Vydejte se po stopách české šlechty
Banner

Vydejte se po stopách české šlechty

Tisk

Perex po stopách české šlechty

Co vás napadne, když se řekne šlechtic? Nejspíš si vybavíte nějakého hloupého, lakomého a nafoukaného záporáka z pohádky. Jak to ale bylo doopravdy? Jak vůbec šlechta vznikla, co dělala a jaké má zásluhy v historii a rozvoji naší nynější republiky? Vydejte se s novou knihou po stopách české šlechty a nahlédněte za zdobené dveře hradů a zámků. Co vám tato knížka autorky Jany Jůzlové může nabídnout?

Už při prvním otevření je vidět, že je kniha připravovaná s velkou péčí. Je v pevné vazbě, má krásně vyvedené vsadky a kvalitní papír. Nazvala bych ji až noblesní.

Druhý nadmíru poutavý aspekt, jsou obrázky od Michaely Bergmannové, stylově korespondující s historickými knižními ilustracemi, což působí opravdu originálně a pasuje to k obsahu. Jako bonbonek k nám tyto postavičky trousí úsměvné hlášky, což oživuje a zpřítomňuje jednotlivé pasáže v knize. Ilustrace nabízí výjevy, ale i akční momenty z běžného života daného historického období.

A teď už k samotnému obsahu knihy, ze kterého jsem naprosto nadšená. Sama mám dějiny už od školy ráda a přečetla jsem mnoho historických románů, takže jsem tuto knížku brala spíš jako dárek pro děti. Jak moc mě překvapilo, že mě pohltila na prvních stránkách a vdechla jsem její obsah ještě dříve, než ji děti vůbec dostaly do ruky! Proč? Objasňuje totiž laskavě, lidsky a zábavně pohled na dlouhé a nepřehledné historické období od středověku až po dnešní dobu. Úsporně, poutavě a stravitelně se seznámíte s každou dobou, jejím názvem, uměleckými styly, módou i zásadními historickými momenty, ale ne formou dat a informací, ale na životech skutečných lidí, na jejich příbězích.

U mnoha věcí pochopíte proč a jak. Proč a jak vlastně vznikla šlechta, jak se liší tvrz, hrad a zámek, kde všude a k jakým účelům se stavěly. Podíváte se také na historii a podobu nejhezčích a nejzajímavějších z nich. Přečtete si, proč a jak vznikaly erby a že mají rody své poutavé erbovní pověsti, které jejich význam odhalují. Dozvíte se, jak se šlechtici lišili podle významu a jak se oslavovali, co a čím jedli, jak a kde si uchovávali zásoby. Kdo a jak se mohl stát rytířem, jak se vyvíjel vzhled rytířské zbroje, jaké měla části, jak vypadaly turnaje a proč se pořádaly a z jakých důvodů rytířská doba skončila. Seznámíte se také s kavalírskou cestou a s tím, kdo, kam a jak ji podnikal.

Povídání o zajímavých tématech a historickém vývoji je pravidelně proloženo graficky oddělenými dvoustranami o nejvýznamnějších českých šlechtických rodech, které jsou chytře označené červenými políčky na vnějším kraji stránek, takže je možné je ihned dohledat, aniž by musel člověk stále do obsahu. Během knihy totiž často dostanete chuť se k některým stranám vrátit. Zajímavé a přínosné je také to, že jsou zmíněni nejen nejznámější muži daných rodů, ale i ženy, které byly historií dost opomíjeny a toto pokládám za jistou satisfakci. S tématem role žen a přístupu k nim, se pracuje s citem, ale pravdivě. Na stránkách se také objevuje pánská i dámská móda z jednotlivých období.

Dozvíte se, kdy který rod vznikl a případně zanikl, jak to s ním bylo v minulosti, ale i během událostí 19. a 20. století, přičemž je nejzajímavější období národního obrození (podpora vzniku vlasteneckých institucí, jako je Národní muzeum, Národní galerie a Národní a Stavovské divadlo, podpora vzniku akademie věd ČR), první republiky, světových válek a komunismu. Během této turbulentní doby totiž probíhaly velké společenské změny, v nichž i šlechta hrála svou roli a byla často nespravedlivě perzekuovaná. Období komunismu a devastace našeho národního kulturního dědictví je smutné čtení, ale to není vina autorky, nýbrž neslavného úseku naší historie. Naštěstí se konec knihy věnuje současnosti a době po restitucích, kdy mnoho zámků a panství opět skončilo v rukou právoplatných majitelů a probíhá jejich obnova.

