Nevěřte svému sousedovi

Nevěřte svému sousedovi

Tisk

Jeden z nas perexŽivot na poklidném newyorském předměstí se nese ve znamení míru a klidu, které naruší až anonymní dopis doručený do jednoho z domů. Jeho pisatelka se v něm omlouvá za to, že se jejich syn do domu vloupal a ujišťuje, že se to už nebude opakovat. Kdo to mohl být? A co odhalil?

 


Když se později najde mrtvola jedné místní ženy, pozornost všech obyvatel předměstí se zaměří na tuhle tragédii, a kromě několika lidí všichni na neznámého zloděje zapomínají. Protože odhalit totožnost vraha je nejdůležitější ze všeho. Určitě to však nebyl nikdo z nás, utěšují se navzájem, musel to být někdo jiný. Někdo cizí. Následné vyšetřování však odhalí tajemství, o kterých se lidem z předměstí ani nesnilo.  


Vynikající uchopení neoriginálního námětu
Motiv malé komunity lidí, kterou otřásla vražda, není v literatuře nijak ojedinělý a zdá se, že už nemůže přinést nic nového. Shari Lapena, oceňovaná autorka psychothrillerů Manželé odvedle a Někdo cizí v domě, však dokázala i tohle všední téma originálně uchopit a přinést strhující příběh o sousedských vztazích, kde nemůžete věřit nikomu a ničemu. Její novinka Jeden z nás tak přináší spletitý příběh, který dává nahlídnout pod pokličku na první pohled běžného života na předměstí.  


Nenápadný začátek
Zpočátku přitom nic nenasvědčuje tomu, že se celá záležitost tak strašlivě nafoukne. Protože na začátku jsou jen dva dopisy, které napsala a vhodila do schránek provinile se cítící matka. Která považovala za správné omluvit se. Jeden z těch dopisů však skončil v domě manžela oběti, zatímco druhý se dostal do rukou ženě, která se rozhodla dotyčného zloděje vypátrat. A to zoufalá matka nesmí dovolit. Matky udělají pro ochranu svých dětí cokoliv – a nezastaví se před ničím. Jsou však schopné vraždit?


Brilantně vykreslené postavy a jejich vzájemné vztahy
Lapena už víckrát dokázala, že je mistryní ve vytváření propracovaných postav, jejich motivů a vztahů. Svůj talent naplno uplatnila i v téhle knize – představuje řadu postav, které jsou vypravěči příběhu, ale protože je každá úplně jiná, nebudou se vám plést.


Stručné a úderné věty pomáhají zvyšovat napětí stejně tak jako to, že každá krátká kapitola končí nějakým překvapivým zvratem, který vád donutí číst dál. Konec je nečekaný, ale smysluplný a logicky vysvětlený. Posledních pár stran však čtenáře lehce znejistí a navíc nabízí skvělý námět na případné pokračování příběhu.

Jeden z nas obal

Jeden z nás
Autorka: Shari Lapena
Originální název: Someone We Know
Překlad: Naďa Špetláková
Žánr: psychologický thriller
Vydáno: Kalibr, 2020
Edice: Světový bestseller
Počet stran: 280

Hodnocení: 85%www.knizniklub.cz/knihy/438395-jeden-z-nas.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Pohádky jsou pro nás velmi důležité – můžete díky nim i zhubnout nebo se proměnit,“ říká Marcela Volavka

marcela perexPohádkové příběhy provázejí lidstvo od nepaměti. V současné době je v knihkupectvích i v televizi stále více pohádek, které však již s těmi původními mají jen velmi málo společného. Spisovatelka Marcela Volavka je přesvědčená, že právě díky ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Trochu jiné setkání s Davidem Rakerem

stin ve dverich200V nakladatelství Mystery Press vychází thrillery autora Tima Weavera, ve kterých vystupuje soukromý vyšetřovatel David Reaker. Ve Stínu ve dveřích jej najdete také, ale jedná se o titul mimo sérii.

...

Literatura

Při čtení o lovci myšlenek vás bude mrazit

Mindhunter 200V nakladatelství Jota vyšla knižní předloha úspěšného seriálu Mindhunter, na kterém se podílel také režisér David Fincher. Kniha potěší jak milovníky tohoto seriálů, tak detektivek a kriminálek.

...

Divadlo

Igor Bezdieniezhnykh z Tanečního centra Praha je mistrem a vicemistrem Evropy ve stepu

Igor Bezdieniezhnykh European TAP Dance Championship 2023Stepař Igor Bezdieniezhnykh, pedagog a absolvent konzervatoře Taneční centrum Praha, patří mezi nejlepší ve svém oboru. Tanečník, který je původem z ...

Film

Vyšla kniha o Zdivočelé zemi

zdivocela zeme pilatSeriál Zdivočelá země (1996-2012), jehož čtvrtou řadu nyní vysílá Česká televize, pokrývá celé poválečné období, některé jeho postavy v průběhu děje zestárnou bezmála o půl století. Vypráví ...