Tajná šifra odhalena

Tajná šifra odhalena

zavet krystofa200Všichni jsme se je učili zpaměti, někteří je znají dokonale, jiní občas tápou. Proto je dobré si je občas zopakovat. O čem hovořím? O vyjmenovaných slovech, která je potřeba znát, aby člověk nebyl za moulu. A Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů opakování usnadní.

 

Slova s ypsilonem

Markéta Chaloupková vytvořila napínavé vyprávění o velké záhadě, kterou máme v naší gramatice. Rozluštili ji Linda s Kamilem z rodu skřítků. Neměli to vůbec lehké, protože vše se točilo kolem vyjmenovaných slov. Dobře se ví, že naučit se je a dobře užít není nic snadného. Taky udržet je v hlavě a nedělat chyby. V našem případě nešlo jen o čtení a naslouchání, Linda a Kamil museli pátrat v katakombách a snažili se rozluštit tajné zprávy, aby našli cestu k důležitému poselství.

Cesta k tajemství

Možná jsme všichni tušili, že vyjmenovaná slova jsou čímsi jiná, mnozí chtěli jejich záhadu objasnit, ale nešlo to jen tak. Bez našprtání se základních slov prostě člověk dál nepostoupil. Autorka nám udala cestu, krok za krokem odhalila, jak je třeba se na tuto gramatickou záhadu dívat, a ještě se jí povedlo do příběhu zasadit pátrání po ztraceném tatínkovi trpasličí slečny Lindy.

Markéta Chaloupková si umí hrát se slůvky. Proto se pěkně čte její vyprávění s velmi vytříbenými větami a bohatou slovní zásobou. Navíc skládá zapeklitá vyjmenovaná slova do celistvého příběhu, aby se čtenáři lépe zapamatovala. Po přečtení pohádkového vyprávění už nikoho nikdy nenapadne napsat myš s měkkým i.

Obrázky jako malované

Příjemné autorčino čtení osvěžila ilustracemi Lucie Novotná, která ke každému slovu přidala patřičný obrázek. Dohromady tak před sebou máme výtečné opakování nejen na prázdniny. Malí školáci i jejich unavení rodiče mají šanci si připomenout, co nesmí žáci zapomenout pro další školní rok.

Proto chutě do čtení, čtenáři malí i velcí, čeština volá. I když se o prázdninách učit nikomu nechce, tento způsob opakování zdá se být velmi příhodným. Na závěr jen připomínám, že Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů se dá číst i ve školním roce!

zavet krystofa

Název: Závěť Kryštofa Prevíta, pána z Povidliček a Satelitů
Autor: Markéta Chaloupková
Ilustrace: Lucie Novotná
Žánr: dětská literatura
Nakladatelství: Jonathan Livingston, s. r. o.
Rok vydání: 2022
Počet stran: 72
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: archiv nakladatelství

Odkaz na web: www.jonathanlivingston.cz


 

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Literatura

Všechny vůně Afriky přinášejí pižmo sexu i pachuť smrti

Vsechny-vune-Afriky 200Nakladatelství Jota přináší tentokrát především čtenářkám toužícím po dobrodružství v exotické Africe román Zuzany Beranové Všechny vůně Afriky, který se odehrává v Keni. Hlavní hrdinkou p...

Divadlo

Sen noci svatojánské : Shakespeare by se nejspíš divil

sen noci svatojanskeV sobotu 13. října 2012 se ve zlínském Městském divadle uskutečnila premiéra komedie z pera mistra svého oboru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Přicházející noc byla říjnová a ch...

Film

Želvy Ninja všechny naporcují

Zelvy Ninja 200Film Želvy Ninja (2014) navazuje na nekonečnou sérii filmů a seriálů o zmutovaných zvířatech, která mají tělo i mysl podobnou člověku. Reportérka April O'Neilová (Megan Fox) jim je na stopě, ale je s jejich osudy spojená víc, než si myslí....