Zítra, tedy 6. srpna, uplyne přesně osmdesát let od jedné z největších genocidních akcí provedených nacisty během druhé světové války na území České republiky. V obci Životice na Těšínském Slezsku, tehdy součástí třetí říše, zastřelilo gestapo během několika hodin třicet šest chlapců a mužů ve věkovém rozmezí šestnáct až šedesát let, a to v odvetě za útok provedený skupinou Zemské armády. Při následných represích byli zastřeleni další lidé, jiní byli odvlečení do koncentračních táborů. Přesný úhrn počtu obětí se zřejmě nikdy nepodaří zjistit, ale seznam vycházející z výsledků nejnovějšího historického bádání obsahuje více než sto jmen.
U příležitosti kulatého výročí životické tragédie se v sobotu 3. srpna konala tradiční pieta, při níž místní politici položili věnce na hrob zavražděných.
K důstojnému upomenutí se však uskutečnila či uskutečňuje celá řada dalších akcí, které vznikly z podnětu a úsilím místních občanů a polských oficiálních institucí.
Už v roce 2023 byly z podnětu tehdejší generální konzulky Polské republiky Izabelly Wołłejko-Chwastowicz renovovány kamenné pomníčky na místech, kde gestapo vraždilo. Do té doby se o pomníčky staraly především rodiny pozůstalých, ale v jejich silách samozřejmě nebylo poskytnout odbornou péči. Náklady na renovaci ve výši 269 100 zlotých (tedy přibližně 1,5 milionu korun) plně hradilo polské Ministerstvo kultury a národní paměti.
Jeden ze životických pomníčků zrenovovaný polským Ministerstvem kultury a národní paměti (foto: Karin Lednická)
Letos se příprav na důstojné upomenutí osmdesátého výročí ujala další polská instituce, tentokrát Muzeum Śląska Cieszyńskiego (Muzeum Těšínského Slezska) v polské části Těšína, kde je od 3. srpna otevřena polsko-česká výstava mapující nejen události samotné tragédie, ale také její široký historický kontext. Výstava je součástí velkého projektu připraveného ředitelkou muzea Irenou French – konají se také odborné přednášky a v den výročí bude spuštěna webová stránka, na níž zájemci o historii naleznou ještě podrobnější informace. Kurátorem výstavy je polský historik Wojciech Święs, konzultantkou česká spisovatelka Karin Lednická, autorka literárního dokudramatu Životice – obraz (po)zapomenuté tragédie.
Plakát polsko-české výstavy v Muzeu Śląska Cieszyńskiego v polské části Těšína (© Muzeum Śląska Cieszyńskiego)
Ohromný kus práce při důstojném upomínání životické tragédie odvedl také místní spolek Životice sobě. Již loni členové spolku umístili na místech spojených s událostmi roku 1944 sloupky s QR kódy, po jejichž načtení se mohou návštěvníci seznámit s podrobnějšími informacemi o obětech, aktérech i přesném dění v jednotlivých lokalitách.
Letos přispěním spolku Životice sobě ke sloupkům s QR kódy přibyla ještě jedenáctikilometrová naučná stezka, po které občané i návštěvníci dlouhá léta volali, protože některé pomníčky jsou velmi obtížně k nalezení. V obci jsou umístěny cedule s mapou a směrovky, které každého zájemce provedou po všech důležitých místech.
Mapa naučné stezky, vytvořené a vyznačené spolkem Životice sobě (foto: spolek Životice sobě)
Další počin, který vyvolal ohromný zájem, je působivý mural, který na jednom z životických tradičních stavení vytvořil streetartový umělec Khoma. Výjev zachycuje poslední okamžiky života jeho pradědečka Teodora Warcopa, který byl jednou z šestatřiceti obětí gestapáckého vraždění. Slavnostní odhalení muralu se koná přesně v den výročí, tedy 6. srpna 2024, v 16:00 hodin.
Khomův mural v centru Životic, který bude slavnostně odhalen v den výročí (foto: Nikola Vavrous)
Poslední akcí, kterou spolek Životice sobě ve spolupráci s Církví bratrskou Havířov připravil, je přednáška Karin Lednické v Klubu Jordán. Tato přednáška se koná bezprostředně po skončení slavnostního odhalení muralu a završí tak důstojné upomínání životické tragédie.
Karin Lednická s Helenou Peterkovou a Bronislavem Bujokem, dvěma pozůstalými po obětech životické tragédie (foto: Bronislav Bujok)
< Předchozí | Další > |
---|