Nevěřte svému sousedovi

Nevěřte svému sousedovi

Jeden z nas perexŽivot na poklidném newyorském předměstí se nese ve znamení míru a klidu, které naruší až anonymní dopis doručený do jednoho z domů. Jeho pisatelka se v něm omlouvá za to, že se jejich syn do domu vloupal a ujišťuje, že se to už nebude opakovat. Kdo to mohl být? A co odhalil?

 


Když se později najde mrtvola jedné místní ženy, pozornost všech obyvatel předměstí se zaměří na tuhle tragédii, a kromě několika lidí všichni na neznámého zloděje zapomínají. Protože odhalit totožnost vraha je nejdůležitější ze všeho. Určitě to však nebyl nikdo z nás, utěšují se navzájem, musel to být někdo jiný. Někdo cizí. Následné vyšetřování však odhalí tajemství, o kterých se lidem z předměstí ani nesnilo.  


Vynikající uchopení neoriginálního námětu
Motiv malé komunity lidí, kterou otřásla vražda, není v literatuře nijak ojedinělý a zdá se, že už nemůže přinést nic nového. Shari Lapena, oceňovaná autorka psychothrillerů Manželé odvedle a Někdo cizí v domě, však dokázala i tohle všední téma originálně uchopit a přinést strhující příběh o sousedských vztazích, kde nemůžete věřit nikomu a ničemu. Její novinka Jeden z nás tak přináší spletitý příběh, který dává nahlídnout pod pokličku na první pohled běžného života na předměstí.  


Nenápadný začátek
Zpočátku přitom nic nenasvědčuje tomu, že se celá záležitost tak strašlivě nafoukne. Protože na začátku jsou jen dva dopisy, které napsala a vhodila do schránek provinile se cítící matka. Která považovala za správné omluvit se. Jeden z těch dopisů však skončil v domě manžela oběti, zatímco druhý se dostal do rukou ženě, která se rozhodla dotyčného zloděje vypátrat. A to zoufalá matka nesmí dovolit. Matky udělají pro ochranu svých dětí cokoliv – a nezastaví se před ničím. Jsou však schopné vraždit?


Brilantně vykreslené postavy a jejich vzájemné vztahy
Lapena už víckrát dokázala, že je mistryní ve vytváření propracovaných postav, jejich motivů a vztahů. Svůj talent naplno uplatnila i v téhle knize – představuje řadu postav, které jsou vypravěči příběhu, ale protože je každá úplně jiná, nebudou se vám plést.


Stručné a úderné věty pomáhají zvyšovat napětí stejně tak jako to, že každá krátká kapitola končí nějakým překvapivým zvratem, který vád donutí číst dál. Konec je nečekaný, ale smysluplný a logicky vysvětlený. Posledních pár stran však čtenáře lehce znejistí a navíc nabízí skvělý námět na případné pokračování příběhu.

Jeden z nas obal

Jeden z nás
Autorka: Shari Lapena
Originální název: Someone We Know
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický thriller
Vydáno: Kalibr, 2020
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 280

Hodnocení: 85%www.knizniklub.cz/knihy/438395-jeden-z-nas.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Therion: “Jako vždy bude velkým potěšením u vás hrát”

therion 200Tento vzkaz nám předává Christofer Johnsson ze švédské metalové skupiny Therion. Ta je headlinerem festivalu Made of Metal, který se koná 15. až 17. srpna v Hodoníně. Přivezou si novou zpěvačku...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Přerostlá lolitka aneb na věku nezáleží

Prerostla Lolitka 200V nakladatelství Moba vyšla další kniha populární české spisovatelky Inny Rottové, tentokrát s příběhy již vyzrálých žen, které neodpovídají tradičním představám o klidném a moudrém stáří.


Literatura

Krize v životě, život v krizi

krize v zivote zivot v krizi 200V září vyšla u nakladatelství universum příručka dvou renomovaných psychiatrů Radkina Honzáka a Vladimíry Novotné Krize v životě, život v krizi. Na krizi se podívají opravdu podrobně a z mnoha nejrůzně...

Divadlo

Cupito, dupito... aneb po čertech dobrá podívaná
ImageV neděli 15. ledna zavítalo do zlínské Zelenáčovy šopy divadlo Povidlo s loutkovou pohádkou Kašpárek v pekle. Hadroví herci provedli diváky lesem, hradními komnatami i peklem. Hlavní hrdina kašpárek, hlava pomazan...

Film

Vlčí jáma - mistrné zpracování milostného trojúhelníku

altVlčí Jáma je psychologické drama podle stejnojmenné knihy. Osiřelá dívka Jana začíná nový život v domě starosty a jeho starší manželky, kteří se sirotka ujali. Jana je jemná, slušně vychovaná a poddajná dívka, která se zcela podřizuje svým nový...