Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí
Banner

Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

vsichni jsme lobbiste 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Václava Nekvapila s názvem Všichni jsme lobbisté představující toto velmi zajímavé odvětví.

 

 Kniha je rozdělena na čtyři velké kapitoly: Tři mýty o lobingu, Kdo je tady lobbista?, Co lobbisté dělají? A Zájmy veřejné i soukromé. V jejím závěru se nachází doslov, poděkování, informace o autorovi a odkazy a zdroje.

Titul Všichni jsme lobbisté mě zaujal jak názvem, tak také anotací, kde autor psal, že většina jeho rozhovorů s novináři, podnikateli, manažery, studenty, akademiky i dalšími lidmi s jinak širokým rozhledem začínala otázkami typu: „Cože, lobbista? Čím se tedy skutečně živíte?“ „Lze to vůbec dělat poctivě?“ „A je to legální?” Předsudky světu vládnou a je třeba s nimi bojovat třeba tak, že se o dané věci dozvíte více. A to byl můj cíl, který byl do puntíku naplněn.

Moc se mi líbilo přirovnání, že lobbing souvisí s korupcí asi tak, jako souvisí nakupování s krádežemi v obchodech. „Zákazník předstírá, že nakupuje, a přitom krade. Nejlépe krade ten zákazník, který se s prodavačem domluví, aby přimhouřil oko, a o lup se s ním podělí. Zakážeme-li nakupování a zavřeme-li obchody, nepochybně ustanou i krádeže. Přístup ke zboží bude mít jen ten, kdo se domluví s majitelem obchodu. Přestože krádež je trestná, nepodezříváme každého zákazníka, že vchází do obchodu s úmyslem krást, a preventivně jej nevybavíme osobním hlídačem, kamerou či rovnou želízky na rukou. (str. 19)

Skvělým prvkem knihy jsou ilustrativní případy v podobě novinových výstřižků. Autor v úvodu zdůrazňuje, že jsou fiktivní a neodkazují k žádné existující organizaci nebo osobě. Moc se mí líbí práce, jakou si s nimi dal – použil v nich vtipná jména a také praktickou formou demonstroval teorii popsanou v jednotlivých kapitolách. Navíc se v těchto článcích vyskytují stejné osoby a tvoří tak zajímavý příběh.

„Stanislav Milník
Stanislav Milník je publicistou, uznávaným odborníkem v oboru dopravních staveb a předsedou Spolku za bezpečné krajnice. Pan Milník začínal jako projektant ve společnosti Stavby mostů Troja, v letech 2009-2013 působil jako tajemník Rady vlády pro stavebnictví a následně jako ředitel BESIPu. Od roku 2016 přednáší na Univerzitě Ludmily Havránkové v Hradci Králové, je autorem celé řady publikací týkajících se ekonomiky silničního stavitelství a předsedá redakční radě Silničních listů.“ (str. 56, příklad konzultanta)

Všichni jsme lobbisté není učebnicí, ani složitou naučnou knihou. Je však plná informací a velmi dobře se čte. Já ji zhltla téměř na posezení a věřím, že leckoho může k lobbování přivést nebo jim alespoň trochu otevřít oči.

Václav Nekvapil (*1981) je vzděláním politolog a povoláním lobbista. Od roku 2010 vede pražskou kancelář mezinárodní poradenské firmy CEC Government Relations. Předtím pracoval jako asistent poslance a vládního zmocněnce, poradce v politickém marketingu, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů a místopředseda Asociace pro mezinárodní otázky (AMO). Vystudoval politologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2005), kde získal také doktorát (2013), je absolventem francouzské úřednické školy École Nationale d´Administration (ENA) se specializací na diplomacii a veřejnou správu (2008).

vsichni jsme lobbiste


Všichni jsme lobbisté
Autor: Václav Nekvapil
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 160
Hodnocení: 81 %

https://www.grada.cz/vsichni-jsme-lobbiste-11351/


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Banner

Rozhovor

Zpěvák Michal Prokop: Nejlepší důkaz přízně je, když si lidé zpívají s námi

michal prokop 200Michal Prokop pořád s ohromnou energií hraje a zpívá. Ať už s Framusem Five v současném složení: Luboš Andršt – kytara, Jan Hrubý – housle, Jan Kolář ...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Tim Weaver „Němé oběti“
obetiV předchozím jeho díle Bez slitování, autor uvádí krátkou zmínku mezi Davidem Rakerem a Colmem Healym o neúspěšném vyšetřování jednoho případu. Z toho vytěžil nápad na svou další knihu Němé oběti, kdy dokáže čtenáře opět vtáhnout do nového případu . V př...

Literatura

Napínavá jízda z prostředí Rio de Janeira

objeti mravenecnika 200Objetí mravenečníka je prvotinou Martina Vitického, která letos vyšla v nakladatelství Anag.

...

Divadlo

„My pijeme rum!“

zavislosti navzdory200Závislost. Máte taky na něčem závislost? Možná nějakou, která není škodlivá pro vaše okolí – dezert po obědě? Ranní káva? Že nesmíte chybět na žádné premiéře filmu, divadelní hry…? A co ty horší formy závislosti, které už ovli...

Film

Olga – objekt, který si dělal, co chtěl

Olga perexPoté, co MagicBox vydal na DVD dokument Století Miroslava Zikmunda, postaral se i o distribuci dokumentu o další významné české osobnosti, ke kterým Olga Havlová bezesporu patří. Jak Olga ovlivňovala život prvního českého prezident, jak prožívala dl...