Před dávnými lety vyslovil vysoký úředník jedné malé země v srdci Evropy přání, že by chtěl vybudovat místo, kde by se mohl během neustále hrozící války ukrýt i se všemi spřátelenými mocnáři okolních zemí. Jenže jak to zaonačit? Inu, rozhodli se postavit nad oním místem dům odpoutávající pozornost od svého důležitého a skrytého poslání nevídaným přepychem.
Tak nějak by mohla znít dramatizace dějin hotelu Jalta. Stavět se začalo v roce 1954. Dva roky předtím se vláda Československé socialistické republiky shodla na realizačním plánu protiatomového krytu, k němuž dal údajně podnět tehdejší ministerský předseda a budoucí prezident Antonín Zápotocký. S konstrukci podzemního krytu, o jehož existenci neměli běžní smrtelníci ani tušit, byla skloubena výstavba hotelu, který nyní neodmyslitelně patří k podobě Václavského náměstí.
Ačkoli se nejprve uvažovalo o ubytovacím zařízení tzv. třetí cenové kategorie, zvítězil nakonec moderní návrh luxusního hotelu z dílny architekta Antonína Tenzera, jednoho z představitelů českého funkcionalismu. Pravdou ale je, že označit kupř. fasádu hotelu Jalta za funkcionalistickou by bylo sporné (přestože v některých segmentech by se odkazy na čistý styl dvacátých a třicátých let našly). Zejména zakomponování soch na čelní straně hotelu má o něco blíže k tehdy protežovanému stylu socialistického realismu. Inspirace funkcionalismem zůstává nicméně patrná v řešení interiéru.
Nyní je dům zapsán na seznamu chráněných budov UNESCO. „Hotel se stal důležitým architektonickým počinem své doby a právem by se jeho kvality měly zachovat, či zdůraznit,“ dodává k tématu PR manažerka hotelu Jalta, Sandra Zouzalová.
V loňském roce si hotel Jalta připomenul pětapadesáté výročí slavnostního otevření. Právě u této příležitosti se vedení rozhodlo zpřístupnit podzemní prostory veřejnosti a vybavit je pro potřeby Muzea studené války. Během totalitních let totiž kryt také sloužil např. potřebám jednotky odposlouchávající nejen významné hotelové hosty, ale také třeba velvyslanectví Západního Německa, které v několika místnostech reprezentativního hotelu sídlilo během sedmdesátých let.
Toto muzeum v prostorách protiatomového krytu návštěvníkům dovoluje nahlédnout do několika realisticky vybavených místností, které jako by ustrnuly v padesátých letech. Kdo tedy čeká špionážní „vychytávky“ ve stylu Jamese Bonda, bude pravděpodobně zklamán. Ti, kteří chtějí vidět např. skutečné (době a prostředí odpovídající) vyzvědačské aparáty, by ale mohli onu technologickou skromnost přejít, nebo dokonce ocenit. K službám jsou návštěvníkům také ochotní průvodci, schopní zasvěceně okomentovat vystavovaná zařízení a zodpovědět zvídavé otázky.
použité fotografie: propagační a tiskové materiály hotelu Jalta
Muzeum studené války (Protiatomový kryt v suterénu hotelu Jalta)
Václavské náměstí 45, Praha 1
přístupnost:
liché týdny: PO + ST 17:00 – 20:00
sudé týdny: ÚT + ČT 17:00 – 20:00
nebo na objednání (zajišťuje recepce hotelu, mail:
Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript
, tel.: 222 822 111)
maximální počet osob v 1 prováděné skupině je prozatím stanoven na 7
vstupné: 75 Kč, (možno zakoupit i speciální dárkové vstupenky)
další informace: www.hoteljalta.com
< Předchozí | Další > |
---|