Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války

Podzemí pražského hotelu Jalta se proměnilo v Muzeum studené války

Tisk

jalta perexPřed dávnými lety vyslovil vysoký úředník jedné malé země v srdci Evropy přání, že by chtěl vybudovat místo, kde by se mohl během neustále hrozící války ukrýt i se všemi spřátelenými mocnáři okolních zemí. Jenže jak to zaonačit? Inu, rozhodli se postavit nad oním místem dům odpoutávající pozornost od svého důležitého a skrytého poslání nevídaným přepychem. 

 

 

Tak nějak by mohla znít dramatizace dějin hotelu Jalta. Stavět se začalo v roce 1954. Dva roky předtím se vláda Československé socialistické republiky shodla na realizačním plánu protiatomového krytu, k němuž dal údajně podnět tehdejší ministerský předseda a budoucí prezident Antonín Zápotocký. S konstrukci podzemního krytu, o jehož existenci neměli běžní smrtelníci ani tušit, byla skloubena výstavba hotelu, který nyní neodmyslitelně patří k podobě Václavského náměstí. 

Jalta 1

Ačkoli se nejprve uvažovalo o ubytovacím zařízení tzv. třetí cenové kategorie, zvítězil nakonec moderní návrh luxusního hotelu z dílny architekta Antonína Tenzera, jednoho z představitelů českého funkcionalismu. Pravdou ale je, že označit kupř. fasádu hotelu Jalta za funkcionalistickou by bylo sporné (přestože v některých segmentech by se odkazy na čistý styl dvacátých a třicátých let našly). Zejména zakomponování soch na čelní straně hotelu má o něco blíže k tehdy protežovanému stylu socialistického realismu. Inspirace funkcionalismem zůstává nicméně patrná v řešení interiéru. 

Nyní je dům zapsán na seznamu chráněných budov UNESCO. „Hotel se stal důležitým architektonickým počinem své doby a právem by se jeho kvality měly zachovat, či zdůraznit,“ dodává k tématu PR manažerka hotelu Jalta, Sandra Zouzalová. 

V loňském roce si hotel Jalta připomenul pětapadesáté výročí slavnostního otevření. Právě u této příležitosti se vedení rozhodlo zpřístupnit podzemní prostory veřejnosti a vybavit je pro potřeby Muzea studené války. Během totalitních let totiž kryt také sloužil např. potřebám jednotky odposlouchávající nejen významné hotelové hosty, ale také třeba velvyslanectví Západního Německa, které v několika místnostech reprezentativního hotelu sídlilo během sedmdesátých let. 

Toto muzeum v prostorách protiatomového krytu návštěvníkům dovoluje nahlédnout do několika realisticky vybavených místností, které jako by ustrnuly v padesátých letech. Kdo tedy čeká špionážní „vychytávky“ ve stylu Jamese Bonda, bude pravděpodobně zklamán. Ti, kteří chtějí vidět např. skutečné (době a prostředí odpovídající) vyzvědačské aparáty, by ale mohli onu technologickou skromnost přejít, nebo dokonce ocenit. K službám jsou návštěvníkům také ochotní průvodci, schopní zasvěceně okomentovat vystavovaná zařízení a zodpovědět zvídavé otázky.  

jalta 3

použité fotografie: propagační a tiskové materiály hotelu Jalta 

Muzeum studené války (Protiatomový kryt v suterénu hotelu Jalta)
Václavské náměstí 45, Praha 1 
přístupnost:
liché týdny: PO + ST 17:00 – 20:00
sudé týdny: ÚT + ČT 17:00 – 20:00
nebo na objednání (zajišťuje recepce hotelu, mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel.: 222 822 111)
maximální počet osob v 1 prováděné skupině je prozatím stanoven na 7
vstupné: 75 Kč, (možno zakoupit i speciální dárkové vstupenky) 

další informace:  www.hoteljalta.com


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Těším se na Prahu!“ řekl v rozhovoru leader maďarské kapely OMEGA Jánoš Kobór

oMEGA 200O: Jánoši, v prosinci připravujete velký koncert v Lucerně. Budete zde oslavovat hned dvě číslice. Jaké? 

Přesně v prosinci narozeniny nemáme, ale rok 2012 je rokem, ve kterém naše padesáté jub...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Karnevalové veselí zaplavilo pražské ulice a náměstí

Karneval 200Masopust představuje již tradičně období veselí, jídla a hodování mezi dvěma postními dobami (od Tří králů až do Popeleční středy).

...

Z archivu...


Literatura

Angela Hartfield: Dotek lásky

dotek lasky perexMalá knížečka a výkladové karty. Co bych z této sady nejvíce vyzdvihla? Určitě obrázky. Úžasné ilustrace Josephine Wall jsou něčím, co vám utkví v paměti. Dokonce bych řekla, že její obrázky jsou velm...

Divadlo

Smějte se! Přichází jeho urozenost Leonard z Prasečkova

pan-z-praseckova 200Více jak po půl století se vrací na české jeviště Molièrova komedie-balet Pán z Prasečkova. Hra, která sloužila pro pobavení šlechty po náročném lovu, se teď snaží získat diváky, pod režijním vedením Han...

Film

Natáčení Superženy jde do finále: zásnuby ve vodě a zrušení veselky

superzena 200Natáčení celovečerního filmu SUPERŽENA se pomalu blíží do cílové rovinky a ani tentokrát neminulo tvůrce natáčení ve vodě, které je pro snímek stěžejní. Herecká dvojice s Matoušem Rumlem a Evou Toulovou točila zásnuby přímo uprostřed Šonovské...