Univerzitní studenti těchto dní si jen těžko umí představit svůj komunitní život bez sociálních sítí ve svém mobilu. V 15. století to byl společný zpěv, který plnil roli "sociální sítě", propojoval studenty a provázel je každý den při nejrůznějších příležitostech. Nahrávka s názvem Septem dies (Supraphon) zprostředkovává pestrý obraz liturgické hudby, duchovní tvorby mladých kleriků i hudby zábavné a její roli v životě studentů.
Tato unikátní nahrávka souboru Schola Gregoriana Pragensis a clavicimbalistky Coriny Marti (soubor La Morra) jako vzácného hosta vyšla společně s rozsáhlou studií, jež nabízí plastický obraz univerzitního hudebního života 15. století. Výsledkem spolupráce hudebníků a muzikologů napříč Evropou je kniha s CD, artefakt, který má své místo v knihovně každého muzikologa i milovníka středověké hudby. „Tentokrát jsme se rozhodli pojmout nové album trochu jinak. Není to jen „obyčejné“ CD, ale je to tak trochu i knížka. Jsou to dva svébytné produkty – rozsáhlá textová příloha, která shrnuje celé téma alba, a vedle toho samozřejmě hudební CD. Jedná se tedy o kolektivní dílo, za nímž stojí vedle našeho souboru i celé společenství kolegů muzikologů,“ upřesnil David Eben. (zdroj: Supraphon)
Projekt je ideálním propojením sféry badatelské a interpretační. Na počátku byla práce Jana Ciglbauera věnovaná duchovním písním. Právě jemu se podařilo shromáždit velké množství duchovního repertoáru vytvořeného studenty a intelektuály. Navíc objevil ve statutech Reczkovy koleje, založené v polovině 15. století v Praze, dokument popisující průběh liturgického roku ve studentské koleji. Tento „rozvrh“ se stal základem pro vznik nosiče Septem dies.
Nahrávání se uskutečnilo v Milevském klášteře, který splňoval všechny potřebné atributy pro nahrávání této hudby. Disponuje inspirující architekturou, odpovídající akustikou a dostatkem klidu, což se po zvukové stránce skutečně vyplatilo. Na CD najdete písně především v latině, ale také v češtině a němčině, sóla, vícehlasy i chorály. Díky tomuto projektu si tedy můžete představit jakýsi "playlist" studenta pražské univerzity před 600 lety… Jedná se o velice přijemný poslech s interpretací v té nejvyšší kvalitě. Je to hudba, která nespěchá, navozuje klid a rozechvívá duši do vyšších vibrací.
Septem dies je skvělým výsledkem řešení evropského projektu HERA Sound Memories: The Musical Past in Late-Medieval and Early-Modern Europe (www.soundme.eu). Uskutečnil se za podpory Univerzity Karlovy (Progres Q07, Centrum pro studium středověku, https://css.ff.cuni.cz) a ve spolupráci s agenturou ArteVisio (http://www.artevisio.cz).
Septem dies / Hudba na pražské univerzitě 1360-1460
Interpret: Schola Gregoriana Pragensis: Hasan El-Dunia, Ondřej Holub, Jan Kukal, Tomáš Lajtkep, Ondřej Maňour, Michal Medek, Stanislav Předota. Umělecký vedoucí David Eben. Corina Marti - clavisimbalum
Vydavatelství: Supraphon
Rok vydání: 2021
Žánr: liturgická hudba a text
Celková stopáž: 1:03:34
Hodnocení: 100 %
www.supraphonline.cz/album/627977-septem-dies-hudba-na-prazske-univerzite-1360-1460
www.youtube.com/watch?v=krO50uUY_tc
( 0 hlasů )
< Předchozí | Další > |
---|