Z čeho se zpovídá kacíř?

Z čeho se zpovídá kacíř?

Tisk

Scruton200Ne bezdůvodně svou knížku Roger Scruton nazval „Kacířova zpověď“. Jde skutečně o intimní vyznání toho, koho pro jeho názory většinou považovali za nepohodlného.

 

Roger Scruton byl (1944–2020) význačným anglickým konzervativním myslitelem. Jakkoli jsou jeho práce ideologické, je to dáno spíše výrazem a emocionálním důrazem než nějakým zkreslováním reality. Tu podává jasně a přesvědčivě, takže o jeho myšlenkách nepochybujeme. Přinejmenším věříme, že je myslí upřímně.

Scrutona má cenu číst, ať souhlasíte, nebo ne

Neznamená to ovšem, že čtenář musí souhlasit se vším. Já jsem se začal ošívat asi po padesáti stranách, když jsem narazil na první tvrzení, s nímž jsem nesouhlasil, ale usoudil jsem, že má cenu Scrutona číst, ať souhlasíte, nebo ne. Pomůže nám utvořit si vlastní názor na věci, o nichž jsme třeba přemýšleli, ale bez valného výsledku, nebo ani přemýšlet nezačali. Četba Scrutona je tak příhodným duševním cvičením.

Vyjadřuje se k řadě témat, každá z kapitol je věnována jednomu. Z celé škály pro ilustraci vyberme třeba pojednání Jak solidně stavět, v němž kritizuje moderní architekturu, jmenovitě třeba Le Corbusiera, která to, co cenného zbořila, nahradila dočasnými krabicemi. Úkryt za obrazovkou zas mluví o tom, že hledat přátelství přes počítač je ošidné a vlastně zbabělé. Hamletovu otázku Žít, či nežít?" pak klade nám „přestárlým“ v kapitole Umět včas zemřít.

Čtivý podklad pro rozvoj konzervativního myšlení

Trochu se mi zdá, jako by Scruton nechápal, že každá nová doba přináší nové možnosti a nová řešení, ať je to architektura, či sociální sítě, ale jak říkám, ne všechno je třeba brát smrtelně vážně, přinejmenším nám však Scruton předkládá čtivý příklad konzervativního myšlení, o jehož rozvíjení se snaží.

Scruton270

Kacířova zpověď
Autor: Roger Scruton
Původní název: Confessions of a Heretic (2021)
Žánr: filozofická literatura
Nakladatelství: LEDA
Rok vydání: 2022, pevná vazba
Počet stran: 200

Hodnocení: 100 %

www.leda.cz/Titul-detailni-info.php?i=876


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Rita Kindlerová: „Je to jeden z nejlepších příběhů o lidskosti a cestě člověka k poznání sebe sama a svého místa na světě.“

Rita Kindlerova 200Rita Kindlerová je naše nejrespektovanější překladatelka z/do ukrajinštiny, intelektuálka a žena různých zájmů. Ačkoliv dříve měla problém se překladatelstvím uživit, v posledním půlroce je její profese velmi žádaná. Její posled...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Klaudie na rozcestí: chce dítě a je jedno s kým

klaudie200Nakladatelství Motto ve společnosti s Albatros Media přináší čtenářkám, které mají rády příběhy o partnerských a rodinných vztazích, již třetí knihu Beáty Matyášové. I tentokrát začíná jméno hlavní ...


Literatura

Mistrovská díla SF: Zuřivec Henryho Kuttnera

zurivec 200V únoru vyšlo v edici Mistrovská díla SF v nakladatelství Laser kniha americké legendy Henryho Kuttnera Zuřivec. Příběh z roku 1947(!), popisující fantaskní apokalyptický svět a boj jedince proti nepřízni osudu, je aktuální i v dnešní době.

...

Divadlo

Testosteron byl masakr

testosteron 200Městské divadlo Zlín na začátku své 73. sezóny přišlo s komedií polského autora Andrzeje Saramonowicze Testosteron, která má velké ambice stát se velmi oblíbeným titulem.

...

Film

Ztraceni v Mnichově se ve vaší domácí filmotéce rozhodně neztratí

mnichov 200K nejvýraznějším a kriticky nejoceňovanějším tuzemským snímkům loňského roku patřila absurdní komedie Ztraceni v Mnichově. S ní se po sedmi letech vrátil na plátna kin Petr Zelenka (mystifikační komedie Rok ďábla, Karamazovi nebo Příběhy obyčejnéh...