Na Valašský špalíček přijede bluesman Gerald Clark

Na Valašský špalíček přijede bluesman Gerald Clark

valassky spalicek 200Folk-blues-beat festival Valašský špalíček je jedním z mála letních přehlídek, které se uskuteční, i přes předcházející nepříznivé podmínky, v plánovaném termínu. Původně avizovaný program dostál několika změn, což se ale netýká vystoupení jihoafrického bluesového písničkáře Geralda Clarka, jenž zahraje plnohodnotný koncert v sobotu 27. června na I. nádvoří zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí.

 

Festival Valašský špalíček se ve Valašském Meziříčí uskuteční již po osmatřicáté. V areálu zámku Žerotínů uvede na třech scénách dvacítku koncertních vystoupení a audiovizuální pořad Wallachian Not-Psychedelic Breakfast s podnázvem 50 let po Beatles k výročí rozchodu legendy beatového věku v režii Václava Seyferta. Jedním z účinkujících je i do Valmezu navrátivší skladatel, textař, muzikant i zpěvák Gerald Clark, jehož hlas proniká až na dno posluchačovy duše mimořádnou schopností vyprávět v písničkách naléhavé příběhy. Pro interpretaci převzatých skladeb má vždy po ruce originální řešení. Stále zkoumá nové cesty, po nichž by přivedl blues na nové území.

Do čela bluesové komunity ve své zemi pronikl vlastně proto, že ten žánr přesahuje. Je to dobrodruh, jehož písně tančí kolem ohně afrických tradic mezi nebem a peklem. Na svůj odřený Fender hraje prsty jako folkař, trsátko používá pouze na sóla, ale je to nářez. Za pochodu sbírá oficiální tituly a výroční ceny,“ říká o umělci dramaturg festivalu Karel Prokeš. Mimo jiné, byl Clark ve své kategorii vyhlášen nejlepším koncertním umělcem Jihoafrické republiky, získal i cenu za nekomerční multižánrovou hudbu, a nakonec i slušně vydělal, když před časem jeho písničku As Crow Flies v senzačním klipu použila jistá automobilka do reklamní kampaně.

valassky spalicek Gerald Clark

Gerald má dnes na kontě sedm alb a donedávna ho zaměstnávala vzrušující spolupráce na nové desce s názvem Afrocoustic s bubeníkem Barrym van Zylem, který hrál s Johnnym Cleggem, Annie Lennox, Carlosem Santanou i Robertem Plantem. Spojení Geraldova hlasu, akustické kytary a Barryho bubenického mistrovství bylo šťastnou volbou. „Věřím, že akustické album Afrocoustic je skutečně autentickou výpovědí“, vzkazuje Gerald, který se veřejnosti poprvé představil v roce 1997 jako zpěvák kapely Delta Blue. Později skupinu opustil, dal přednost volnější spolupráci s řadou významných osobností jihoafrické hudební scény a také se vydal do Evropy. „V Belgii spolupracoval se Stefanem Dixonem, opakovaně zavítal do České republiky a dvakrát ho s doprovodem elektrické kapely měli možnost vidět i návštěvníci Malé scény za oponou tady u nás v Kulturním zařízení ve Valmezu. Tentokrát si však přiveze jen kytaru se stomp boxem a vedle klasického mikrofonu občas zazpívá i přes ozvučený starý telefon,“ dodává Karel Prokeš.

V sobotním programu Valašského špalíčku také zahraje Triga C.K. Vocalu, Petr Linhart, Dáša Ubrová & Milan Kašuba & Vincenc Kummer, Majerovy brzdové tabulky, Jakub Noha, C.K. Vocal s hosty, Ľuboš Beňa & Prospektori & Peter Bonzo Radványi j.h. ze Slovenska, PBK Blues, František Segrado & Něco hezkého a Gary Moore Tribute Band feat. Jack Moore z Velké Británie.

valassky spalicek program

K dostání jsou v současné době třídenní festivalové vstupenky, a to online na stránkách www.valasskyspalicek.cz a www.kzvalmez.cz (preferované varianty) i osobně v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí.


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Zdeněk Pohlreich: „Nenávidím špínu, lajdáctví, diletantství, neúctu k majitelům a surovinám.“

Zdeněk Pohlreich

Zdeněk Pohlreich si získal pozornost díky svému osobitému přístupu při "napravování" českých pánů hospodských a jejich personálu v pořadu Ano, šéfe! Mnoho jeho hlášek už také zlidovělo. V pondělí večer odsta...

Live

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Literatura

Thug Kitchen: Fuck(t) drsná veganská kuchařka

thug 200Kuchařka, která má koule. To přesně vystihuje tuhle veganskou drsotinu od nakladatelství JOTA. Je napěchovaná 115 opravdu hustými veganskými recepty. Psaná je bez servítek. A kuchyň se zaměřuje hlavně na dostatek zeleniny a pravidelno...

Divadlo

Listopadovou premiéru baletu Romeo a Julie v novém pojetí uměleckého šéfa Baletu ND Petra Zusky navštíví i královna Mab

200divPřípravy na premiéru nové inscenace Romea a Julie jsou v plném proudu. Premiéra je plánována na 14. listopadu v 19 hodin ve Státní opeře, druhá premiéra se uskuteční 15. listopadu.

...

Film

Ženy v příliš velkých pánských košilích

sfz 200Dalším z filmů, které je možné zhlédnout na festivalu Severská filmová zima je norský film se zvláštním názvem Ženy v příliš velkých pánských košilích. Film v sobě spojuje osudy tří žen, které se proplétají navzájem v norském městě Trondheim. Na diváky ta...