Nevěřte svému sousedovi
Banner

Nevěřte svému sousedovi

Jeden z nas perexŽivot na poklidném newyorském předměstí se nese ve znamení míru a klidu, které naruší až anonymní dopis doručený do jednoho z domů. Jeho pisatelka se v něm omlouvá za to, že se jejich syn do domu vloupal a ujišťuje, že se to už nebude opakovat. Kdo to mohl být? A co odhalil?

 


Když se později najde mrtvola jedné místní ženy, pozornost všech obyvatel předměstí se zaměří na tuhle tragédii, a kromě několika lidí všichni na neznámého zloděje zapomínají. Protože odhalit totožnost vraha je nejdůležitější ze všeho. Určitě to však nebyl nikdo z nás, utěšují se navzájem, musel to být někdo jiný. Někdo cizí. Následné vyšetřování však odhalí tajemství, o kterých se lidem z předměstí ani nesnilo.  


Vynikající uchopení neoriginálního námětu
Motiv malé komunity lidí, kterou otřásla vražda, není v literatuře nijak ojedinělý a zdá se, že už nemůže přinést nic nového. Shari Lapena, oceňovaná autorka psychothrillerů Manželé odvedle a Někdo cizí v domě, však dokázala i tohle všední téma originálně uchopit a přinést strhující příběh o sousedských vztazích, kde nemůžete věřit nikomu a ničemu. Její novinka Jeden z nás tak přináší spletitý příběh, který dává nahlídnout pod pokličku na první pohled běžného života na předměstí.  


Nenápadný začátek
Zpočátku přitom nic nenasvědčuje tomu, že se celá záležitost tak strašlivě nafoukne. Protože na začátku jsou jen dva dopisy, které napsala a vhodila do schránek provinile se cítící matka. Která považovala za správné omluvit se. Jeden z těch dopisů však skončil v domě manžela oběti, zatímco druhý se dostal do rukou ženě, která se rozhodla dotyčného zloděje vypátrat. A to zoufalá matka nesmí dovolit. Matky udělají pro ochranu svých dětí cokoliv – a nezastaví se před ničím. Jsou však schopné vraždit?


Brilantně vykreslené postavy a jejich vzájemné vztahy
Lapena už víckrát dokázala, že je mistryní ve vytváření propracovaných postav, jejich motivů a vztahů. Svůj talent naplno uplatnila i v téhle knize – představuje řadu postav, které jsou vypravěči příběhu, ale protože je každá úplně jiná, nebudou se vám plést.


Stručné a úderné věty pomáhají zvyšovat napětí stejně tak jako to, že každá krátká kapitola končí nějakým překvapivým zvratem, který vád donutí číst dál. Konec je nečekaný, ale smysluplný a logicky vysvětlený. Posledních pár stran však čtenáře lehce znejistí a navíc nabízí skvělý námět na případné pokračování příběhu.

Jeden z nas obal

Jeden z nás
Autorka: Shari Lapena
Originální název: Someone We Know
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický thriller
Vydáno: Kalibr, 2020
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 280

Hodnocení: 85%www.knizniklub.cz/knihy/438395-jeden-z-nas.html


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

„Každej knižke třeba pomocť a naučiť ju lietať, pripadne ju potom navigovať na ceste k čitatelovi,“ říká slovenský výtvarník Juraj Martiška

200 knizkaPřed dvěma lety touto dobou tvořil Juraj Martiška ilustrace ke knížce Jiřího Holuba Jak se zbavit Mstivý Soni. Letos si před létem střihl opět „Holuba“ – vytvořil obrázky pro slovenské vydání příběhu Kolik váží Matylda. Co je nového u Juraje Ma...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Láska a sny ve stínu španělské diktatury

Mlcici fontany perexMadrid, 1957. Španělsko pod nadvládou generála Franca jako by ztratilo naději na lepší budoucnost. Jeho odvrácenou tvář však vidí pouze místní obyvatelé, před turisty a zahraničními obchodníky zůstává ukrytá. Jedním z nic...


Literatura

Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo

supi v hotelu continental 200V září vyšla u nakladatelství Universum další publikace Miroslava Bobka, která dává nahlédnout do fungování Zoo Praha. Tato kniha nese název Supi v hotelu Continental a další zápisky ředitele zoo a kromě řad...

Divadlo

Radošínské Naivní divadlo na scéně Bolka Polívky v Brně

Jaaanosiiik-perex)Na Slovensku mají již od roku 1970 jedinečný divadelní fenomén. Je to Naivní divadlo, původně z vesnice Radošiná, odkud pochází jeho principál Stano Štepka. Nejdřív se jezdilo na Naivní divadlo z Bratislavy do Radošiné, protože to,...

Film

MILENCI Z OPAČNÝCH STRAN VÁLKY

spojenci200Robert Zemeckis má na svém kontě mnohem zdařilejší tituly (upozorním aspoň na Forresta Gumpa), nežli jsou nyní uvádění SPOJENCI. Snadno postřehneme, že v dramatické konstrukci povrchní, klišovitý příběh, sepsaný scenáristou Stevenem Knightem, nedo...