Dějiny starého Mexika byly krvavé
Banner

Dějiny starého Mexika byly krvavé

Tisk

DejinyMexika perexKdyž Kryštof Kolumbus objevil v roce 1492 americký kontinent (přesvědčen ovšem, že doplul k břehům Indie – to vysvětluje pojmenování tamních domorodců indiány), málokdo tušil, že se v jeho stopách vydají všeho schopní španělští dobyvatelé, kteří o tři desetiletí později vyvrátí dvě indiánské mocnosti, inckou a aztéckou.

 


O té druhé pojednává objemná, více než šestisetstránková kniha Dějiny starého Mexika, kterou nyní vydalo nakladatelství Argo. Jako autor je podepsán františkánský mnich Bernardino de Sahagún (asi 1500 – 1590) – a jedná se přitom o pouhý výbor z jeho obrovitého díla nazvaného původně Obecná historie Nového Španělska, jak se tehdy tato kolonie v nynějším Mexiku nazývala. Sahagún vnímal svou přítomnost mezi indiány jako misionářskou, a proto se snažil co nejvíce je poznat, seznámit se s jejich obyčeji, náboženskými představami, s jejich každodenním životem. Můžeme jej tedy považovat nejen za historika, ale také za etnografa, sociologa, biologa a zeměpisce.

Co dosud víme o aztécké civilizaci

Předsevzal si, že zaznamená vše podstatné o nedávno rozvrácené aztécké. Jazyk Aztéků zvaný nahuatl zvládl tak dokonale, že byl schopen v něm i psát. Ostatně svůj spis, vznikající po několik desetiletí, vyhotovil jak ve španělštině, tak v nahuatlu (a příslušné verze prý nejsou totožné!). Postupoval přitom stejně jako náš kronikář Kosmas – zapisoval si výpovědi pamětníků…

DejinyMexika1

Chrámový okrsek Tenočtitlanu

O reprezentativní zpřístupnění Sahagúnových zápisků se zasloužil Jiří Sucharda, jenž je přeložil, opatřil úvodem i vysvětlivkami. Nebyl však první, ze Sahagúnova odkazu hojně čerpal už soubor „nářkových“ textů Sláva a pád Tenočtitlanu, shrnující svědectví poražených. Avšak známější je písemný odkaz španělských válečníků: i česky vyšly např. Cortésovy sebeobhajobné Dopisy či del Castillova dvojsvazková Pravdivá historie dobývání Mexika. Tuzemský zájem o krvavé dějiny střední Ameriky však sahá hluboko do minulosti: už před půldruhým stoletím vyšel spisek z dnešního pohledu archaicky nazvaný Ferdinand Kortes, podmanitel Mechika. Aztékové vstoupili také do beletrie: připomenu aspoň, že Ivan Olbracht jim zasvětil Dobyvatele, Laurent Binet v Civilizaci naopak domýšlel, co by nastalo, kdyby Inkové i Aztékové přepluli do Evropy a ovládli ji.

Půvab i děs aztécké říše

Sahagúnovo líčení aztécké kultury je výrazově střídmé, ba až protokolární, autor odmítá nechat se unášet emocemi, líčí s faktografickou nezaujatostí vše, co zjistil. Když třeba píše o profesích, povoláních či sociální příslušnosti, vždy upozorňuje, že ve všem lze nalézt klady i zápory, neboť důležité jsou lidské vlastnosti a vyznávané hodnoty, nikoli samotná činnost, kterou hodností jakoby neutrálně.

DejinyMexika2

Tenočtitlan z nadhledu

Děs a zhnusení prozrazuje jedině o mnohačetných, veskrze ritualizovaném zabíjení lidských obětí na počest boha Slunce, kdy bezpočet nešťastníků končí svůj život s hrudí zaživa rozříznutou a s vyrvaným ještě bijícím srdcem. Tělo pak bývalo zpravidla svrženo z chrámového schodiště, někdy též následně snědeno. A kvůli získání dostatečného počtu zajatců, které čekalo obětování, se dokonce vedly takzvané květinové války.

Zničení mocného státu

Sahagún podrobně rozebírá náboženství Aztéků a jejich početné, často krvežíznivé bohy, přibližuje jejich představy o záhrobí, zmíní důležitost varovných znamení, věšteb a proroctví. Všímá si uspořádání aztécké společnosti, všímá si „jezerního“ Tenočtitlanu, kde sídlil aztécký vládce, a jeho dobytí (na troskách a zasypaném jezeře vzniklo dnešní hlavní město Mexika), vypovídá o sociálních rolích, způsobech obživy i mezilidských vztazích. Popisuje přírodu, zvířata i stromy. Důležitá je závěrečná pasáž, která podrobně objasňuje, jak hrstka Španělů dokázala porazit nesrovnatelně početnějšího protivníka a zcela rozvrátit jeho moc.

