Za starými řemesly s pohádkami

Za starými řemesly s pohádkami

Tisk

Řemeslné pohádkyV dnešním světě techniky a počítačů se už máloco dělá ručně a tradiční řemesla jsou na ústupu, nebo již zanikla. Knížka řemeslných pohádek od nakladatelství Bambook nabízí, že děti provede světem, kde si ještě lidé vše vyráběli sami a možná k tomu měli i nadpřirozené pomocníky.

Autorka Sandra Dražilová Zlámalová knihu pojala jako soubor krátkých pohádek pro začínající čtenáře. Písmo je proto velké a pohádky poměrně krátké. Já je četla s předškolačkou a musím říct, že mi to bylo docela líto. Příběhy byly slibně rozběhnuté a klidně by mohly být i dvakrát delší a víc vytěžené. Vzhledem ke zvolené délce textů bylo totiž rozuzlení vždy jednoduché.

V každé kapitole se děti podívají za jiným řemeslníkem a seznámí se tak například s kolářem, písařem, krajkářkou, kovářem, nebo švadlenou. Velmi jemně a srozumitelně jsou do pohádek vpravené informace o tom, jak se která činnost dělala a co se k ní používalo. To je poučné a zajímavé. Postavy jsou v příbězích spíše zástupné a reprezentuje je právě jejich činnost.

V pohádkách se postava vždy potká s nadpřirozenou bytostí, nebo kouzelným jevem či předmětem. Někdy škodí, někdy něco potřebují a někdy pomáhají. Vždy ale zafunguje morální stránka příběhu a setkání s šotky, čarodějnicemi a čertidly dopadne dobře a uspokojivě. Musím podotknout, že tato stránka je zpracovaná přirozeně a z pohádek netrčí křečovitě snaha o výchovnost, jak tomu často bývá.

Velmi oceňuji, že knížka svým tónem navazuje na tradiční lidové pohádky a právě i toto pojetí setkání řemesel a pohádkových postav odráží animistický pohled na svět našich předků, z něhož pohádkový svět vychází a do něhož se v příbězích vracíme.

Ilustrace Marie Koželuhové jsou vyvedené realisticky, neponechávají příliš prostoru pro fantazii. Osobně mám raději artovnější a hravější pojetí dětských knih. Ilustrace tomu mohou dodat ještě mnoho dalších úrovní, možností ke hrám a diskuzím. Obálka je však velmi povedená a dětem takovéto vyobrazení příběhu samozřejmě stačí. Styl obrázků je roztomilý a je vidět, že ilustrátorka kreslit umí. Je to spíš věc vkusu. Pro mnoho lidí jsou právě takové ilustrace pohádek atraktivní.

Anotace: Knížka plná řemesel zavede začínající čtenáře do světa kouzel, čarování, smíchu i neplechy.

V krátkých pohádkách se setkáte třeba s pekařem a jeho líným droždím, hrnčířem a nezbedným hliněným mužíčkem či se samotným Luciferem, který uhasí kovářovi výheň. Poradí si mlynář se škodolibým šotkem? A komu pomůže švec Janek nebo krajkářka Rozinka?

Nebojte, v našich příbězích všechno dobře dopadne, jak už to ve světě pohádek bývá…

Řemeslné pohádky

Hodnocení: 75%

Nakladatel: Bambook
Kód: 355358317
ISBN: 978-80-271-3187-7
Rok vydání: 2021
Jazyk: Čeština
Vazba: Vázaná
Počet stran: 72

https://www.grada.cz/remeslne-pohadky-12314/


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Objevte s dětmi vesmír s novým atlasem

atlas vesmiru perexNakladatelství Albatros si připravilo pro všechny rodiče zvídavých dítek pochoutku ve formě Atlasu vesmíru pro děti, díky kterému zvídavé malé hlavičky budou možnost nahlédnout pod pokličku tajemství celého vesmíru a to vše netra...

Divadlo

„Ani tá najväčšia moc nemá večné trvanie, pokiaľ nie je založená na morálnych hodnotách.“ Alexander Dubček

dubcek 200Mestské divadlo v Trenčíne uviedlo tento rok novú hru Nádej Dubček, ktorú si milovníci divadla môžu opätovne vychutnať už tento mesiac. Repríza sa uskutoční 23. mája v Dome armády v Trenčíne.

...

Film

Česká televize přichází s podzimními novinkami


PodzimAčkoli momentální tropické teploty nenasvědčují, že by mělo léto jen tak skončit, pragmatický kalendář ví své. Polovina prázdnin je definitivně za námi a ta druhá jako naschvál uteče nepřiměřeně rychle. Nad touto kvapnou prázdninovou pomíjivostí se sn...