Zkuste na Velikonoce něco nového
Kultura21.cz

Zkuste na Velikonoce něco nového

kraslice 200V nakladatelství Grada vyšla útlá knížečka Kraslice malované voskovou batikou přinášející praktické návody na tento způsob zdobení.

 

 

 

Úvod knihy začíná textem o červených svátcích, kde je zdůrazněno, že Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem a zmíněno několik zajímavostí o nich. Věděli jste například, že se vajíčka červeně barvila už ve starověkém Egyptě a Persii? Nebo že se vejce stalo symbolem života, znovuzrození a nesmrtelnosti a že se na skořápky vajec malovaly ornamenty k posílení této moci? Následuje další zajímavý text o symbolice barev, kde mě zaujalo, že v minulosti se na barvení nepoužívala modrá barva, protože měla symbolický nádech neštěstí. Praktické jsou pak návody k přírodnímu barvení vajíček od červené řepy, šafránu až po kopřivy nebo dubovou kůru.

Na dalších stránkách je detailně popisovaná technika vícebarevné voskové batiky. Nechybí zde seznam potřebných pomůcek, příprava, rady ohledně nanášení vosku i konečné úpravě kraslic. Co mi zde však scházelo je informace, kde sehnat včelí vosk, ale naštěstí je dnes v době internetu snadné tuto věc dohledat. Je pozitivní, že ke zdobení není potřeba žádný speciální nástroj, ale vystačíte si s tužkou a špendlíkem.

Techniky nanášení vosku se zaměřují na základní tah, motivy, rozvržení a reliéfní kresbu voskem. Mé nepříliš zručné a šikovné ruce potěšilo, že podstata tohoto zdobení je ve velmi krátkých tazích, které se opakují, tudíž mám v plánu voskovou batiku vyzkoušet.

Motivy batikovaných kraslic jdou od těch základních jako je řetízek, pás nebo klas, přes složitějších v podobě ornamentů, ke kruhovým motivům jako jsou hvězdičky nebo slunce. Krásné jsou také rostlinné nebo zvířecí motivy jako je vlaštovka nebo ryba a nejvíce se mi zalíbily šroubovice a nejrůznější pásy. Routové hvězdy složené z kosočtverců na mě působily jako takzvaná „vyšší dívčí“, ale vypadají působivě a jsou opravdovou výzvou! Závěrečné abstraktní motivy a malovaná zvířátka pak přímo vybízí k popuštění uzdy kreativity.

Na první pohled působí tato kniha jako příliš stručná, ale ve výsledku obsahuje vše, co je potřeba a je hlavně hodně praktická. Pomyslné smeknutí klobouku si zaslouží autorka Kateřina Krédlová, protože je nejen autorkou textů, ilustrací a fotografií, ale je zodpovědná také za sazbu a grafickou úpravu knihy. Mě se publikace velmi líbila a těším se, jak poprvé vyzkouším práci s voskem. Nechte se inspirovat i vy, do Velikonoc letos zbývá ještě dost času!

kraslice

Kraslice malované voskovou batikou
Autor: Kateřina Krédlová
Žánr: výtvarné umění, techniky
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2022
Počet stran: 64
Hodnocení: 85 %

https://www.grada.cz/kraslice-malovane-voskovou-batikou-12974/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Zákulisní párty French Films

perexJohannes Leppänen: „Jestli skončíš v naší backstage, je tady něco, co bys měl vědět. Vždycky všechny nutíme nosit helmy a útlé plavky a děláme satanistické rituály, zatímco pijeme Jaloviina a všechno to natáčíme. VIP zlato!“

...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Národní zahájení Dnů evropského dědictví letos ve Slavonicích

slavonice 200Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHS ČMS) a město Slavonice zvou na Národní zahájení Dnů evropského dědictví 2016, které se bude konat ve dnech 2. až 4. září 2016 ve Slavonicích.

...

Z archivu...


Literatura

Sedmý syn je temná, ale přesto komerčně zpracovatelná fantasy

SedmySyn perexFantasy příběh Sedmý syn již obšťastňuje návštěvníky českých kin, ale zároveň se vrací i na literární trh. První dva díly z řady od Josepha Delaneyho opětovně vycházejí pod nakladatelstvím Brána.

...

Divadlo

Derniéra kultovního muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť z Plzně už 22. května streamem!

muzikal josef 200Velkolepá a zábavná muzikálová show pro všechny generace z autorské dílny Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť dobyla doslova celý svět!!! Muzikál s podtitulem Bible v rytmu rokenrolu vznikl na m...

Film

Severský filmový čtvrtek vyprodala islandská komedie

kralovska cesta 200První čtvrtek v srpnu patřil pravidelnému setkání u promítání severského filmu. Skandinávský dům společně s Komorním kinem Evald tentokrát přichystaly pro návštěvníky dramatickou komedii Královská cesta, která nás zavedla do malé k...