Je libo dystopii?

Je libo dystopii?

Tisk

znamenita mrtvola200Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?
Obálka roku!

V prvé řadě musím pochválit obálku, která v tomto případě nevychází z originálu knihy, ale má ji na starosti Adéla Korbelářová. Je vyvedena tak, že se zde nachází vanička s kusy masa a název knihy je jejím štítkem. Může to působit kontroverzně, ale za prvé to předurčuje obsah knihy a za druhé si jí díky tomu všimnete. A o to přece jde!

O čem to je nejlépe prozradí anotace

Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno.

Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru.

V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít.

Názory na knihu se různí

Kniha vyšla v nakladatelství Fobos spadající pod Knihy Dobrovský, a nejen díky tomu se stala na sociálních sítích hitem. Ti, kteří si dávají u svých příspěvků záležet na fotografiích knihy, se předháněly v nejrůznějších kompozicích a obálku doplňovaly krvavými noži a podobně. Se Znamenitou mrtvolou byl spojený obrovský hype, až měl člověk dojem, že se nenajde nikdo, kdo by ji nečetl, nebo na ni neměl nějaký názor.

A právě názory se dost různí. Někteří na ni okamžitě nedali dopustit a nešetřili chválou, jiní ji zase kritizovali za barvité popisy a nezvládali ji z psychických důvodů a jak už to, tak bývá, některé lidi vůbec nenadchla. Já se řadím k nějakému zlatému středu – nebyla jsem z ní pohoršená ani znechucená, ani přehnaně nadšená. Nejsem fanynka dystopií a ve výsledku, jsem jich ani moc nečetla, pokud vůbec nějakou. Přistupuji k tomu však jako k žánru, kde je možné všechno a to je zde rozhodně splněno.

Kniha vyšla také jako audiokniha ve vydavatelství OneHotBook.

Zajímavý styl psaní

Musela jsem si zvyknout na poněkud úspornější styl psaní, a to jak ve formě krátkých vět, tak jakési ho odosobnění. Také mě překvapilo, že se autorka vůbec nezdržovala s nějakým úvodem nebo uvozením, ale vrhla čtenáře do děje a ukázala mu jen takový vhled do popisovaného světa. Přikládala jsem to však tomu, že se jednalo o příspěvek do literární soutěže a také spíše o novelu, než obsáhlý román a nepovažovala to tak za slabinu.

Znamenitá mrtvola mě nakonec vtáhla, ve výsledku jsem ji přečetla na dva zátahy – několik úvodních kapitol jsem dala před spaním a za cestu v autobuse do města měla hotovo. Kdyby se mi to nelíbilo, tak se mi to nestane. A také jsem si při čtení zavzpomínala na humorněji laděný titul Tajná večeře.

O autorce

AGUSTINA BAZTERRICA je argentinská spisovatelka a kurátorka narozená v Buenos Aires roku 1974. Vystudovala umění na Universidad de Buenos Aires a její původní profese se výrazně promítá i do její literární tvorby – fenomenálnímu úspěchu jejího třetího románu Znamenitá mrtvola (El cadáver exquisito, 2017) předcházely knihy Matar a la niña a Antes del encuentro feroz. V roce 2020 vydala také knihu povídek Diecinueve garras y un págaro oscuro. Spolu se spisovatelkou Pamelou Terlizzi Prinou organizuje cyklus uměleckých čtení, koncertů a performance s názvem „Následujte bílého králíka“.

znamenita mrtvola

Znamenitá mrtvola
Autor: Agustina Bazterrica
Překlad: Lenka Malinová
Žánr: sci-fi, dystopie
Nakladatelství: Fobos (Knihy Dobrovský)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256
Hodnocení: 84 %

https://www.knihydobrovsky.cz/kniha/znamenita-mrtvola-433433085


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Buď jdeš dopředu nebo stojíš na místě.

MirelaZukal200Mirela Zukal - majitelka Galerie U Zlatého kohouta v Praze, s manželem společně podniká v oblasti filmového průmyslu a jsou majitelé firmy URANIA s.r.o.

 

 

...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Úklony a úklady

Uklony 200Po Etiketě &špionáži se záhy v celkem brzké době po sobě na české pulty dostal i další díl této veleúspěšné série, a to s názvem Úklony & Úklady. Příběh o dívce Sofronii, která k malérům nemá daleko, pobaví své čtenáře a ještě k tomu stihne vyřešit...


Literatura

Jak ti zmizet ze života je román o tom, jak přežít zlé časy

Jak ti zmizet ze zivota

Po delší době jsem si přečetla skvělý román. Trocha romantiky nikdy neuškodí. Nejprve mě upoutal jeho název, pak obálka a nakonec děj, který mě chytl od začátku až do konce. Román Jak ti z...

Divadlo

Prosincové pražské divadelní události

divadelni tipyAneb přehled toho, co byste si rozhodně neměli nechat ujít, co zaujalo redakci K21 a kam se vypravit zahnat předvánoční stres. Tipy na premiéry i zajímavé akce týkající se divadelního světa. Necháte se nalákat?

...

Film

„A čo je víťazstvo pre mačku na rozpálenej plechovej streche?...“

kocka na rozpalene plechove strese200„...aby sa na nej udržala čo najdlhšie...“ hovorí Maggie (Elizabeth Taylor) svojmu manželovi Brickovi (Paul Newman) po ďalšej zosérie hádiek, ktoré prekonávajú. Maggie sa cíti ublížená, o...