Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Nikdy není pozdě zopakovat si češtinu

Tisk

100 perlicek 200V nakladatelství Universum vyšla kniha 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny, která je dílem Červené propisky.

 

 

 

Pod projektem Červená propiska jsou dvě kamarádky z vysoké, Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, které se rozhodly šířit své znalosti zábavnou formou na sociálních sítích. Jejich cílem je dostat nejčastější perličky k co nejširšímu publiku a odhalit záludnosti českého jazyka, na které nebyl ve škole čas a které vás i v dospělosti překvapí. Jejich Instagram je @cervenapropiska.

V úvodu autorky popisují, že kniha není výkladová mluvnice ani slovník, i když ty doporučují. Snažily se ji pojmout jednoduchým a srozumitelným způsobem, aby byla užitečná jak pro školáky, tak dospělé, kteří si chtějí oprášit své znalosti.

Jak název napovídá, perliček je celkem 100 a některé jako například ty týkající se číslovek, zájmen, hyperkorektnosti nebo příslovečných spřežek jsou zde zveřejněny u sebe. Kromě perliček v knize také najdete několik malých diktáty k procvičení popsaných jevů.

U jednotlivých perliček je vždy v horní části stránky správná a nesprávná varianta výrazu uvedená po vzoru Instagramu s emotikonem, následuje popis, příklad ve větě a často také nějaká rada nebo i úkol. 100 perliček pro (ne)milovníky češtiny je velmi zdařilá kniha co se týče grafiky. Nejen, že stylově pracuje s červenou a bílou barvou a hraje si s grafikou, ale také nutí čtenáře, aby s knihou pracoval a psal si do ní (a to nejen odškrtnutí perliček).

Nejsem zřejmě úplně cílová skupina knihy, protože se jednak psaním živím a za druhé jsem češtinu i studovala. Tím pádem jsem si připadala, jako bych jen procházela stručné zápisky na zkoušku z ortoepické normy češtiny. To však neznamená, že by mě čtení nebavilo, nebo že bych neobjevila něco nového. Obohatila mě kapitolka zaměřená na dublety, kde mě zaujalo například sloveso čurat, nad kterým jsem shodou okolností nedávno kvůli nějakému textu přemýšlela. Také jsem nevěděla, že neexistuje hojně používané slovo hranolka a novinkou pro mě bylo i přídavné jméno lilový.

Tak co, jaké novinky v cestě za bezchybnou češtinou objevíte vy?

100 perlicek

100 perliček pro (ne)milovníky češtiny
Autor: Červená propiska
Žánr: populárně-naučná
Nakladatelství: Universum (Euromedia Group)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 160
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/482768-x100-perlicek-pro-ne-milovniky-cestiny.html


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zdeněk Pohlreich: „Nenávidím špínu, lajdáctví, diletantství, neúctu k majitelům a surovinám.“

Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich si získal pozornost díky svému osobitému přístupu při "napravování" českých pánů hospodských a jejich personálu v pořadu Ano, šéfe! Mnoho jeho hlášek už také zlidovělo. V pondělí večer odsta...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

David Frej: Biologické hodiny

biol 200Velice zajímavá je publikace Davida Freje, která zcela uceleně a kompletně vypráví nejen o orgánových hodinách v našem těle, ale i o celé závislosti našeho organismu na přirozených rytmech. Ať už těch 24hodinových nebo celoročních. Ačkoliv se na první p...


Literatura

Konečně mám koně

Konecne mam kone perexNajít svůj sen nebo se k němu vrátit v pozdějším období života vám může přinést úplně jiný druh užitku, než jaký vám připadal důležitý v mládí. Torresová mluví o tom, že plavání ji naučilo, jak „ovládnout své myšlenky, vráti...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede inscenaci Anna Karenina, vášnivé drama o lásce a odpuštění

anna karenina200Švandovo divadlo připravuje inscenaci Anna Karenina, věčně živé drama o vztazích, milostné vášni a smyslu života.

...

Film

Každý věříme v nějakého strýčka z Ameriky

strycek z amerikyFilmovou tvorbu Alaina Resnaise, letos již devadesátiletého, odjakživa provází zájem o formální experiment a nejednoznačnost výkladu, v posledních letech prolnutý do průzkumu divadelního tvaru. Důležitým mezníkem se...