Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Uchvátil vás svět smrtek Neala Shustermana? Vraťte se do něj díky originálním povídkám

Tisk

Kosen perexBestsellerovou sérii Smrtka asi není třeba představovat. Napínavá trilogie o světě, kde neexistuje smrt a kde lidský život může trvale ukončit jen smrtka, vyniká nejen neotřelým tématem, ale i poutavým zpracováním, a tak není divu, že si získala oblibu po celém světě.

 

Pokud chcete o smrtkách vědět více, sáhněte po povídkové knize Kosení, která sérii vhodně doplňuje. Jednotlivé povídky se odehrávají nejen souběžně s událostmi série, ale i před nimi či po nich. Kromě starých známých tak potkáte i nové postavy, které vám ukážou, že zbývá ještě mnoho příběhů, které je potřeba odvyprávět.

Smrtelnost, nesmrtelnost a všechno mezi nimi

Autorem knih o smrtkách, které v českém překladu vycházejí v Nakladatelství Yoli, je americký spisovatel Neal Shusterman. Ten napsal mnoho knih pro mládež včetně románů Everlost a Downsiders, za který byl nominován na dvanáct čtenářských cen. V roce 2015 získal National Book Award za literaturu pro děti a mládež. Píše také scénáře k filmům a televizním programům. Kromě Smrtky vyšly v českém překladu i Shustermanovy knihy Sucho, Bez šance a Bez citu.

Povídky o smrtelnosti, nesmrtelnosti a vším, co se odehrávalo mezi těmito dvěma epochami, ale Shusterman nepsal sám. Spolupracovali s ním tito autoři a autorky: David Yoon, Jarrod Shusterman, spoluautor románu Sucho, Sofia Lapuente, Michael H. Payne, Michelle Knowlden a Joelle Shusterman.

Tematicky různorodá sbírka

Pokud od knihy očekáváte především setkání s hlavními hrdiny série, budete zklamaní. Ano, jsou tu povídky, ve kterých vystupují smrtky Curieová a Faraday, v jedné se na krátkou chvíli mihne Rowan, v další se zmiňuje Citra a nechybí ani příběh o smrtce Goddardovi z časů, kdy ještě nebyl smrtkou, avšak většinu prostoru dostaly postavy nové. To však vůbec není na škodu, protože tito lidé i smrtky jsou nejen jedinečným osobnostmi, jejichž osudy vás budou zajímat, ale umožňují autorovi také ukázat další aspekty jeho univerza.

Pokud jde o témata, je sbírka překvapivě pestrá, a tak v ní najdete příběhy o lásce i umění, o ambicích a odhodlání udělat pro jejich naplnění všechno, o dvou soupeřících smrtkách, o umělé inteligenci, která doprovází lidské posádky na cestě vesmírem, o inteligentním psovi, snech i o dívce, která nehodlá respektovat společenská pravidla.

Doplněk pro fanoušky série

Všechny povídky ale mají něco společného. Kromě čtenářsky atraktivního tématu a jedinečných postav je to i dokonale promyšlená pointa, která pokaždé překvapí. I když se však jedná o zdařilou sbírku, je k plnému pochopení příběhů nutná znalost série. Proto je kniha určená hlavně pro její fanoušky. Zaujala vás tato kniha, ale sérii jste zatím nečetli? Dejte jí šanci a seznamte se s dystopickým světem, ve kterém lidstvo zvítězilo nad nemocemi, stárnutí i smrtí. Uvidíte, že vás příjemně překvapí.

Koseni
KOSENÍ
Autor: Neal Shusterman
Originální název: Gleanings
Překlad: Petr Kotrle
Žánr: young adult, dystopie
Vydáno: Yoli, 2023
Počet stran: 368

Hodnocení: 90 %

www.knizniklub.cz/knihy/638101-koseni.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...

Čtěte také...

Mýty číslo 13 vábí čtenáře na crossover

myty 13 200V dubnu vydalo komiksové nakladatelství Crew již třináctý díl série Mýty, takové pohádky pro dospělé. Nadupaný díl o více než dvě stě stránkách sázel na křížení se sérií Jack of Fables a to vysvětluje i název dílu – Velký mytický crossover.

...

Literatura

Vír: poctivá severská detektivka

Vir 200Série podivných případů vnese do poklidného života severonorského ostrova Landegode strach a paniku. Příběh začíná procházkou dvou chlapců, kteří při svých plážových hrátkách uslyší nářek a křik muže, jemuž kdosi připoutal ruce ke skále pod ledovou mořskou...

Divadlo

Na podzim do divadla: Soudce v nesnázích

200 divadlo mO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na britskou komedii můžete vyrazit do Klicperova divadla v Hradci Krá...

Film

Začalo natáčení nového filmu Davida Laňky ÚTĚK

UtekPrvní klapkou začalo 6. listopadu v Říčkách v Orlických horách natáčení rodinného filmu Útěk podle stejnojmenné knižní předlohy Oty Hofmana. Štáb v čele s režisérem a scenáristou Davidem Laňkou v Říčkách zůstane do 26. listopadu. V hlavních rolích na...