Dovíme se třeba, že Aztékové považovali španělské mořeplavce za převtělení boha Quetzalcóatla /neboli počeštěle Kvecalkoatla/, který se podle pověstí měl vrátit mezi svůj lid. Cortés osvědčil chladnokrevné uvažování i válečnický um, když dokázal - za účinné podpory indiánských spojenců nespokojených s aztéckou nadvládou - zvrátit zdánlivě bezvýchodné postavení. A byl nepochybně přesvědčen (stejně jako Sahagún), že Španělé jen plní Boží vůli…

DejinyMexika

Bernardino de Sahagún: Dějiny starého Mexika
Přeložil Jiří Sucharda
Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2024. 611 stran

Hodnocení: 100 %

argo.cz/knihy/dejiny-stareho-mexika/
Foto: kniha, https://en.wikipedia.org/wiki/Tenochtitlan


 

Přihlášení



Detaily jsou sugestivním románem – o lidech kteří utvářejí naši osobnost jen tím, že projdou naším životem

Kdesi v bezčasí Stockholmu se zmítá žena v horečce, která probouzí její paměť a z té se vynořují vzpomínky: na vztah s ženou, z níž se později stane celebrita, na excentrickou spolubydlící z univerzitních let, rozervaného bohéma, s nímž prožila románek, nebo na křehkou, traumatizovanou Birgitte. Vyprávění skládá do čtyř portrétů složených ze zdánlivě nedůležitých detailů a prostřednictvím nich nám vypráví o sobě samé.

Skrytý ráj. Fulviova poslední kniha o inkvizičních procesech v 17. století

Román Skrytý ráj mě opravdu zasáhl. Autora jsem doposud neznala, ale byla jsem velmi příjemně překvapena. Přestože má kniha 440 stránek, přečetla jsem ji za tři večery a četla dlouho do noci. Od napínavého příběhu této, skoro by se dalo říct, historické detektivky, se nebudete moct odtrhnout. Přenesme se teď společně do 17. století, doby nejtvrdších inkvizičních procesů.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Dělám věci tak, jak je cítím. Naplno, říká zpěvák Pavel Novák


pavel novak 200I když je synem slavného zpěváka Pavla Nováka a navíc jde v jeho šlépějích, své postavení hned v několika oblastech si vybudoval jen díky svému talentu a pracovitosti. Nevěnoval se vždy jen muzice, ale nakonec se v ní zase našel. Pr...

Winterberg: nový projekt kolem Jaroslava Rudiše

Winterberg je nový hudebně-literární projekt, ve kterém se sešli Jaroslav Rudiš, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, spoluhráči z kapely Kafka Band. Společně složili a natočili několik písní inspirovaných Rudišovým románem Winterbergova poslední cesta, který právě vychází v anglickém překladu Kris Best v nakladatelství Jantar Publishing. Táhlá, silně atmosférická skladba The Beautiful Landscape je prvním singlem trojice, pojmenované po Winterbergovi, hlavní postavě cenami ověnčené knihy.

Čtěte také...

Mariánské, trojiční a další sloupy a pilíře mapuje Národní památkový ústav již 20 let.

sloupy 200Dvacáté výročí vzniku slaví projekt Mariánské, trojiční a další světecké sloupy a pilíře v Čechách, zaměřený na mapování a dokumentaci tohoto typu výtvarných děl, na jejich historický a krajinářský význam a okolnosti jejich vzniku a restaurování. N...

Z archivu...


Divadlo

Horečka sobotní noci může zachvátit opravdu každého!

Horecka 200Aplaus ve stoje, zpívající pódium a rozvlněné hlediště. Takový byl závěr muzikálového představení Horečka sobotní noci. Vytáhla jsem rodinku za kulturou a skutečně jsme nelitovali. Česká premiéra kultovního muzikálu se v pražském Kalichu uskute...

Film

Woody Allen a jeho filmy

Woody perexKdybychom chtěli zjistit, o kterém americkém filmaři vyšlo u nás nejvíce knížek, asi bychom byli překvapeni: nebyli to Charlie Chaplin ani Steven Spielberg či Quentin Tarantino, nýbrž komik Woody Allen. Kdo jiný se může pochlubit zhruba desítkou ...