UNIfest představí japonský jazz-core i alternativní písničkářky tří generací

UNIfest představí japonský jazz-core i alternativní písničkářky tří generací

Tisk

UNIfest 200Třetí ročník festivalu UNIfest, dramaturgicky zaštítěného redakcí kulturního magazínu UNI se uskuteční na třech scénách Kaštanu – Scény Unijazzu v pražském Břevnově v sobotu 2. září. Nabízí opět multižánrový program, sahající od sólových písničkářských bloků po současnou tvorbu na bázi alternativního rocku i rapu. Hudební program jako vždy obohatí literární nabídka a letos i výstava uměleckých děl v plenéru.

 

Nepočítáme-li pravidelnou účast slovenských interpretů na festivalu, letos bude mít UNIfest ve své zatím krátké historii prvního zahraničního hosta. Budou jím Green Milk from the Planet Orange, progresivní avantgardní rocková skupina s vlivy math-rocku i psychedelie, pocházející z Tokia. Byla založena v roce 2001, hraje především v Japonsku, ale opakovaně vyráží i na turné jak po USA, tak i po Evropě. České publikum ji mohlo vidět například na jubilejním 20. ročníku festivalu Eurotrialog v Mikulově. Její intenzivní a divokou hudbu mnozí označují jako „jazz-core“ a není divu, že toto trio spojuje přátelství s českými Už jsme doma.

UNIfest 1 Green Milk

Mezi dalšími hlavními hvězdami festivalu jsou například WWW Neurobeat. Klasikové českého hip hopu vznikli na samém počátku 90. let, kdy patřili k průkopníkům svého žánru. Po dlouhé pauze se soubor pod vedením rapera Ondřeje Anděry obnovil v roce 2006 a předestřel velmi originální vizi alternativního hip hopu s prvky industriálu, jehož podstatnou složkou jsou básnické texty Lubomíra Typlta. WWW Neurobeat se stali stálicí české alternativní scény a pravidelně bodují v nejrůznějších odborných i posluchačských anketách a žebříčcích.

UNIfes 2 WWW.jpg

Do dramaturgie UNIfestu se výrazně odráží i obsah magazínu, jehož redakce za kvalitu přehlídky ručí. Není tedy divu, že mezi hvězdy festivalu budou letos patřit dvě zpěvačky, jejichž tváře zdobily v souvislosti s jejich novými alby jarní titulní stránky časopisu. Marie Puttnerová debutovala vynikající deskou Lajla tóv, na které mimo jiné velmi osobitým způsobem zpracovala texty básníků Jana Zahradníčka a Vlastimila Třešňáka. Písničkářka Jana Vébrová se vrátila na hudební scénu po dlouhých jedenácti letech s mimořádně silným albem Kameny ze dna, natočeným ve spolupráci s výkvětem českých alternativních a jazzových hudebníků.

Také menší písničkářská scéna bude patřit vesměs ženám. Na UNIfestu vystoupí „utajený poklad“ českého alternativního folku Katka Šarközi, jež se na hudební scéně pohybuje už od druhé poloviny 80. let, kdy hrála na nejprogresivnějších dobových festivalech typu Lipnice nebo Valašského špalíčku, a od té doby ze scény nezmizela, jakkoli stojí celý život – už proto, že její tvorba rozhodně není prvoplánová – mimo mediální výsluní. Na téže scéně ovšem vystoupí i mladá krev českého písničkářství. Barbora Hora ve svých anglických textech zpracovává intimní témata vztahů k druhým, rodině i sobě, pro její tvorbu jsou charakteristické minimalistické, ale do detailu promyšlené kytarové linky a autentický vokální projev.

 UNIfest 3 Barbora hora

Ivy Z, jejíž mateřskou kapelou jsou zasnění a melancholičtí Billow, začala sólově vystupovat teprve předloni a svůj styl sama výstižně označuje jako sad & weird lo-fi pop. Ať už s kytarou nebo s předem vytvořeným elektronickým doprovodem, vždy jde o intenzivní zážitek, a mrazivě sugestivní a emotivní projev. A Natálie Schejbalová alias Tali je nejznámější díky svým aktivitám na české scéně slam poetry. Jako absolventka konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka se ale věnuje i písničkářství, jež je plné slovních hříček i poezie. Na UNIfestu představí svou jak slamerskou, tak i písničkářskou polohu.

UNIFest zakončí afterparty ve vnitřním sále Kaštanu, kde zahraje Sketa Fotr, dnes už v podstatě legenda českého rockového šramlu, městské country anebo třeba pub rocku – jak kdo chce. Každopádně parta okolo frontmana Martina Růžičky zaručuje skvělou závěrečnou show, po které se nebude nikomu chtít jít spát.

UNIfest plakatek

Vstupenky a více informací:

FB událost: https://www.facebook.com/events/2565261043614861
https://kastan.cz/
https://www.magazinuni.cz/
https://goout.net/cs/unifest-2023/szegcvv/
https://www.smsticket.cz/vstupenky/36327-unifest-2023-www-neurobeat-marie-puttnerova-ivy-z-aj-kastan-scena-unijazzu-praha


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Ondřej Neff: „Zůstávám věrný sci-fi."

neff perexONDŘEJ NEFF alias Aston je jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů science-fiction u nás. V nakladatelství Albatros vydává populární „verneffky" a trilogii Tajemství pěti světadílů. Velké oblibě...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Kdo si hraje, nezlobí

altKaždý rodič občas propadá zoufalství a marně hledá něco, čím zabavit potomka. Něco, co dětskou pozornost pokud možno udrží co nejdéle a ještě líp smysluplně zaměstná. A vzhledem k tomu, že děti velmi rády plní úkoly, řeší rébusy, lámou si hlavičky a týrají mozk...

Divadlo

Nadčasový příběh o velké lásce a velké nenávisti

Devet krizu200Muzikál Devět křížů napsaný speciálně pro brněnské divadlo vypráví starou moravskou legendu o ukrutném činu, který se podle kronik odehrál kolem roku 1540 v malé vísce nedaleko Velké Bíteše. Statkář z Hlubokého při své cestě z Bíteše z trhu dom...

Film

Salem – čarodějnice, intriky a láska

salem 200Pokud se toužíte vrátit do minulosti a dozvědět se o honech na čarodějnice v americkém Massachusetts v roce 1692, zkuste seriál s všeříkajícím názvem Salem. Pokud hledáte příběh o epické lásce s nemálem tajemna, pak jste také na sp...