Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Paměti Rafiho Ejtana, jednoho z nejznámějších a nejdéle aktivních agentů izraelského Mosadu

Tisk

Jak jsem chytil Eichmanna perexArgentina, 1960. Ulicemi Buenos Aires se řítí vůz, v němž sedí čtyři izraelští tajní agenti a jejich vězeň Adolf Eichmann. Ten patřil k nejznámějším válečným zločincům nacistického Německa, a i když unikl norimberskému procesu, spravedlnost si ho našla.

Agenti Mosadu ho potřebovali dostat zpět do Izraele, aby ho mohli soudit za válečné zločiny. Jedním z těchto agentů byl i Rafi Ejtan, který se rozhodl podrobně vylíčit svou účast na pátrání po nechvalně proslulém nacistovi a přinést nové poznatky nejen o Eichmannnově zatčení a únosu, ale i o následném soudním procesu.

Vzpomínky elitního agenta

Ejtanova kniha se jmenuje Jak jsem chytil Eichmanna: Paměti elitního agenta Mosadu a v českém překladu ji vydalo Nakladatelství Universum. Text sepsal jeho syn podle vzpomínek, které otec dlouhá léta diktoval jednomu novináři pro dokumentační účely. Rafi Ejtan stihl knihu před smrtí autorizovat.

Dětství, plodná kariéra i politické vize

Ve dvaatřiceti kapitolách Ejtan vypráví o svém dětství, důvodech, které ho vedly k tomu, aby se stal tajným agentem, práci, krátkém působení v politice i o své politické vizi. Je až nezvykle otevřený a upřimný, a tak vás některé části jeho vyprávění budou šokovat nebo s nimi nebudete souhlasit. Jako agent často dělal takzvanou špinavou práci a jeho hlavní motivací bylo přežití Izraele. Aby splnil tento úkol, uchyloval se i k nečekaným metodám, například spolupráci s bývalými nacistickými důstojníky.

Kvůli tomu všemu je mimořádně kontroverzní osobou, takže místy nebudete vědět, co si o něm myslet. I když je však jako člověk plný rozporuplných vlastností, jako agent byl špičkový, protože byl nejen schopný a vynalézavý, ale také loajální ke své zemi. Účastnil se událostí nejvýznamnějších pro Izrael a byl s ním spojený prakticky od jeho zrodu. Znal významné izraelské politiky, zapojil se do mírového úsilí, znal zákulisní informace o Mosadu, jeho šéfech i o izraelsko-arabských válkách. Toto atraktivní a neotřelé téma je ve spojení s poutavým stylem psaní zárukou, že se nejen dozvíte nové informace, ale také prožijete celý příběh společně s Ejtanem.

Jak jsem chytil Eichmanna

JAK JSEM CHYTIL EICHMANNA: PAMĚTI ELITNÍHO AGENTA MOSADU
Autor: Rafi Ejtan
Originální název: Capturing Eichmann: The Memoirs of a Mossad Spymaster
Překlad: Gita Zbavitelová
Žánr: literatura faktu
Vydáno: Universum, 2023
Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/607301-jak-jsem-chytil-eichmanna-pameti-elitniho-agenta-mosadu.html


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jan Bendig: „Myslel jsem, že si minimálně do září nezazpívám. Ale naštěstí se to všechno změnilo a jenom v červnu mám přes 11 koncertů.“


bendig 200Jan Bendig má za sebou stěhování a je velmi aktivní na YouTube. Nedávno začal opět koncertovat a chystá nové písně i videoklipy. Zjistěte o něm více v našem rozhovoru!

...

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".

Čtěte také...

Unikátní výstava připomíná histori vzduchoplavby

200histVe Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy se koná první a svým významem unikátní výstava o historii balonového létání v českých zemích. Výstava byla uspořádaná u příležitosti 230. výročí prvního startu balonu s lidskou posádkou.

...

Z archivu...


Literatura

Dojemný příběh z prostředí druhé světové války

Svetla 200Pulitzerovu cenu dostává vždy jeden opravdu výjimečný román. V letošním roce se jedná o knihu Jsou světla, která nevidíme od Anthonyho Doerra. Zasloužil si autor toto čestné ocenění?

...

Divadlo

Rossiniho opera v Brně, odvážná Zkouška lásky ve 21. století

Zkouska lasky perexHudební fakulta Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně má své malé, ale moderní divadlo v ulici Orlí. Zde se představují studenti a absolventi Komorní opery Hudební fakulty se svými zajímavými výsledky studia. Posledním ti...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...