Pianista yurii vydává debutové album landscapes

Pianista yurii vydává debutové album landscapes

Tisk

yurii landscapes 200Hudební cesta vnitřními krajinami, nesoucí v sobě otisky přímých i nepřímých setkání a lidských příběhů, cesta hluboce intimní, nostalgická a přesto chvílemi rozpustile radostná, to je nové album landscapes klavíristy Juraje Savinského aka yurii.

 

 

Desku otevírá skladba vincent mísící několik tvůrčích principů autora, zejména post-klasickou polohu s jazzovými a popovými prvky. Odkazuje na malíře Vincenta van Gogha a i díky tomu je pro autora jakýmsi osobním hudebním zobrazením procesu tvorby jako takového. playtime s mottem “Život je hra, je čas (si) hrát,” v sobě obsahuje několik různorodých motivů. Jádro je inspirováno úvodními akordy synth-popové písně z osmdesátých let „Steppin´ out“ Joe Jacksona, a také melodií z písně Lany Del Rey „Young and Beautiful“, nechybí zde však ani ptačí či pohádkové motivy, taneční dovádění nebo vzpomínka na životní moudra zemřelého přítele obalená v hávu jeho žertovného klukovství.

Leitmotivem třetí skladby vlny je nemoc, která postupně, v jakýchsi pomyslných vlnách, pohlcuje a odnáší člověka od jeho blízkých i jej samotného. Kompozice je věnována babičce, která onemocněla Alzheimerovou chorobou a také památce prarodičům je celé album landscapes dedikováno. healing reflektuje snahu a přání po usmíření a uzdravení vztahů v rámci širšího rodinného kruhu, aby se jednotlivým příbuzným podařilo zbavit se nastřádaných křivd, dojít pochopení, vzájemnému porozumění a odpuštění.

Love song beethoven je renesance, viď? oslavuje vzájemnou přitažlivost a vzrušení ze vzájemného poznávání se dvou mladých lidí, dobu, kdy jsou různé omyly a nedokonalosti přecházeny s lehkostí, smíchem a nevynucenou velkorysostí. V podobných vodách začíná také skladba kateřina a hvězdy. Romantická linka je zde však záhy hrubě narušena nečekaným náletem nepřátelských vojenských letadel. Skladba vznikala z velké části v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022 a předělem mezi romantickou a vojenskou symbolikou je zde motiv ukrajinské lidové písně „Розпряга́йте, хло́пці, ко́ні“ (česky: „Vypřahejte, chlapci, koně“). Hvězdami jsou zde duše zemřelých civilních i vojenských obětí této války. Album landscapes uzavírá skladba eliščiny sny, která vypráví o usínání a snech malého dítěte za doprovodu zvuků klavíru.

Mezi své vzory řadí yurii, klavírista rusko-slovenského původu, žijící dlouhodobě v Čechách, Philipa Glasse, Dianu Krall, Agnes Obel, Haniu Rani či Nilse Frahma; samotné landscapes a jeho sedm sólových klavírních skladeb vychází z moderních interpretací klasického repertoáru mistrů vážné hudby, zejména Frederica Chopina, Sergeje Rachmaninova či Ludwiga van Beethovena, obohacených jazzovými prvky, třpytkami popové povrchnosti i melodiemi národních lidových či umělých písní.

Landscapes v produkci Juraje Savinského vznikalo v nahrávacím studiu Baracca Records pod dohledem hudebníka a zvukového režiséra Tomáše Jochmanna ve spolupráci s C. Bechstein Pianocentrem Praha (C. Bechstein Europe). Nasnímaným nástrojem je model D 282.

yurii (vl. jm. Juraj Savinský), klavírista rusko-slovenského původu žijící dlouhodobě v Čechách, vydává na konci roku 2023 své debutové album nazvané “landscapes“ (dostupné na https://yurii.bandcamp.com/album/landscapes). Album je hudební cestou vnitřními krajinami, z nichž každá v sobě nese otisky lidí, s nimiž se tvůrce setkal (ať už přímo či nepřímo) a jejich příběhů, cesta hluboce intimní, nostalgická a přesto chvílemi rozpustile radostná. Mezi své vzory řadí yurii např. Philipa Glasse, Dianu Krall, Agnes Obel, Haniu Rani či Nilse Frahma, samotné album potom vychází z moderních interpretací klasického repertoáru mistrů vážné hudby (zejména F. Chopina, S. Rachmaninova či L. van Beethovena), obohacených jazzovými prvky, třpytkami popové povrchnosti i melodiemi národních lidových či umělých písní.

yurii landscapes

Album landscapes tvoří dohromady sedm sólových klavírních skladeb s celkovou stopáží o délce přibližně 38 minut:

yurii - landscapes
1/ vincent 4:11
2/ playtime 10:09
3/ vlny (waves) 3:19
4/ healing 5:22
5/ beethoven je renesance, viď? (beethoven is renaissance, right?) 6:18
6/ kateřina a hvězdy (catherine and stars) 5:21
7/ eliščiny sny (elishka´s dreams) 3:05

Zdroj foto: Michal Hančovský

Více informací:

Multilink: https://songwhip.com/yurii2/landscapes

yurii.bandcamp.com/album/landscapes
facebook.com/4yurii
instagram.com/yuriimusic/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vladimír Socha: „Takzvaný Největší Evropan všech dob nebyl žádný král, filozof ani prezident, zato ale vážil přes padesát tun“

Socha 200Vladimír Socha je publicista, bývalý pedagog, autor populárně naučné literatury a popularizátor paleontologie a přírodních věd. Je autorem patnácti knižních titulů pro děti a dospělé a jeho poslední novinkou je kniha Pravěcí vládci Evropy, která vyšla...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Vír: poctivá severská detektivka

Vir 200Série podivných případů vnese do poklidného života severonorského ostrova Landegode strach a paniku. Příběh začíná procházkou dvou chlapců, kteří při svých plážových hrátkách uslyší nářek a křik muže, jemuž kdosi připoutal ruce ke skále pod ledovou mořskou...

Divadlo

Pohádka O Človíčkovi akrobatickými kousky pořádně rozvibruje bránici

O clovickovi 200Městské divadlo Zlín razí heslo „děti do divadla patří“, a tak se první letošní premiéra, která se konala 20. ledna 2013, týkala především dětských diváků. Ti měli tu čest spatřit první uvedení pohádky O...

Film

O myšce a medvědovi aneb přátelství se učit také musíme?

Ernest-et-Celestine 200V těchto skutečně vydařených zimních dnech do našich kin přichází nová animovaná filmová pohádka O myšce a medvědovi, tentokrát konečně z evropského kontinentu, ze sladké Francie. Příběh neobyčejného přátel...