Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies

Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies

septem dies perexUniverzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V 15. století to byl společný zpěv, který plnil roli "sociální sítě", propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Nahrávka s názvem Septem dies (Supraphon) zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů.

Tato unikátní nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis a clavicimbalistky Coriny Marti (soubor La Morra) jako vzácného hosta vyšla společně s rozsáhlou studií, jež nabízí plastický obraz univerzitního hudebního života 15. století. Výsledkem spolupráce hudebníků a muzikologů napříč Evropou je kniha s CD, artefakt, který má své místo v knihovně každého muzikologa i milovníka středověké hudby. „Tentokrát jsme se rozhodli pojmout nové album trochu jinak. Není to jen „obyčejné“ CD, ale je to tak trochu i knížka. Jsou to dva svébytné produkty – rozsáhlá textová příloha, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i celé společenství kolegů muzikologů,“ upřesnil David Eben. (zdroj: Supraphon)

Projekt je ideálním propojením sféry badatelské a interpretační. Na počátku byla práce Jana Ciglbauera věnovaná duchovním písním. Právě jemu se podařilo shromáždit velké množství duchovního repertoáru vytvořeného studenty a intelektuály. Navíc objevil ve statutech Reczkovy koleje, založené v polovině 15. století v Praze, dokument popisující průběh liturgického roku ve studentské koleji. Tento „rozvrh“ se stal základem pro vznik nosiče Septem dies.

Nahrávání se uskutečnilo v Milevském klášteře, který splňoval všechny potřebné atributy pro nahrávání této hudby. Disponuje inspirující architekturou, odpovídající akustikou a dostatkem klidu, což se po zvukové stránce skutečně vyplatilo. Na CD najdete písně především v latině, ale také v češtině a němčině, sóla, vícehlasy i chorály. Díky tomuto projektu si tedy můžete představit jakýsi "playlist" studenta pražské univerzity před 600 lety… Jedná se o velice přijemný poslech  s interpretací v té nejvyšší kvalitě. Je to hudba, která nespěchá, navozuje klid a rozechvívá duši do vyšších vibrací.

Septem dies je skvělým výsledkem řešení evropského projektu HERA Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early-Modern Europe (www.soundme.eu). Uskutečnil se za podpory Univerzity Karlovy (Progres Q07, Centrum pro studium středověku, https://css.ff.cuni.cz) a ve spolupráci s agenturou ArteVisio (http://www.artevisio.cz).

septem dies

Septem dies / Hudba na pražské univerzitě 1360-1460
Interpret: Schola Gregoriana Pragensis: Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota. Umělecký vedoucí David Eben. Corina Marti - clavisimbalum
Vydavatelství: Supraphon
Rok vydání: 2021
Žánr: liturgická hudba a text
Celková stopáž: 1:03:34

Hodnocení: 100 %

www.supraphonline.cz/album/627977-septem-dies-hudba-na-prazske-univerzite-1360-1460
www.youtube.com/watch?v=krO50uUY_tc

( 0 hlasů ) 


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Hořice

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Literatura

Pohled do hlavy a paměti Karla Šípa

karneval pametovych bunek 200V listopadu vydalo nakladatelství XYZ útlou knížečku Karla Šípa s povedeným názvem Karneval paměťových buněk. Na 150 stranách nám oblíbený moderátor a bavič představí nejen své vzpomínky na dětství, posteskne s...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

„Nikdy se nevzdáme! Nikdy!“


Atentat perexJe pět minut po půl jedenácté dopoledne 27. května 1942. Reinhard Heydrich, zastupující říšský protektor, sedí na předním sedadle otevřeného Mercedesu a jede do úřadu. Je to pro něj den jako každý jiný. Netuší ale, že v ostré zatáčce...