Detektivka protkaná uměním i historií

Detektivka protkaná uměním i historií

Tisk

Zena v ohni 200V nakladatelství Metafora (Grada) vyšla před několika dny kniha bestsellerové autorky Žena v ohni a nezbývá než doufat, že nezůstanou jen u tohoto jednoho počinu.

 Poutavá obálka

Pochvalu si zaslouží černá obálka, kterou protíná ohnivý pruh a neztrácejí se v ní písmena. Není nijak návodná, ale láká čtenáře právě jakousi tajemností a akutností zároveň. Je jasné, že oheň je mocný pán a také důležitý symbol. Autorem obálky je Jiří Pros.

Zajímavý námět i postavy

Hlavní hrdinkou je mladá nadějná novinářka Jules Rothová řídící se heslem, že musíte mít koule na to být ženou. Do všeho se vrhá po hlavě a ráda si věci dělá pro svém a díky těmto vlastnostem získává práci u uznávaného investigativního reportéra Davida Mansfielda. O typickou redakční práci se však ani zdaleka nejedná – jde o tajný úkol spočívající v hledání expresionistického obrazu s názvem právě Žena v ohni, který uloupili nacisté a od té doby o něm nikdo neslyšel. Hledání není důležité jen z hlediska historie, ale je velmi osobní – chce ho získat Ellis, osobní přítel Dana. Svou roli zde sehrává i jeho syn Adam a hledání komplikuje také postava neohrožené galeristky Margaux de Laurentové.

Nejedná se tedy o typickou detektivku, nebo nějaký obyčejný příběh, ale o vyprávění založené na historických skutečnostech. Čtenář se tak dozví více ze světa umění, a to především z jeho nekalého zákulisí. To mě moc zaujalo stejně jako vystupující postavy, které mi byly moc sympatické. Jen jsem si pořád nemohla zvyknout, že je Ellis mužské jméno, ale to je jen detail.
Nenechte se odradit pomalejším rozjezdem

Kniha mě zaujala anotací a byla jsem tak na ni moc zvědavá. Líbilo se mi, že děj začal v redakci, ale o novinařinu zpočátku moc nešlo. Rozjezd knihy byl pomalejší, autorka potřebovala představit všechny postavy a také příběh rozjet. Tím by se však čtenáři rozhodně neměli nechat odradit, protože později vše dostalo grády a já se od Ženy v ohni nemohla odtrhnout, a i po poslední stránce jsem na ni dlouho myslela. Autorka mě hodně zaujala a jak jsem psala v úvodu, doufám, že o ní v České republice ještě uslyšíme!

O autorce

Lisa Barr je zkušená novinářka, která pracovala jako redaktorka deníku Jerusalem Post, šéfredaktorka časopisů Today´s Chicago Woman a Moment a jako redaktorka a reportérka deníku Chicago Sun-Times. Během své novinářské kariéry referovala o událostech světového významu. Je autorkou románů Fugitive Colours (historický thriller z druhé světové války, získal cenu Hollywoodského filmového festivalu za nejlepší nepublikovaný rukopis a Zlatou medaili IPPY pro nezávisle píšící autory) a Unbreakables (feministický román o ženě hledající sama sebe). Jako autorka, novinářka a bloggerka se objevila v pořadech Good Morning America a Today. Žije poblíž Chicaga s manželem a třemi dcerami.

Zena v ohni

Žena v ohni
Autor: Lisa Barr
Překlad: Hana Sichingerová
Žánr: thriller
Nakladatelství: Metafora (Grada)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 392
Hodnocení: 91 %

https://www.grada.cz/zena-v-ohni-13049/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Na dráhu modelky se rozhodně nechystám, říká Soňa Drábková

sona perexOkatá a sympatická černovláska. Tak lze charakterizovat Soňu Drábkovou, která v minulých týdnech pózovala Robertu Rohálovi. Společně vytvořili fotografickou kolekci, jejíž vernisáž proběhne začátkem příštího roku v Kroměříži. Zatímco v případě ...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Díky Hledačům světla se ocitnete v Nigérii

hledaci-svetla200V Nakladatelství HOST vyšla kniha Hledači světla, podle které se připravuje celovečerní film a jejíž inspirací byl skutečný případ veřejného lynče.

 

...

Literatura

Nechte děti vyprávět nejen o Praze

praha-pro-male-vypravece 200V nakladatelství Presco vyšla v loňském roce další Velká knížka pro malé vypravěče tentokrát zaměřená na naše hlavní město, na Prahu. Autorem knihy je Libor Drobný, který si s ní opravdu vyhrál.

Divadlo

Příliš drahý jed. Švandovo divadlo uvede hru o smrti agenta Litviněnka

Prilis drahy jed 200Příliš drahý jed, inscenaci o případu otravy Alexandra Litviněnka, agenta ruských i britských tajných služeb, uvede 6. listopadu ve Velkém sále pražské Švandovo divadlo. Hra britské dramatičky Lucy Prebble na motivy knihy Luka H...

Film

Pohádka o Popelce se nekonala

altSekce Noční horizonty zlínského filmového festivalu přináší filmy “nedětské a nemládežnické”. Pokud se považujete za náročnějšího diváka, tak vězte, že stojí za to zůstat vzhůru, odolat ostatním filmovým svodům a zamířit do kina. Zaváhat se nevypla...