Vyprávění příběhů není věda

Vyprávění příběhů není věda

jak vypravet pribehy200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Jak vyprávět příběhy dětem, která by neměla uniknout rodičům, prarodičům a pedagogům. Osobně jsem na ni byla zvědavá, ale příliš jsem neočekávala a byla jsem velmi mile překvapena.

 

 

 

Autoři knihy uvádějí, že jejich záměrem bylo vytvořit cosi jako stručnou příručku pro zaneprázdněné rodiče s jednoduchou metodou a snadno zapamatovatelnými kroky. Na čtenáře proto nečeká žádná suchá teorie, ani příliš pouček, právě naopak.

Kniha se skládá z krátkých kapitol a vzorových příběhů, kde je popsaná teorie převedena do praxe. V textu se navíc nacházejí černá kolečka, ve kterých je tímto způsobem zvýrazněna důležitá myšlenka. Jednotlivé kapitoly jsou: Vypravěčská smyčka, Buďte sami sebou, Začněte jednoduše, začněte mladí, Vybudujte si rytmus, Praktická stránka, Příběhy konejšivé, Příběhy poučné, Příběhy pro celou rodinu a Konec. V závěru nechybí poznámky autorů, poznámky v podobě zdrojů, poděkování a rejstřík.

Titul můžete vyhrát v naší soutěži: Naučte se, Jak vyprávět příběhy dětem

Z každé řádky v knize jde poznat, jak Silke a Joseph milují děti, jak jim na nich záleží a jak jim opravdu chtějí nejen něco předat, ale také pomoci. Oba mají jak vypravěčský talent a cit, pro práci s nimi, ale ukazují, že není nijak složité děti strhnout na svou stranu. Popisované kroky totiž opravdu dávají smysl a nejsou složité. Chce to jen chuť, jistou dávku odvahy a také trénink!

Mě například zaujalo doporučení, začít příběhy vyprávět, co nejdřív je to možné a to dříve, než dítě rozeznává slova. Díky tomu navodíte potřebnou vzájemnou atmosféru sdílení – jak pro vaše dítě, tak hlavně pro sebe a vypravěčské dovednosti se budou vyvíjet společně s dítětem. „V raném dětství se příběhy točí kolem potomkova těla. Jak se dítě vyvíjí, přecházejí příběhy k jednoduchým objektům v jeho dosahu. Od svého syna nebo dcery si bereme různá vodítka a pomalu postupujeme k příběhům o mámě nebo tátovi a dítěti, pak o dítěti samotném nebo s nějakým kamarádem, až bude ve čtyřech letech připravené na spletitá dobrodružství s několika postavami a občasným mírným nebezpečím,“ popisují autoři na straně 62.

Ačkoliv ještě nemám děti, kniha pro mě byla velmi poučná a jsem si jistá, že se k ní budu vracet. Rozhodně ji doporučuji těm, kteří se nechtějí spoléhat jen na pohádky a hledají způsoby, jak děti zaujmout. A je úplně jedno, zda se jedná o rodiče, prarodiče, učitele, vychovatele nebo například táborové vedoucí.

jak vypravet pribehy

Jak vyprávět příběhy dětem
Autor: Silke Rose Westová, Joseph Sarosy
Překlad: Lenka Adamcová
Žánr: pohádka, pro děti
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 90 %

https://www.knihykazda.cz/jak-vypravet-pribehy-detem/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Už dávno jsem se smířila s tím, že nejsem a nebudu dokonalá

jidr200Asi ne náhodou jsem natrefila na tři knihy s líbivými a lákavě barevnými obaly. První se jmenuje Meč pánů z Velhartic, druhá Meč a dívka z Herštejna a ta třetí Meč, srdce čarodějky. Jsou to knihy pro malé čtenáře a mají společnou autorku – Jindřišku Mend...

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

VHRSTI vydává první autobiografický komiks u nás

Vhrsti perexZeptáte-li se někoho, co je nejdůležitější věc na světě, odpoví buď bez váhání, že zdraví – jak jinak – nebo bude přemýšlet a přemýšlet a odpověď nedostanete. Alespoň já tuhle zkušenost mám. Sama neumím odpovědět, protože důležitých věcí znám spo...


Literatura

O manželském životě jedné introvertky

Kdyz se introvertka vda perexMysleli jste si, že vdané introvertky jsou stejný mýtus jako jednorožec nebo lochneská příšera? Pokud ano, mýlili jste se. Debbie Tung, absolutní introvertka, se totiž vdala!

...

Divadlo

Jubilejní Ceny Thálie rozdány

thalie200V sobotu 21. března byly při slavnostním 20. ročníku uděleny Ceny Thálie za nejlepší umělecké počiny v roce 2012 a celoživotní mistrovství v daném oboru.

...

Film

Inherent Vice – drama, u něhož nevíte, co je skutečnost a co jen sen

inheren200V současném Hollywoodu už je jen velmi málo ryze osobitých a nekonvenčních tvůrců, o nichž by se dalo takřka s jistotou říct, že patří mezi ty kultovní. Jedním z nich je nepochybně rodák z Californie Paul Thomas Anderson, který sbíral největší uz...