Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas

Hodně osobní vzpomínky nejen na Český rozhlas

Tisk

na slysenou200Nakladatelství CPress vydalo knihu Na slyšenou s příběhy rozhlasového století. Díky autorce Jitce Štichlové se dozvíte spoustu informací ze zákulisí.

 

 

 

V rámci studia české filologie se zaměřením na práci ve sdělovacích prostředcích jsem měla předmět o historii rozhlasu, ale jinak jsem se na něj nikdy nijak nezaměřovala. Z toho důvodu jsem se bála, aby pro mě tato kniha nebyla moc odborná, nebo také nějakým způsobem neznámá. Opak byl nakonec pravdou, protože na něco jsem mohla zavzpomínat a ostatní jsem četla se zájmem.

Anotace uvádí, že se jedná o knížku vzpomínek a rozhovorů s lidmi, kteří k vysílání patří, tak mě hned po přečtení několika úvodních stránek překvapilo, že se nejedná o formu rozhovoru, ale spíše vyprávění. To, že zde nenajdete jen otázky a odpovědi se podobně jako u jiných titulů ukázalo jako výhoda.

Různé zážitky a popisy Jitky Štichaeurové mě velmi zaujaly, líbilo se mi, jak vzpomínala na chvíle na jižní Moravě, usmívala jsem se u vyprávění z mě velmi dobře známých Luhačovic nebo gastrofestivalu ve Velkých Karlovicích. Sympatická mi však byla i svým přístupem jak k práci, tak životu obecně.

„Studio je magické místo zaznamenávající ve svých stěnách celou škálu lidského bytí, úspěchy i prohry. Odehrávají se tam příběhy smyšlené, ale i velmi pravdivé a lidský hlas v těch chvílích hraje svou velkou roli. Snad právě proto přistupujeme k mikrofonu s úctou a pokorou, s určitou dávkou odpovědnosti, kterou si v takových chvílích uvědomujeme, a ačkoliv by to pro nás nemělo být nic neznámého, přesto je každý náš projev nový. Proto i my máme svou profesionální trému.“ (str. 149)

Také jsem si ráda přečetla o některých známých osobnostech (pořád přemýšlím nad pařížským bytem Jana Pokorného, kde se místo zámečníka vyplatilo letět pro náhradní klíče do Prahy) a zaujaly mě i popisované rozdíly mezi rozhlasem a televizí.

Moc se mi líbily také ilustrace Václava Hradeckého, které byly mnohdy opravdu trefné a také jsem se u nich zasmála. Za zmínku stojí i netradiční typografie, a to především tmavě modré písmo a zajímavě odsazená sazba.

na slysenou1

Od knihy Na slyšenou jsem neměla velká očekávání, a nakonec se stala mým příjemným společníkem. Především posluchači Českého rozhlasu by si ji rozhodně neměli nechat ujít!

Jitka Štichauerová (*1952) se narodila a žije v Praze. Do Československého rozhlasu nastoupila jako odborná referentka v oblasti pracovního práva.  Po sametové revoluci se stala postupně produkční, redaktorkou i režisérkou.  V roce 2017 jí byla udělena Cena generálního ředitele Českého rozhlasu za práci ve zpravodajském newsroomu. Věnuje se psaní článků doplněných zvukovým záznamem pro webové stránky české redakce Radio Prague International, převážně z oblasti kultury. 

na slysenou

Na slyšenou
Autor: Jitka Štichaeuerová
Žánr: historie oborů, kultura
Nakladatelství: CPress (Albatros Media)
Rok vydání: 2023
Počet stran: 240
Hodnocení: 85 %

Zdroj foto: Albatros Media

https://www.albatrosmedia.cz/tituly/83461832/na-slysenou/


 

Přihlášení



Anketa

Která je vaše nejoblíbenější česká vánoční pohádka?
 

Příběh muže, který přežil tři koncentrační tábory a na konci války unikl z hořícího pekla lodě Cap Arcona

Wim prožil dětství v chudé amsterodamské rodině. Když Nizozemsko obsadili nacisté, musel odjet na nucené práce do Německa. Poté, co se situace v jeho práci zhoršila, uprchl zpátky do Nizozemska a nějakou dobu se ukrýval.

Ignis Fatuus je kniha prosycena mytologií a hororovou atmosférou. Na Šumavu už nejspíše chtít jet nebudete

Na Šumavu asi v životě nepojedu. Autorce Petře Klabouchové se vydařil mistrný mysteriózní thriller, místy až horor, který umně vtáhne čtenáře do děje a už ho nepustí. Paní spisovatelka si šikovně pohrává se čtenářem do poslední chvíle jako kočka s myší, takže čtenář do poslední chvíle neví na čem je, vše však má promyšleno do posledního detailu, každá myšlenka má svou perfektně dotaženou pointu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Po dvou měsících jsme nažhavení na další hraní před publikem, říká Bára Havelková, zpěvačky skupiny GAIA

GAIA200Už v sobotu 10. září zahraje otrokovická skupina GAIA poprvé v Kroměříži. Bude to v rámci Svatováclavských slavností, které se konají tradičně na Výstavišti. Tentokrát rozhovor poskytla zpěvačka skupiny Bára Havelková, která je podepsána pod několika písněmi...

Dvojalbum Evergreeny Heleny Vondráčkové přináší žánrové vlny a hudební skvosty

V letošním roce, kdy slaví Helena Vondráčková šedesát let pěvecké kariéry a kdy zaznamenala několik nemalých úspěchů, vychází i dvojalbum Evegreeny, jehož podtitul zní 60 let na scéně. Člověk by řekl, že jde o „bestovku“, ale ono je to trošku jinak. I když jde o 160 minut hudby, tentokrát nezní velké Heleniny hity, nýbrž písně, které jste už možná někdy někde slyšeli, ale na nosičích nikdy nevyšly.

Čtěte také...

Mozartovská výstava v pražské Galerii Klementinum

klem200Díla vytvořená pro Metropolitní operu v New Yorku a originály dopisů W. A. Mozarta jsou k vidění v Národní knihovně. V rámci oslav mozartovských výročí představuje Národní knihovna ČR (NK) fragment tvorby amerického lékaře a kreslíře Marka Podwala. V jeho...

Z archivu...


Divadlo

Cybercomics ukazuje budoucnost světa i moderního divadla

cybercomics200Cybercomics je sci-fi román z nedaleké budoucnosti od Egona Bondyho, do kterého se se vším vervou pustilo Slovácké divadlo. Svět mafie a nadnárodních společností vás pohltí a nepustí.

...

Film

Jak spolu prchali princezna a budoucí písař

princ 200Z trojice nových pohádek, které přichystala Česká televize, spatříme jako první Princeznu a písaře, a to ve stědrovečerním čase. O den později následuje Kdyby byly ryby a na druhý svátek vánoční se můžeme těšit na slovenský příspěvek Láska na vlásk...