Vyprávějte dětem před spaním o Žábarádech

Vyprávějte dětem před spaním o Žábarádech

 

Zabaradi 200Pavel Renčín využil času při nemoci a sepsal dobrodružství dvou žabáků. Najdete ho v knize Žábarádi s podtitulem Fantastický výlet Kváčka a Žabimíra od pramene Vltavy až do vesmíru.

 

Hlavními hrdiny knihy jsou dva žábarádi Kváček a Žabimír žijící nedaleko od Kvildy. Ti jednoho dne objeví pohlednici z Prahy a nadchnou se myšlenkou stát se žábonauty. Při cestě za jejich snem jim nejprve pomůže agama Agáta, poté bobr Javda a následně i další hodná zvířata. Žábarádi plují po Lipně, zajímavá dobrodružství na ně čekají například v Českém Krumlově a nejvíce toho zažijí právě v Praze.

Kniha je rozdělena do celkem 13 krátkých příběhů, které jsou určeny k předčítání před spaním. Jejich délka je podle mě ideální, a navíc každý končí nějakou zajímavostí na dobrou noc. Čtenáři se tak dozví něco nového o čápech, ropuchách, leknínech nebo čolcích.

Pavel Renčín si v knize skvěle hraje se slovy, například kromě žábarádů je zde i strakorád a spousta věcí je žábastických. Mě nejvíce rozesmála píseň Ryba rybě od Žabka Lezeckého a takových libůstek je v knize více. Překvapilo mě také spojení ergo kladívko a párkrát jsem si říkala, že se děti mohou ptát na význam slova, což rozhodně není na škodu.

„Co to vidí oko mé čolkové?“ ozval se náhle skotačivý hlas.

„No ahojda, to mě žohni vážka, Čolkomate, co je to za cizince?“ odpověděl mu druhý klokotavý hlas.

„No, co asi, Čolkopate, to jsou cestovatelé z dalekých zemí. Podívej, jak vypadaj cizokrajně. A to jejich plavidlo… to je přímo žabidlo. Nevypadá ale moc ve formě…“
Naši dva žabáci se vyjeveně zadívali na čolky, kteří se k nim hrnuli z lesa. V první chvíli si mysleli, že vidí dvojmo, protože oba vypadali na první pohled stejně.
„Nazdárek, cizinci, my jsme čolci od Odpadkového koše, nejšikovnější parta široko daleko.“
„No jó, to teda sme,“ promluvil druhý čolek. „A navíc jsme bráchové,“, no, dvojčata.“ (str. 83)

Žábarádi mají také moc pěkné ilustrace od Ivana Mračka. Působí docela realisticky, všechny postavy vypadají opravdu mile a dětem se určitě budou líbit. Celkově jde o pěknou knihu, která kromě příběhu jako přidanou hodnotu obsahuje i mnoho poselství a ponaučení.

Pavel Renčín (*1977) je český spisovatel. Od konce devadesátých let, kdy debutoval prvními povídkami, se jeho jméno pravidelně objevuje v předních antologiích fantastického žánru. Jeho tvorba zahrnuje především městskou fantasy, stále silněji v ní ale zaznívá hlas realismu a hororu. První román Nepohádka vyšel v roce 2004, Jméno korábu v roce 2007. V letech 2008-2011 Renčín publikoval fantasy trilogii Městské války, skládající se z románů Zlatý kříž (nominován na cenu Akademie SFFH a v kategorii nejlepší česká kniha oceněn cenou Aeronautilus), Runový meč a Věk nenávisti. V roce 2009 vyšel výběr nejlepších Renčínových povídek ve sborníku Beton, kosti a sny a v roce 2010 vyšel knižně Labyrint, internetový román psaný spolu se čtenáři, který se stal jakousi předehrou k trilogii Městské války. Hororový román Vězněná, inspirovaný skutečnou událostí ze šumavského pohraničí, byl Akademií science-fiction, fantasy a hororu oceněn jako nejlepší původní česká a slovenská kniha roku 2015. Thriller Klub vrahů je devátou autorovou knihou a nejnovějším počinem jsou Žábarádi.

Zabaradi

Žábarádi
Fantastický výlet Kváčka a Žabimíra od pramene Vltavy až do vesmíru
Autor: Pavel Renčín
Žánr: pohádka, pro děti
Nakladatelství: CNC Books
Rok vydání: 2021
Počet stran: 135
Hodnocení: 90 %

https://pavelrencin.cz/zabaradi/


 

PřihlášeníSoutěže


Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová je od dětství jazykový nadšenec a miluje češtinu

renata stulcovaS Renatou Štulcovou jsme se poprvé setkaly v roce 2003. Strávily jsme spolu pěkné dopoledne na besedě s dětmi. Zrovna jí vyšla první kniha Nemetonburk aneb Tajemství ve skále. Renata malovala dětem lab...

Hledat

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Literatura

O schůzce, která se vlastně neuskutečnila

Rendez vous 200Přestože se román Deborah McKinlayové jmenuje Rendez-vous v Paříži, nejde vůbec o milostné randění v městě nad Seinou. Ti dva, o nichž je řeč, se do francouzské metropole spolu vůbec nedostanou. Na rendez-v...

Divadlo

Festival Nultý bod 2021 - umění a emoce naživo

nulty bod perexFestival v Praze pravidelně představuje zajímavá a objevná představení současné zahraniční i české tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, loutkové a vizuální divadlo. Letošní rok s sebou nese poselství - díla t...

Film

Příběh kmotra se netýká jen jednoho konkrétního případu

200filmUž dříve čeští filmaři, inspirováni skutečnými událostmi, učinili protagonistou svých filmů zločince (připomenu aspoň Sametové vrahy a Kajínka), a přitom se zjevně pokoušeli čerpat z poetiky amerických thrillerů. Takže leckdy převáží výrazová expresivi...