Letošní dramaturgie 3KinoFestu se povedla. Vítězný film Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského se právě teď začíná promítat v amerických kinech a v Los Angeles bude představen jako nominant na Oskara. A minimálně dva další filmy, které byly v rámci mezinárodního filmového festivalu uvedeny, čeká podobná cesta.
„3KinoFest je ve srovnání s tradičními filmovými festivaly vlastně takovou Popelkou, ale za 8 let od svého vzniku si už našel své místo. V zákulisí dokonce několikrát zaznělo, že jsme takový středoevropský Sundance. To je samozřejmě hodně nadnesené, ale proč bychom měli mít jen malé cíle,“ říká zakladatel a ředitel 3KinoFest Vavřinec Menšl.
Nezanechat stopy
Osmý ročník 3KinoFest v kostce. 9 dnů a 22 filmů z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky v hlavní soutěži. Největší přehlídka filmů na motivy příběhů Stanislava Lema, spojená s výstavou komixů. Dvě výstavy v prestižních galeriích, řada besed s herci, režiséry, scénáristy a producenty. Street divadlo, cvičení při filmové hudbě a pochopitelně desítky hostů a hlavně stovky diváků ve čtyřech sálech dvou kin v centru Prahy.
Autorem cen – sošek „Umělec dosahující hvězd“ je polský akademický sochař Tomasz Koclęga
Osmý ročník 3KinoFest ocenění
Cena za nejlepší celovečerní hraný film - Best Film Award – Nezanechat stopy režiséra Jana P. Matuszyńského
Cena za nejlepší celovečerní hraný debut - Golden Debut – 25 let neviny režiséra Jana Holoubka
Zvláštní cena poroty - Special Award – Jiná smečka režisérky Hajni Kis
Cena polského Ministerstva kultury - ocenění za podporu a rozvoj kulturní spolupráce – Vavřinec Menšl
25 let neviny
Podle organizátorů se za značně ztížených podmínek podařilo zachovat mezinárodní rozměr festivalu. Na 3KinoFest přijela řada význačných hostů a nejen na soutěžní filmy přišly stovky diváků. „Pravděpodobně žádný jiný srovnatelný festival nenabídl v dané situaci tak velkoryse koncipovaný program a pro řadu filmů je to vlastně teprve symbolický začátek jejich cesty za filmovým divákem. Za to vše chci poděkovat celému realizačnímu týmu. Osmý ročník je za námi a my již spřádáme plány na ročník devátý,“ doplňuje ředitel 3KinoFest Vavřinec Menšl.
Jiná smečka
Mezinárodní filmový festival 3KinoFest byl založen v roce 2013 v Praze. Od počátku klade důraz na propojování středoevropské kultury. Za dobu existence 3KinoFest přivezl do ČR téměř 300 filmů, hostil více než 150 významných osobností středoevropské kinematografie a je tak řazen mezi respektované filmové festivaly v centrální Evropě.
< Předchozí | Další > |
---|