Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí
Kultura21.cz

Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

vsichni jsme lobbiste 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Václava Nekvapila s názvem Všichni jsme lobbisté představující toto velmi zajímavé odvětví.

 

 Kniha je rozdělena na čtyři velké kapitoly: Tři mýty o lobingu, Kdo je tady lobbista?, Co lobbisté dělají? A Zájmy veřejné i soukromé. V jejím závěru se nachází doslov, poděkování, informace o autorovi a odkazy a zdroje.

Titul Všichni jsme lobbisté mě zaujal jak názvem, tak také anotací, kde autor psal, že většina jeho rozhovorů s novináři, podnikateli, manažery, studenty, akademiky i dalšími lidmi s jinak širokým rozhledem začínala otázkami typu: „Cože, lobbista? Čím se tedy skutečně živíte?“ „Lze to vůbec dělat poctivě?“ „A je to legální?” Předsudky světu vládnou a je třeba s nimi bojovat třeba tak, že se o dané věci dozvíte více. A to byl můj cíl, který byl do puntíku naplněn.

Moc se mi líbilo přirovnání, že lobbing souvisí s korupcí asi tak, jako souvisí nakupování s krádežemi v obchodech. „Zákazník předstírá, že nakupuje, a přitom krade. Nejlépe krade ten zákazník, který se s prodavačem domluví, aby přimhouřil oko, a o lup se s ním podělí. Zakážeme-li nakupování a zavřeme-li obchody, nepochybně ustanou i krádeže. Přístup ke zboží bude mít jen ten, kdo se domluví s majitelem obchodu. Přestože krádež je trestná, nepodezříváme každého zákazníka, že vchází do obchodu s úmyslem krást, a preventivně jej nevybavíme osobním hlídačem, kamerou či rovnou želízky na rukou. (str. 19)

Skvělým prvkem knihy jsou ilustrativní případy v podobě novinových výstřižků. Autor v úvodu zdůrazňuje, že jsou fiktivní a neodkazují k žádné existující organizaci nebo osobě. Moc se mí líbí práce, jakou si s nimi dal – použil v nich vtipná jména a také praktickou formou demonstroval teorii popsanou v jednotlivých kapitolách. Navíc se v těchto článcích vyskytují stejné osoby a tvoří tak zajímavý příběh.

„Stanislav Milník
Stanislav Milník je publicistou, uznávaným odborníkem v oboru dopravních staveb a předsedou Spolku za bezpečné krajnice. Pan Milník začínal jako projektant ve společnosti Stavby mostů Troja, v letech 2009-2013 působil jako tajemník Rady vlády pro stavebnictví a následně jako ředitel BESIPu. Od roku 2016 přednáší na Univerzitě Ludmily Havránkové v Hradci Králové, je autorem celé řady publikací týkajících se ekonomiky silničního stavitelství a předsedá redakční radě Silničních listů.“ (str. 56, příklad konzultanta)

Všichni jsme lobbisté není učebnicí, ani složitou naučnou knihou. Je však plná informací a velmi dobře se čte. Já ji zhltla téměř na posezení a věřím, že leckoho může k lobbování přivést nebo jim alespoň trochu otevřít oči.

Václav Nekvapil (*1981) je vzděláním politolog a povoláním lobbista. Od roku 2010 vede pražskou kancelář mezinárodní poradenské firmy CEC Government Relations. Předtím pracoval jako asistent poslance a vládního zmocněnce, poradce v politickém marketingu, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů a místopředseda Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vystudoval politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2005), kde získal také doktorát (2013), je absolventem francouzské úřednické školy École Nationale d´Administration (ENA) se specializací na diplomacii a veřejnou správu (2008).

vsichni jsme lobbiste


Všichni jsme lobbisté
Autor: Václav Nekvapil
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 81 %

https://www.grada.cz/vsichni-jsme-lobbiste-11351/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Ale já žiji v radosti, mám kolem sebe skvělé lidi, říká pěvkyně Dagmar Pecková

dagmar 200Moře krásné práce má za sebou i před sebou mezinárodně proslulá mezzosopranistka Dagmar Pecková. Zatímco na hudebním trhu má stále ještě aktuální a zcela unikátní album Hříšnice, jehož dramaturgii si dělala sama, pomalu už připravuje další projekt Wa...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Poprask v divadle kouzel potěší hravé chytrolíny

Poprask perexKlára Smolíková a Jiří Walker Procházka přicházejí již s druhým dílem detektivní série pro děti, která je takovým slabším odvarem Mrtvé šelmy. Tajná dvojka A + B se tentokrát vydala po stopách Poprasku v divadle.


Literatura

Deadpool 4: Deadpool versus S.H.I.E.L.D.

deadpool4 perŘíjen patřil v komiksovém nakladatelství Crew mimo jiné taky personě vtipné, šílené, ujeté, bezstarostné a hlavně krvežíznivé – prostě Deadpoolovi. Dočkali jsme se již čtvrtého pokračování, Deadpool 4: Deadpool versus S.H.I.E.L.D.

Divadlo

Veroničin pokoj v divadle Reduta v Brně

Veronicin pokoj 200Jedna za scén Národního divadla v Brně, staroslavná Reduta kde byl divadelní sál přestavěn  v roce 1773 a čekal na nové otevření po rekonstrukci až v roce 2005, je malý prostorem, velký svými ambicemi..  Za deset let té nové existen...

Film

Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, jíž se oceňují významné osobnosti českého filmu, získá na letošním ročníku kameraman Vladimír Smutný

Smutny perexVLADIMÍR SMUTNÝ patří k našim předním kameramanům, nejnověji je s napětím očekáváno válečné drama Nabarvené ptáče, jehož obrazové pojednání ovlivňuje už použití černobílého materiálu. Měl by změkčit děsivé hrůzy, tak zběsile popsané už ve stej...