Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies
Banner

Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies

Tisk

septem dies perexUniverzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V 15. století to byl společný zpěv, který plnil roli "sociální sítě", propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Nahrávka s názvem Septem dies (Supraphon) zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů.

Tato unikátní nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis a clavicimbalistky Coriny Marti (soubor La Morra) jako vzácného hosta vyšla společně s rozsáhlou studií, jež nabízí plastický obraz univerzitního hudebního života 15. století. Výsledkem spolupráce hudebníků a muzikologů napříč Evropou je kniha s CD, artefakt, který má své místo v knihovně každého muzikologa i milovníka středověké hudby. „Tentokrát jsme se rozhodli pojmout nové album trochu jinak. Není to jen „obyčejné“ CD, ale je to tak trochu i knížka. Jsou to dva svébytné produkty – rozsáhlá textová příloha, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i celé společenství kolegů muzikologů,“ upřesnil David Eben. (zdroj: Supraphon)

Projekt je ideálním propojením sféry badatelské a interpretační. Na počátku byla práce Jana Ciglbauera věnovaná duchovním písním. Právě jemu se podařilo shromáždit velké množství duchovního repertoáru vytvořeného studenty a intelektuály. Navíc objevil ve statutech Reczkovy koleje, založené v polovině 15. století v Praze, dokument popisující průběh liturgického roku ve studentské koleji. Tento „rozvrh“ se stal základem pro vznik nosiče Septem dies.

Nahrávání se uskutečnilo v Milevském klášteře, který splňoval všechny potřebné atributy pro nahrávání této hudby. Disponuje inspirující architekturou, odpovídající akustikou a dostatkem klidu, což se po zvukové stránce skutečně vyplatilo. Na CD najdete písně především v latině, ale také v češtině a němčině, sóla, vícehlasy i chorály. Díky tomuto projektu si tedy můžete představit jakýsi "playlist" studenta pražské univerzity před 600 lety… Jedná se o velice přijemný poslech  s interpretací v té nejvyšší kvalitě. Je to hudba, která nespěchá, navozuje klid a rozechvívá duši do vyšších vibrací.

Septem dies je skvělým výsledkem řešení evropského projektu HERA Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early-Modern Europe (www.soundme.eu). Uskutečnil se za podpory Univerzity Karlovy (Progres Q07, Centrum pro studium středověku, https://css.ff.cuni.cz) a ve spolupráci s agenturou ArteVisio (http://www.artevisio.cz).

septem dies

Septem dies / Hudba na pražské univerzitě 1360-1460
Interpret: Schola Gregoriana Pragensis: Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota. Umělecký vedoucí David Eben. Corina Marti - clavisimbalum
Vydavatelství: Supraphon
Rok vydání: 2021
Žánr: liturgická hudba a text
Celková stopáž: 1:03:34

Hodnocení: 100 %

www.supraphonline.cz/album/627977-septem-dies-hudba-na-prazske-univerzite-1360-1460
www.youtube.com/watch?v=krO50uUY_tc

( 0 hlasů ) 


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.


Divadlo

Osmyčky, totální unférie z dějin národa českého

Osmycky plakatProsím ten název není s hrubkou. Autoři opravdu svůj kabaret nazvali Osmyčky. V brněnském Městském divadle se představili místní autoři, kteří už mají za sebou několik inscenací, většinou uváděných v létě na Biskupském dvoře Moravského zem...

Film

Představujeme vám projekty, které na podzim nabídne veřejnoprávní televize

ct 200Česká televize oslavila tento rok šedesáté výročí od svého založení. A i když má ty největší oslavy jubilea za sebou, bude podzimní schéma doprovázené ještě jejich dozvuky. Nebudou však chybět ani nové projekty, které dostanou prostor vedle...