Tajný život stromů – komiks: Chránit stromy znamená chránit celé lidstvo

Tajný život stromů – komiks: Chránit stromy znamená chránit celé lidstvo

Tisk

tajny zivot stromu komiks200V dubnu vydalo nakladatelství Kazda úžasnou knihu Petera Wohllebena Tajný život stromů ve formě inspirativně kresleného komiksu. Jedná se o geniální nápad, jak se pokusit dětem přiblížit život v ekosystému lesa. Tleskám!Kdo za tím stojí a co zde najdeme?

Peter Wohlleben je nejznámějším lesníkem na světě a autorem bestselleru Tajný život stromů, který byl přeložen do více než čtyřiceti jazyků. Tato kniha je jeho příběhem. Nyní vychází v komiksovém zpracování. Díky svému úžasnému vypravěčskému talentu nás zavede do důvěrné blízkosti stromů, až k jejich samotným kořenům. Na jednotlivých stránkách odhaluje zázračné fungování lesa: jak se k sobě stromy navzájem chovají, komunikují spolu, umí se pohybovat a bránit. Kniha Tajný život stromů nám dovolí nahlédnout do nádherného, ale křehkého světa.

Nejslavnější lesník na světě – Peter Wohlleben – v knize Tajný život stromů odhalil čtenářům tajemný svět lesních velikánů a neuvěřitelné skutečnosti z jejich existence. Podle tohoto světového bestselleru, přeloženého do více než čtyřiceti jazyků, vytvořil ilustrátor Benjamin Flao ve spolupráci s komiksovým scénáristou Fredem Bernardem originální stejnojmennou knihu komiksů pro děti od 10 let, která na pozadí životního příběhu lesníka a vášnivého ochránce přírody Petera Wohllebena poutavou formou přibližuje tajuplný život stromů, lesa a ochrany přírody.

Proč si knihu přečíst?

Přístup autorů k tématu ukazuje jejich lásku k přírodě a fakt, že se snaží informovat veřejnost o tom, že je nutné chránit stromy a lesy. Ať jde o dětské čtenáře nebo o dospěláky, každý si zde něco najde – navíc v úžasné formě.

Líbí se mi rozdělení knihy podle ročních období; ono je to vlastně logické, protože tak lze vysvětlit řadu jevů a věcí. Barvy též často umocňují dané období a tvoří příjemný koncept. Dále kvituji s povděkem kreativní rozdělení komiksu do panelů, které nejsou nudné a pravidelné, ale naopak hravé.

V knize se dozvídáme o životě autora, o jeho mládí i o tom, jak vlastně vznikla jeho láska k přírodě. A díky vlastnímu uvědomění si důležitosti ekosystému nám dává nahlédnout do toho, proč kniha vůbec vznikla. Nakousne i problematiku životního prostředí a klade důraz na ekologii a snahu o záchranu ekosystému.

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Odhalte s dětmi Tajný život stromů

Líbí se mi celá řada věcí: třeba jak autor srovnává člověka a strom jak vzhledem, tak chováním; jak nám přibližuje zvířata i rostliny z lesního ekosystému. Překvapila mě třeba kapitolka „stromy ve městě“, která přiblížila těžkosti stromů v nehostinném prostředí betonové džungle. Zajímavá byla též zmínka o soužití rostlin a hub a co mě fascinovalo, to byla část knihy „stromy a paměť“, kde mě fascinovalo, jak spolu stromy komunikují a vzájemně si pomáhají. Překvapivě se v knize překvapily statistické informace z českého prostředí, třebaže jsou pouze informativního charakteru.

Jediné, co může být pro dětské čtenáře obtížné pochopit, je odborný jazyk, kterému se ale v této odborné problematice nelze nevyhnout. Vše je zde hezky a polopaticky vysvětleno, přesto to může pro desetileté čtenáře znamenat oříšek.

Tuto kouzelnou knihu vřele doporučuji všem milovníkům přírody, jak rodičů, tak jejich dětem. Možná by bylo hezké, pročítat si knihu společně a vysvětlit si třeba věci, které některé děti ještě nepoberou. Ale obdivovat obrázky a opěvovat magické bytosti lesa, stromy, dokáže každý čtenář, nehledě na věk.

tajny zivot stromu komiks

Název: Tajný život stromů
Autor: Peter Wohlleben, Fred Bernard, Benjamin Flao
Původní název: Das geheime Leben der Bäume. Was sie fühlen, wie sie kommunizieren - die Entdeckung einer verborgenen Welt.
Žánr: populárně naučná literatura
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024, brožovaná vazba s klopami
Počet stran: 240
Hodnocení: 95 %

Odkaz na web: https://www.knihykazda.cz/tajny-zivot-stromu-komiks/


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Lobbing není takový, jak si většina lidí myslí

vsichni jsme lobbiste 200V nakladatelství Grada vyšla kniha Václava Nekvapila s názvem Všichni jsme lobbisté představující toto velmi zajímavé odvětví.

 

...

Divadlo

Vitamín D aneb Divadla spolu!

vitaminD 200Divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky se spojili v unikátním, společném projektu, který všem divákům umožní být při tom. Zástupci třinácti divadel od Chebu až po Ostravu si vymysleli společnou kreativní výzvu, v rámci které každý zúč...

Film

Tmání: unikátní příležitost poznat skrze virtuální realitu boj člověka s depresí

tmani perexZhlédnout Tmání, animovaný film z pera Ondřeje Moravce, je unikátní příležitostí po mnoha stránkách. Virtuální realita, ve které je děj umístěn, vás vtáhne do zážitku jako žádná jiná platforma. Ačkoliv promítání ve VR prostoru může být pro něko...