentáře dokonale zprostředkují knihu Genesis dnešnímu vnímání a osvětlují její podivuhodnou shodu s vědeckými poznatky o vzniku světa. Podstatné je i to, že ukazují, jak se v západní společnosti – v důsledku klesajícího významu biblického učení o přirozenosti člověka a o Božím řádu – rodí toxické ideologie pomýleného sociálního inženýrství, které popírají zdravý rozum, protože jejich původci podlehli příslibu hada z rajské zahrady „budete jako bohové znát dobro a zlo“.

Bůh stvořil svobodného člověka k transcendentálnímu účelu („buďte svatí, jako já jsem svatý“) a pověřil jej jedinečnou rolí v zápase s pohanskými ideologickými silami rozkladu. Tento svět je zázračným darem lidstvu a člověk je jeho hospodářem. Autor zdůrazňuje, že jakkoli to může znít sekulárnímu jednotlivci ironicky, pouze Boží chápání lidského života umožňuje svobodnou vůli.

Nejstarší příběh, který je stále aktuální, lidsky vysvětlený a srozumitelně komentovaný, je skoro povinností mít ve své knihovně. Reprezentativní publikace, která udělá radost jako vánoční dárek a ke které se budeme rádi vracet.

Bible 3

O knize zasvěceně hovořil dr. Tomáš Kraus emeritní tajemník Federace židovských obcí, mezi hosty byl Benjamin Kuras (sedící vpravo)

Tento text je spíš úvaha kacíře nad knihou Racionální Bible, respektive pohledem současníka na filosofii biblického světonázoru, než recenze. Nicméně všem doporučuji, je to úžasná kniha pro ty, kdo si kladou otázky, a taky pro ty, kdo si chtějí od otázek odpočinout.

O autorovi

Dennis Prager (1948) vyrostl v moderně ortodoxní židovské rodině v Brooklynu a stal se vlivným konzervativním publicistou s teologickou erudicí, je však známější jako politický komentátor než učenec Bible. Ve svých rozhlasových talk show, které vedl po přes tři desetiletí, diskutoval o náboženských otázkách s představiteli všech náboženství i ateismu. Je považován za racionálního obhájce biblického světonázoru a univerzálního etického monoteismu: „Rozum hledá víru a víra bez rozumu by byla nesmyslná.“ Je autorem jedenácti knih, česky vyšel jeho komentář Desatero přikázání (Leda, 2017)

Bible

Racionální Bible – Kniha první: Genesis; Bůh – Stvoření světa – Zkáza (The Rational Bible: Genesis; God, Creation and Destruction)
Autor:
Dennis Prager
Překlad: Alexander Tomský
Ilustrace: René Senko
Žánr:
religionistika, filosofie, společnost
Nakladatelství:
LEDA, edice Prameny
Rok vydání:
2023
Počet stran:
432

Hodnocení:100 %

Zdroj foto: nakladatelství LEDA  https://leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=949


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Miloš Dvořák: Péče o hroby předků vypovídá o kultuře národa

Milos Dvorak perexJsou lidé, kteří po hřbitovech chodí velmi rádi. Milují tu tichou atmosféru. Mezi ně určitě patří divadelník a fotograf Miloš Dvořák, který je také autorem knihy „Malý průvodce po hrobech velkých...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...

Čtěte také...

Jonas Moström završil Půlnocí svou trilogii

pulnoc 200Nakladatelství XYZ v posledním roce vydávalo třídílnou švédskou detektivní trilogii od Jonase Moströma – po prvním díle Fontána, přišlo Domino a nyní vyšla závěrečná Půlnoc.

 

...

Literatura

Tashlinův svět, který není

svet ktery neni 200Mám ráda knížky Franka Tashlina i nakladatelství Baobab. Obě jména jsou zárukou kvality a příjemných zážitků, takže když se mi dostal do rukou třetí komiks Franka Tashlina – Svět, který není, neváhala jsem ani minutu a začetla jse...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

KOUZELNÁ TAJEMNÁ CESTA THE BEATLES

the beatles magical mystery tourPřehrávám si LP Magical Mystery Tour a při písni The Fool On The Hill se mi vybaví slova Zdeňka Rytíře, která zpíval Ota Petřina v písni Nebýt tebe z LP Super-Robot (1978): ,,Nebýt...