Kabaret La Fontaine: Geisslers Hofcomoedianten uvádějí RAUT v režii Matii Solceho
Kultura21.cz

Kabaret La Fontaine: Geisslers Hofcomoedianten uvádějí RAUT v režii Matii Solceho

GEISSLERS logoDivadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede ve středu 29. září v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru inscenace RAUT v režii jednoho z nejvýraznějších loutkářů současného divadla Matiji Solceho na motivy bajek Jeana de La Fontaine. Mezinárodní kabaret se zvířecími maskami, předmětovými loutkami, houskami, chlebem a živou hudbou zahájí sérii podzimních premiér a zároveň oslavu dvacátých narozenin Geisslerů.

 

Přijměte pozvání na večírek do vybrané společnosti zajíce, vlka, jelena a Lafontány. „Raut je sled kabaretních čísel, která vycházejí z devíti bajek od Jeana de La Fontaine. Bajky se nehrají celé, často se rozvíjí jen některé verše nebo poselství, a i to může mít oproti originálu posunutý význam,“ říká dramaturgyně Helena Koblischková. Herci tvoří loutky z předmětů a potravin. „Používáme pečivo, okurky, klobásy nebo nože a vidličky. Prostě to, co člověku přijde pod ruku, když chystá raut,“ přibližuje Helena Koblischková. V každém čísle je zároveň autorská píseň Matiji Solceho, každá z nich v různém žánru a rytmu.

Premiérový večer zakončí koncert skupiny Fekete Seretlek, jejímž je režisér Matia Solce členem. Hudebně-divadelní projekt absolventů pražské DAMU se nechává inspirovat tradičními lidovými motivy a písněmi z celého světa. Za pomoci akordeonu, violoncella, trumpety, kontrabasu, houslí, cajonu a pěti hlasů je zpracovává, proměňuje a přetváří v nové originální tvary a kompozice.

GEISSLERS

RAUT je ochutnávkou narozeninového podzimu plného premiér. V říjnu se Geissleři přesunou na Malostranský hřbitov, kde se uskuteční site-specific představení Tanec smrti. Čeká vás divadelní průvod, pohřeb smutku a připomínka radostí života inspirovaná unikátním cyklem malovaných fresek Tanec smrti ze špitální chodby hospitálu v Kuksu. Poté se vrátíme do doby stavovského povstání s jedinečným představením 27, které vás doslova vtáhne do děje staroměstské exekuce a životních příběhů jednotlivých popravených, stejně jako kata Jana Mydláře. V listopadu se pak po dlouhé koronavirové odmlce dočká premiéry druhý díl Gozziho pohádkové komedie LK3P 2: Zelenavý ptáček.

Geisslers Hofcomoedianten tvoří už 20 let současné hravé divadlo inspirované barokem. Neusilují ale o rekonstrukci původních barokních her a předloze dávají současný rozměr, objevují nadčasová témata, zapomenuté příběhy, odkazy slavných divadelních osobností a paralely mezi minulostí a současností. Od roku 2014 Geisslers pravidelně hrají na jevišti Divadla VILA Štvanice, kde také od roku 2015 pořádají festival pro rodiny s dětmi VILOmeniny. Od svého počátku jsou Geissleři součástí festivalu barokního divadla a hudby THEATRUM KUKS. Každoročně v létě vyráží soubor na turné napříč Českou republikou a pod hlavičkou Festivalu zámeckých a klášterních divadel oživuje místa s divadelní historií.

GEISSLERS logo

Matija Solce je hudebník, loutkář, herec a režisér, autor i interpret v jednom, světoběžník původem ze Slovinska. Vystudoval na katedře alternativního divadla pražské DAMU, kde působí nárazově jako lektor workshopů. Vystupuje jak na mezinárodních festivalech, tak i v netradičních nedivadelních prostorách (věznice, hrobka, exteriér). Ve své tvorbě spojuje hudbu a divadlo, nechává ožívat loutky i předměty v neobvyklých kontextech.

www.geisslers.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Nový: Karlova Studánka je perla a poklad

Novy perex
Karlovu Studánku navštívil držitel Českého lva, herec Pavel Nový, který  v pořadu S vámi mě baví svět… a ze mě (země) se zachvěla, zavzpomínal na českou komedii století S tebou mě baví svět. Jistě si každý z nás vybaví tři tatínky, jedoucí na...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Milostný příběh prokletých básníků v podání Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka

foto La fabrika perexPoutavou výukou dějepisu je divadelní hra Úplné zatmění, kterou má na programu pražská La fabrika. Divoký život dvou přátel a milenců je totiž příběhem prokletých básníků Paula Marie Verlaine (30. března 1844 Mety – 8. ledn...


Literatura

Otázka mnoha rodičů: Jak mít úspěšné dítě?

uspesne dite perexLNakladatelství EDIKA přináší na český knižní trh mezinárodní bestseller, který byl přeložený do 24 jazyků s názvem Jak mít úspěšné dítě s podtitulem Proč je odhodlání, zvědavost a vytrvalost důležitější než intelige...

Divadlo

Ve Švandově divadle přistane Spitfire Company. Společná inscenace prozkoumá genderovou rovnoprávnost

svandovo divadlo 200Jedinečné spojení kamenného a nezávislého divadla nabídne nový titul Švandova divadla. Pro smíchovskou scénu ho připravuje autorská a režijní dvojice Petr Boháč a Miřenka Čechová, vůdčí osobnosti umělecké skupiny Spitfire Com...

Film

RECENZE: Osamělý jezdec

200 jezdecOd tvůrců, kteří nám přinesli Piráty z Karibiku, jsme se letos dočkali nového díla. Opět se zmalovaným Johnym Deppem, ale tentokrát na divokém západě. Osamělý jezdec sice pozbyl milostného příběhu a akce, ale na groteskní scénky režisér Gore V...