Bezhlavý čas se může týkat i nás

Bezhlavý čas se může týkat i nás

Tisk

 files e 5387 bezhlavy-cas (2)Další excelentní román slovenského prozaika Antona Hykische se tentokrát zaměřuje na období Francouzské revoluce a změny, které v Evropě probíhají. Bezhlavý čas autor dokončil v době pandemie covidu-19 ve svých 89 letech. Loni kniha vyšla na Slovensku, letos ji vydalo nakladatelství Host Brno. A ani v tomto případě nešetřím chválou po velmi úspěšných autorových románech Milujte královnu a Věřte císaři.

Opět pořádná bichle nabitá excelentním vypravěčským stylem, přesnými historickými událostmi, psychologicky propracovanými postavami a osudy mnoha skutečných historických postav na pozadí událostí v období Francouzské revoluce. Opět se setkáváme s představiteli tehdejší vzdělanosti a kultury, osvícenstvím, zednáři, počátky národního obrození, reformami a sociálním rozdíly mezi lidmi. U nás v této době vládne Leopold II., jemuž pod gilotinou zemřela sestra a který má, narozdíl od svého bratra Josefa II., 16 dětí. Po jeho náhlé smrti, která možná byla i vraždou, na trůn nastupuje jeden z jeho synů – František. Ten se snaží o to, aby nenastal “bezhlavý čas” v tomto těžkém období plném změn, které si můžeme představit i v dnešní době. Kniha poukazuje na lidskost, morální hodnoty, zdravý rozum, lásku k bližnímu a je jakýmsi obrazem lidské společnosti i bez příslušnosti ke konkrétnímu prostoru a času.

Kniha je pozoruhodným dílem a svědčí o velkém talentu autora, který zvládl toto rozsáhlé dílo precizně zpracovat navzdory svému věku, Anton Hykisch má můj neskutečný obdiv a jsem jeho velká fanynka. Kromě knihy Bezhlavý čas si můžete také z nakladatelství Host přečíst knihy Milujte královnu a Věřte císaři, které pojednávají o Marii Terezii a jejím synovi Josefu II.

Franz se brání téměř každý večer, téměř každý týden, ty anekdoty či smýšlené věty. Faktem je, že ji popravil kat Henri Sanson, syn Charlese-Henriho Sansona, který sťal jejího manžela. Ty proslavené věty, skutečné či smýšlené (“otřete gilotinu, abyste mi neušpinil límeček”), ustřižená kadeř, spálená, aby se nestala relikvií, leze po žebříku na popraviště, ztratí jednu botu, na prknech špatně stoupne obutou nohou, vrazí do Sansona. “Promiňte pane, neudělala jsem to schválně.” Sama si lehne na prkno, poslední lůžko, kolik měla milenců, ví jen Pán Bůh.
(...)
Vévoda Orleánský má k dispozici 274 lidí, královy sestry 210, hraběnka z Artois 239, hraběnka z Provence 256, “dům” královny, ano, krásné tety, 500 zaměstnanců. Když se narodila královská dcera a měla jen měsíc, hrabě Mercy napsal, že královna chce zamezit škodlivému rozmazlování a nadbytečnému služebnictvu. Takže po krácení výdajů bude dům mladé princezny obstarávat jen 80 osob.

(ukázky z knihy Bezhlavý čas)

 files e 5387 bezhlavy-cas

Název: Bezhlavý čas
Autor: Anton Hykisch
Nakladatelství: Host Brno
Rok vydání: 2023
Počet stran: 504
Hodnocení: 100 %

https://www.hostbrno.cz/bezhlavy-cas/


 
Banner

PřihlášeníS toxickými vztahy je to jako s chřipkou – virus daleko snadněji napadne člověka s oslabenou imunitou

S velkou nadsázkou by se tenhle příběh dal nazvat „Jíst, meditovat a milovat po česku“. Jen to není taková selanka, i když se děj odehrává v romantickém přírodním prostředí Grand Canyonu. Hlavní hrdinka tam ani nemedituje, ani si neužívá místních kulinářských specialit, ale tvrdě maká a kručení v břiše už ani nevnímá. A milování? Počáteční elektrické výboje vzrušení brzy vystřídají bolest, paralýza ze strachu a živočišný odpor. Naštěstí zafunguje i pud sebezáchovy.

Pointa

Skřítci Houbáci opět zasahují

Děti, co mají pod kloboukem, už jistě znají skřítky Houbáky. Ti se nyní vracejí na scénu a s nimi spousta dalších lesních bytostí, bez nichž by to v lese nebylo tak úplně ono. Na světě je druhý díl Houbáčků, knížky, která by měla ležet na čestném místě všech knihkupectví. Čím je tak výjimečná? Je prostě jedinečná!

Pointa

Banner

Hledat

Rozhovor

Plastic People of the Universe. Vratislav Brabenec: „Jde o to, aby se člověk před každým blbým režimem nezačal klanět.“

200hudLegendární undergroundová kapela The Plastic People Of the Universe vznikla už v roce 1968 a její tvorba byla v počátcích ovlivněná zejména americkými Velvet Underground, Captainem Beefheartem či Frankem Zappou. Časem se z ní stala jedna z nejoriginálnějšíc...

Videorecenze knih

Fotbal je magie, je to souboj umění, techniky a síly se soupeřem, který chce taky vyhrát

Na svém kontě má 130 fotbalových zápasů v nejvyšší československé soutěži, během nichž vystřelil 11 gólů. Kromě toho je dvakrát mistr Kostariky a jednou mistr střední Ameriky, z doby kdy působil v kostarickém klubu LD Alajuelense. Řadu let byl fotbalovým expertem a komentátorem fotbalových zápasů v České televizi. Spolu s manželkou, dcerou a synem pořádají každoročně pravidelně rodinný příměstský tábor pro děti Multi Art Camp, o který je obrovský zájem. Věnuje se také grafice a malování obrazů. Řeč je o Pavlu Karochovi.

Čtěte také...

Nepohodlný policajt aneb vzpomínání nejen na devadesátky

nepohodlny policajt200True crime, tedy opravdové a skutečné zločiny jsou v poslední době velmi oblíbené, a proto na toto téma vychází spousta knih. Jednou z nich je i Nepohodlný policajt, což je příběhem Zdeňka Macháčka.

...

Z archivu...


Literatura

Msta písecké panny

lit1Jak už název napovídá, tentokrát se podíváme v cyklu Hříšní lidé Království českého do města Písku, kde Ota ze Zástřízlí, panoš královského prokurátora Oldřicha z Chlumu, očekává spolu s dalšími nejen svého pána, ale i příjezd krále Přemysla II. Otakara ze Štýr...

Divadlo

Drama, detektivka i upírská romance


At vejde ten pravy perexOskar (Oskar Hes) je osamělý chlapec, který žije se svou matkou v paneláku na okraji města. Matka si ho moc nevšímá a ve škole ho šikanují. Jeho život se změní, když se do sousedství přistěhuje dívenka Eli (...

Film

Mezipatra: Břišní tanečníci i láska seniorek

jezero zen mezipatraTřináctý ročník festivalu Mezipatra bude v pražském kině Lucerna zahájen 8. listopadu ve 20 hodin slavnostním ceremoniálem a promítnutím kanadského filmu z roku 2010 Místy oblačno. Projekc...