Jaké byly manželky nacistů?

Jaké byly manželky nacistů?

Tisk

Manzelky nacistu perexGöring, Goebbels, Himmler, Heydrich, Heß, Bormann – tato jména zná každý, kdo se alespoň trochu zajímá o druhou světovou válku. Jména jako Carin, Emmy, Magda, Margaret, Lina, Ilse a Gerda však už tak známá nejsou.

 


Na tyto dámy bylo až doposud nahlíženo jako na vedlejší postavy. Jejich význam se opomíjel. Je ale možné, že o tom, co dělali jejich manželé, vůbec nic nevěděly? Důkazy byly přece všude kolem nich: ukradená umělecká díla zdobící jejich pokoje, nábytek z lidské kůže a kostí, otrocká práce… Příběhy těchto žen nabízejí nový pohled na klíčové události, které ovlivnily vzestup i pád nacismu.

O autorovi
Autorem knihy Manželky nacistů, která v českém překladu vyšla v Nakladatelství Universum, je britský spisovatel, oceňovaný scenárista a televizní hlasatel James Wyllie. Ten pracoval na mnoha filmech pro BBC a Film4 a napsal také scénáře k řadě dramatických seriálů pro televizi.

Detailně zpracované portréty žen
Autor v knize představuje ženy, které se provdaly za významné přívržence nacismu. Vypráví o nejdůležitějších chvílích v jejich životech, o tom, jak se poznaly se svými manžely, jak se dostaly k nacistické ideologii a jak ji vnímaly. Vyprávění se zaměřuje i na nejrůznější detaily, jako je například okultismus nebo osobní a duševní problémy. Zkoumány jsou i vztahy mezi muži a jejich manželkami a milenkami i to, jak se v průběhu času měnilo postavení jednotlivých Hitlerových spolupracovníků.

Kniha je psaná chronologicky. Protože se ale příběhy manželek prolínají, je občas těžší orientovat se v tom, kdo je kdo. Autor navíc často používá jména žen bez příjmení, a tak je nutné si pamatovat, kdo ke komu patří. Čtivý text je doplněný množstvím černobílých fotografií.

Manzelky nacistu

MANŽELKY NACISTŮ
Autor: James Wyllie
Originální název: Nazi Wives: The Women at the Top of Hitler's Germany
Překlad: Manfred Strnad
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2023
Počet stran: 280

Hodnocení: 85 %

www.knizniklub.cz/knihy/602185-manzelky-nacistu-zeny-na-spicce-hitlerova-nemecka.html


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Chtěla bych být takovou babičkou!

Valerie Zawadska 200Audioknihu BABIČKA POZDRAVUJE A OMLOUVÁ SE od Fredrika Backmana, autora celosvětově úspěšného románu MUŽ JMÉNEM OVE, načetla Valerie Zawadská. Hravé, jímavé a humorné vyprávění líčí neobyčejný vztah babičky a vnučky, ale také uka...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Z archivu...

Čtěte také...

Svědectví usvědčí jen opravdové fanoušky

200kingSvědectví je podle fanoušků největší dílo krále hororu. A to nejen příběhově, ale i co do počtu stran. Původně čtvrtá kniha Stephena Kinga, kterou znovu vydal v roce 1988, má totiž více než tisíc stran. Její první vydání vyšlo roku 1975, jenže vydavatelé ...


Literatura

Medicinské karty

medicinske karty200Moudrost indiánů nepřestane lidstvo nikdy fascinovat. Je hluboká a svým způsobem se dotýká podstaty lidského bytí, která snad ještě má být lidstvu skryta. Někdo ji vnímá dokonce jako nebezpečnou nebo minimálně rizikovou. Však také š...

Divadlo

Nejznámější příběh lásky všech dob – Romeo a Julie v podání Baletu Národního divadla se v září vrátí do Státní opery

Romeo a JulieNejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí Bal...

Film

Filmový festival Locarno uvede ve světové premiéře český animovaný film O krávě

Vizual O kraveKrátkometrážní animovaný snímek O krávě se probojoval do soutěžní sekce Pardi di domani na 76. ročníku filmového festivalu v Locarnu. Režisérkou tohoto originálního díla je talentovaná animátorka a ilustrátorka Pavla Baštanová, která ve spolup...