V knize najdete i kreativní a zábavné úkoly, jako tvorba vlastního erbu a rodokmenu, kresba plánku svého barokního zámku, skládání rytířské zbroje, odhadování významu soch, nebo myslivecké hantýrky. Představivosti pomohou také plánky a nákresy parků, hradů, zámků, ornamentálních zahrad, nebo technické výbavy historického divadla.

Zajímavé je rovněž seznámit se s tím, jak se měly šlechtické děti v historii, jaká byla jejich výchova, program, hračky a oblečení a jak se jejich život lišil od života dnešních dětí.

Publikace jasně ukáže, že šlechta byla hybnou silou umění, rozvoje a pokroku. Žádní nabubřenci, jak je známe z pohádek. Pochopíte, co dělali ve skutečnosti. Správa území, ochrana lidí, dobročinné aktivity jako podpora sirotků, zakládání ústavů pro handicapované a staré lidi, či budování nemocnic. O to vše se česká šlechta zasloužila.
Neopomenutelná je jejich významná podpora vědy a umění, bez které by nevznikla velká část významných děl. Zakládali rozsáhlé knihovny, dendrologické, umělecké i vědecké sbírky (z nichž mnoho darovali muzeím, ktere sami pomámahali zakládat a financovat), podporovali publikační činnost.

Díky nim můžete vystopovat začátky krkonošské turistiky a sportovního lyžování, Velké pardubické, nebo založení významných průmyslových, potravinářských a výrobních podniků, jako jsou Škodovy závody, sklárny, textilky či cukrovary.

Krátce, jde o unikátní a čtivý přehled toho, jak probíhal vývoj a postupné změny uspořádání naší společnosti a jejich hodnot a jak zásadní roli v dějinách a naší kultuře právě šlechta hrála.

Této knize nemá vůbec co vytknout, naopak mě v mnohém překvapila a potěšila. Naprosto s čistým svědomím jí doporučuji všem, co mají děti ve školním věku, ale i těm, co je zajímá historie a chtějí se dozvědět nějaké zajímavosti a zpřehlednit své vědomosti. Hodnocení dávám na své poměry neobvykle vysoké a to naprosto zaslouženě.

po-stopach-ceske-slechty-1

Název knihy: Po stopách české šlechty
Autor: Jana Jůzlová
Ilustrace: Michaela Bergmannová
Nakladatel: Portál
Počet stran: 160
Rok vydání: 2024
Hodnocení: 100%

 

Ludmila Bakonyi SelingerováRecenzentka Ludmila Bakonyi Selingerová alias Pohádková Lída je autorka mnoha knih pro děti, maminka a pedagog.


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Je cukr zdraví škodlivý? Aneb když se dva pustí po stopě mýtu - rozhovor s MUDr. Jonášem

jonas perexU nás je toto téma skoro tabu. Konspirační teoretici se nebojí bílý cukr označit za legální drogu s devastujícími účinky na lidský organismus. MUDr. Josef Jonáš a Jiří Kuchař se rozhodli, že na toto téma napíší knihu...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

SMRT MEZI NÁMI aneb NA KAŽDÉHO JEDNOU DOJDE

Smrt 200Je marné zavírat oči před poznáním, že v náruči smrti jednou skončíme všichni, tady opravdu žádné uplácení nevládne. A nic na tom nezmění ani kult bezstarostného mládí, šířený v reklamách i hollywoodskými vyprávěnkami, chtějící vytěsnit každé takové pom...

Z archivu...


Divadlo

„Jsme citoví analfabeti”

sceny200Měsíc po premiéře nové inscenace Švandova divadla Scény z manželského života, jsem i já vyrazila na představení. Inscenace vychází ze slavného stejnojmenného filmu Ingmara Bergmana, který napsal pro svou bývalou lásku Liv Ullmann a vycházel ve scénáři ...

Film

Šestý ročník filmového festivalu Expediční kamera putuje po ČR a SR, dorazí i do Doks!

EK-perexFilmový festival Expediční kamera odstartoval již 19. února v pražském kině Aero a festival následně putuje do dalších 220 českých a slovenských měst. Slavnostně ukončen bude 1. a 2. dubna v brněnském kině Scala. Na mnoha místech se můžete těšit na dop...