S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

Tisk

Mezi dvema perexS velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Anotace více než výstižná

Již upoutávka na knihu dokonale připraví čtenáře na obsah a nastíní zápletku. „Její předchozí vztah se rozpadl a ten nynější jí nepřijde o mnoho lépe fungující. Jednadvacetiletá hrdinka novely Mezi dvěma se vydává na životní cestu. Doufá, že tisíce kilometrů od domova zahojí rány z bolestivého rozchodu a ona znovu najde cestu sama k sobě. Brzy však poznává, že není možné utéct a hledat rozhřešení na druhém konci světa, a zjišťuje, co se může stát, když se na cestu za sebepoznáním a uzdravením vydáme s rozvrácenou myslí a zlomeným srdcem“. V tom je jistě hluboká pravda. Iluze zvýšení vlastní hodnoty prostřednictvím rychlého navázání nového vztahu se brzy rozpadne na prach.

Dnes se těmto myšlenkovým pochodům musím smát. Nebála jsem se o svůj život, o svou budoucnost, o svoje fyzické či psychické zdraví, ale strachovala jsem se o dveře… co se stane, pokud ty dveře rozbije. Kdo je zaplatí? Jak je zaplatíme?

Čtenář tak, spolu s autorkou, listuje fotoalbem toxického vztahu, stránku za stránkou proniká do myšlenkových pochodů hlavních postav, které se vyvíjejí zároveň s příběhem. Občas se vrací o pár listů zpátky, aby si připomenul, jak se to vlastně všechno stalo a proč právě takhle. A pak už je tu závěr – anebo nový začátek? Díky sugestivnímu popisu je poměrně snadné ponořit se do děje, což s sebou však přináší mnoho protichůdných pocitů. Ostatně, na tom je čtení lidských příběhů založeno - a tady se záměr podařilo naplnit bezezbytku.

Detoxikace bývá nepříjemná, ale tělu i duši prospěje

Ten, kdo na sobě někdy praktikoval detoxikační proces, ať už se jednalo o očistu organismu nebo mysli, se přitom možná potýkal s nepříjemnými průvodními jevy. Někoho rozbolí hlava, jiného svaly a klouby, dalšímu naskáče vyrážka nebo ho postihne průjem. Když se pak podaří toxiny odbourat (a další do sebe neládovat), nitro si lebedí a uzdravuje se. Se vztahy je to podobné.

Hlavní hrdinka novely Mezi dvěma se ocitla v bodě, kdy ve vlastním zájmu musí pohlédnout pravdě do očí, aby se v budoucnu mohla podívat do očí sama sobě. Na nánosy bahna bude potřebovat spoustu vody, mýdla a pořádný kartáč. A taky bude muset sebrat veškerou svou odvahu...

Vnímala jsem silnou touhu vycházející odněkud zevnitř, odněkud z prostoru mezi žebry blízko u páteře. Cítila jsem, jak moc ho chci obejmout, schoulit se k němu a doufat, že když projevím dost náklonnosti a svolnosti, možná i lítost, tahle bouře zase rychle odezní.

Knížka velice přesně vystihuje problematiku partnerských vztahů založených na principu „predátor a oběť“. Pravda, nečte se zrovna lehce, ale její poselství je zjevné. Nezbývá, než si přát, aby jeho dosah byl co největší.

Mezi dvema
Mezi dvěma
Autor: Gabriela Boška
Žánr: Romány
Vydáno: 2023, Pointa
Počet stran: 88

Hodncení: 79 %

https://pointa.cz/project/92f21195-8519-11ec-a197-0242ac130008


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Petříčková: O hnědých pastelkách se mi i zdálo…

200roByla to první nabídka pro opravdové ilustrace do knihy. „Poprvé jsem vzala pastelky, abych s nimi vytvořila něco, co bude zdobit knižní stránky,“ říká Renata Petříčková, kterou zhruba před rokem s touto nabídkou oslovila autorka knihy Hvězdná obloha. Ilus...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Z archivu...

Čtěte také...

Padesátá léta ve Švédsku dětskýma očima

dziny 200Šestým dílem Pravé americké džíny se dostáváme do druhé poloviny série Velké století, kterou nám přináší oblíbený švédský spisovatel Jan Guillou. Prostřednictvím rodiny Lauritzenů se dozvídáme o švédských a norských dějinách dvacátého století. Tentok...


Literatura

Daredevil: Muž beze strachu 4 aneb pecka peckovitá

daredevil200Ponuře temný příběh Daredevila pokračuje ve čtvrté knize Muže beze strachu. Brian Michael Bendis a Alex Maleev nám na zlatém podnosu přináší poslední část této ságy.

Divadlo

Zora Jandová a její hosté vzdají v Městském divadle Brno poctu šansonu

Pocta šansonu vizuálZora Jandová, muzikálová herečka a šansoniérka, bude v září 2023 slavit 65. narozeniny. V říjnu téhož roku uplyne 60 let od úmrtí Édith Piaf. Koncert Pocta šansonu tak připomene nejenom francouzskou zpěvačku nejznámějšími písněmi z...

Film

Bresson o Bressonovi aneb režisér sám o sobě
Bresson perO francouzském režiséru Robertu Bressonovi dlouho kolovalo mylné datum narození: nepřišel na svět v roce 1907, jak lecjaké příručky tvrdily, nýbrž o šest let dříve – a dožil se bezmála stovky. Většinu z jeho celkem 13 celovečerních filmů jsme mo...