Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies

Barevný a proměnlivý hudební univerzitní organismus z let 1360-1460 ožívá na CD Septem dies

Tisk

septem dies perexUniverzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V 15. století to byl společný zpěv, který plnil roli "sociální sítě", propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Nahrávka s názvem Septem dies (Supraphon) zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů.

Tato unikátní nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis a clavicimbalistky Coriny Marti (soubor La Morra) jako vzácného hosta vyšla společně s rozsáhlou studií, jež nabízí plastický obraz univerzitního hudebního života 15. století. Výsledkem spolupráce hudebníků a muzikologů napříč Evropou je kniha s CD, artefakt, který má své místo v knihovně každého muzikologa i milovníka středověké hudby. „Tentokrát jsme se rozhodli pojmout nové album trochu jinak. Není to jen „obyčejné“ CD, ale je to tak trochu i knížka. Jsou to dva svébytné produkty – rozsáhlá textová příloha, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i celé společenství kolegů muzikologů,“ upřesnil David Eben. (zdroj: Supraphon)

Projekt je ideálním propojením sféry badatelské a interpretační. Na počátku byla práce Jana Ciglbauera věnovaná duchovním písním. Právě jemu se podařilo shromáždit velké množství duchovního repertoáru vytvořeného studenty a intelektuály. Navíc objevil ve statutech Reczkovy koleje, založené v polovině 15. století v Praze, dokument popisující průběh liturgického roku ve studentské koleji. Tento „rozvrh“ se stal základem pro vznik nosiče Septem dies.

Nahrávání se uskutečnilo v Milevském klášteře, který splňoval všechny potřebné atributy pro nahrávání této hudby. Disponuje inspirující architekturou, odpovídající akustikou a dostatkem klidu, což se po zvukové stránce skutečně vyplatilo. Na CD najdete písně především v latině, ale také v češtině a němčině, sóla, vícehlasy i chorály. Díky tomuto projektu si tedy můžete představit jakýsi "playlist" studenta pražské univerzity před 600 lety… Jedná se o velice přijemný poslech  s interpretací v té nejvyšší kvalitě. Je to hudba, která nespěchá, navozuje klid a rozechvívá duši do vyšších vibrací.

Septem dies je skvělým výsledkem řešení evropského projektu HERA Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early-Modern Europe (www.soundme.eu). Uskutečnil se za podpory Univerzity Karlovy (Progres Q07, Centrum pro studium středověku, https://css.ff.cuni.cz) a ve spolupráci s agenturou ArteVisio (http://www.artevisio.cz).

septem dies

Septem dies / Hudba na pražské univerzitě 1360-1460
Interpret: Schola Gregoriana Pragensis: Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota. Umělecký vedoucí David Eben. Corina Marti - clavisimbalum
Vydavatelství: Supraphon
Rok vydání: 2021
Žánr: liturgická hudba a text
Celková stopáž: 1:03:34

Hodnocení: 100 %

www.supraphonline.cz/album/627977-septem-dies-hudba-na-prazske-univerzite-1360-1460
www.youtube.com/watch?v=krO50uUY_tc

( 0 hlasů ) 


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Přišel jsem na to, že i s harfou se dají dělat šílené věci, říká Michal Matejčík

michal matejcik perexVídeň, Hamburg, Berlín, Sapporo, New York... To jsou alespoň některá z měst, kde koncertoval slovenský harfista Michal Matejčík. Respekt mu zajistily precizní hra a originální úpravy skladeb různých stylů, což vyvrcholil...

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.


Divadlo

Divadelní Rock for People

Letošní, 18. ročník Rock for People byl beze sporu výjimečný po všech stránkách a jen tak někdo na něj nezapomene. Jedním z těch unikátů byla i rozsáhlá divadelní scéna s bohatým programem. Na některých festivalech se čas od času najde prostor ...

Film

S filmem Tenet došel Christopher Nolan na konec jedné cesty

tenet perexLoňský rok byl v kinech ze známých důvodů dost slabý a od března se v nich hrály prakticky jen filmy komornější, pro náročnější publikum a blockbustery úplně absentovaly. Snad jedinou výjimkou bylo srpnové nasazení akčního sci-fi Tenet režijního...