Skvělá a napínavá Hra o přežití

Skvělá a napínavá Hra o přežití

Tisk

hra o preziti200V nakladatelství Kalibr vyšla další kniha českého spisovatele Davida Urbana. Jedná se o detektivku Hra o přežití s podtitulem „Na mobilu děti loví monstra v lese monstra loví je…“.

 

 

 

Děj knihy se rozjíždí v okamžiku, když se v Klánovickém lese najde uříznutá noha. Kriminalisté nemohou najít zbytek těla, a navíc dochází k mizení dalších osob. Děti mají netradičního koníčka v podobě hry Lovci monster. Na mobilu v ní musejí pochytat imaginární nestvůry a v rámci lovu být v určitý čas na určitém místě, což může být i temný les. Rodiče jsou vůči této zábavě poněkud odtažití, ale na druhou stranu jsou rádi, že jsou jejich děti na čerstvém vzduchu…

David Urban tentokrát přišel s velmi moderním tématem – v rámci detektivky se snažil ukázat, jak se může hraní her zvrtnout a zaslepit hráče a také to, jak se dají podobné hry zneužít. Je to velmi aktuální a moc mě to zaujalo.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Začtěte se do Hry o přežití

Na knihy tohoto spisovatele nedám dopustit už od doby, kdy jsem si přečetla jeho povídkové knihy Tři opice a Výjezdovka. Mám na něm ráda, že přibližuje práci kriminalistů a vše působí opravdu realisticky. Tentokrát jsem byla z tohoto ohledu trochu zklamaná a na některých místech mě při čtení zarážela natvrdlost určitých postav. David Urban v této souvislosti v našem rozhovoru vysvětil, že to bylo dáno tím, že v knize uvádí popis a výsledky práce detektivů výjezdovky na místě činu a potom popisuje vyšetřování detektivů mordparty. To jsou dvě skupiny kriminalistů, které pracují zvlášť. „Občas se tak stane, že první skupina společně se čtenáři zjistí něco zásadního, co ta druhá skupina zatím neví a dozví se to posléze. Ten problém bohužel vznikl tím, že jsem se moc věrně držel reality (naštěstí jsem to neuhlídal snad jen jednou  ). Čtenář v té chvíli měl více informací než detektivové mordparty, kteří se mu tak mohli zdát nechápaví,“ dodává. Tudíž jsem mu to odpustila a musím to přičíst spíše své nepozornosti.

Více najdete v rozhovoru s autorem: „Můj příběh, moje pravidla – takže postavy musí poslouchat a někdy i krvácet nebo zemřít…“

Hra o přežití je podle mě velmi dobrá detektivka se zajímavým námětem, skvěle popsanou atmosférou a také překvapivým závěrem. David Urban se rozhodně nemá za co stydět, za mě se jedná o dílo, kterému by slušelo filmové zpracování i rozšíření přes naše hranice. Ostatně všimla si toho i odborná veřejnost, která knihu nominovala na Magnesiu Literu, takže moc držím palce a těším se na další novinku v podobě Déjá vu.

DAVID URBAN (*1973) se narodil v Praze, kde žije dodnes. Je šťastně ženatý, má dvě dospělé děti a pár koček. Už více než polovinu života pracuje u pražské kriminálky, což se odráží i v jeho literární tvorbě. Mezi jeho zájmy patří četba knih, sbírá komiksy a hraje počítačové hry. Rád zdolává lezecké stěny a věnuje se lukostřelbě. Je autorem povídkových sbírek Tři opice (2020) a Výjezdovka (2021), mnohé z publikovaných povídek byly oceněny v nejrůznějších literárních soutěžích. V posledních letech vydal u Kalibru také dva romány, Rozsudek smrti (2021) a Hra o přežití (2022). Za Hru o přežití byl nominován na cenu Magnesia Litera 2022 za nejlepší detektivku.

hra o preziti

Hra o přežití
Autor: David Urban
Žánr: román, česká beletrie
Nakladatelství: Kalibr (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384
Hodnocení: 89 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/604419-hra-o-preziti.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor - Henrich Šiška

heno 200Rozhovor - Henrich Šiška alias Heňo
„Nejsou všechny věci jenom tak, jak vypadají.“

...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Hravý způsob, jak připravit budoucího školáka

Grafomotorika perNedávno jste poprvé chovali svůj uzlíček štěstí a letos jste ho chystali na poslední rok ve školce. Příští září už z něho bude velký školák! Do té doby ho ale ještě čeká velký kus práce, který mu může usnadnit divočák Fanda v knize zam...


Literatura

Rudý zákon: Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1

Rudy zakon 200Knižní autobiografii s názvem Rudý zákon napsal americký investor Bill Browder. Rozhodl se vyjít na světlo s politickými intrikami, které při svém pobytu v Rusku, kde začal investovat do akcií ruských firem, zažil. Ačkoliv riskoval svůj vlas...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Když draka a jeho jezdce pojí společné vědomí

Eragon 200Mimořádný úspěch "fantasy" filmů, velkolepých epopejí z rodu Pána prstenů a nejnověji Hobita, uspíšil vznik dalších obdobně zacílených děl. Vyznačují se touž realizační rozmáchlostí zvláště při bitevních výjevech, t...