Vyprávějte dětem před spaním o Žábarádech
Kultura21.cz

Vyprávějte dětem před spaním o Žábarádech

 

Zabaradi 200Pavel Renčín využil času při nemoci a sepsal dobrodružství dvou žabáků. Najdete ho v knize Žábarádi s podtitulem Fantastický výlet Kváčka a Žabimíra od pramene Vltavy až do vesmíru.

 

Hlavními hrdiny knihy jsou dva žábarádi Kváček a Žabimír žijící nedaleko od Kvildy. Ti jednoho dne objeví pohlednici z Prahy a nadchnou se myšlenkou stát se žábonauty. Při cestě za jejich snem jim nejprve pomůže agama Agáta, poté bobr Javda a následně i další hodná zvířata. Žábarádi plují po Lipně, zajímavá dobrodružství na ně čekají například v Českém Krumlově a nejvíce toho zažijí právě v Praze.

Kniha je rozdělena do celkem 13 krátkých příběhů, které jsou určeny k předčítání před spaním. Jejich délka je podle mě ideální, a navíc každý končí nějakou zajímavostí na dobrou noc. Čtenáři se tak dozví něco nového o čápech, ropuchách, leknínech nebo čolcích.

Pavel Renčín si v knize skvěle hraje se slovy, například kromě žábarádů je zde i strakorád a spousta věcí je žábastických. Mě nejvíce rozesmála píseň Ryba rybě od Žabka Lezeckého a takových libůstek je v knize více. Překvapilo mě také spojení ergo kladívko a párkrát jsem si říkala, že se děti mohou ptát na význam slova, což rozhodně není na škodu.

„Co to vidí oko mé čolkové?“ ozval se náhle skotačivý hlas.

„No ahojda, to mě žohni vážka, Čolkomate, co je to za cizince?“ odpověděl mu druhý klokotavý hlas.

„No, co asi, Čolkopate, to jsou cestovatelé z dalekých zemí. Podívej, jak vypadaj cizokrajně. A to jejich plavidlo… to je přímo žabidlo. Nevypadá ale moc ve formě…“
Naši dva žabáci se vyjeveně zadívali na čolky, kteří se k nim hrnuli z lesa. V první chvíli si mysleli, že vidí dvojmo, protože oba vypadali na první pohled stejně.
„Nazdárek, cizinci, my jsme čolci od Odpadkového koše, nejšikovnější parta široko daleko.“
„No jó, to teda sme,“ promluvil druhý čolek. „A navíc jsme bráchové,“, no, dvojčata.“ (str. 83)

Žábarádi mají také moc pěkné ilustrace od Ivana Mračka. Působí docela realisticky, všechny postavy vypadají opravdu mile a dětem se určitě budou líbit. Celkově jde o pěknou knihu, která kromě příběhu jako přidanou hodnotu obsahuje i mnoho poselství a ponaučení.

Pavel Renčín (*1977) je český spisovatel. Od konce devadesátých let, kdy debutoval prvními povídkami, se jeho jméno pravidelně objevuje v předních antologiích fantastického žánru. Jeho tvorba zahrnuje především městskou fantasy, stále silněji v ní ale zaznívá hlas realismu a hororu. První román Nepohádka vyšel v roce 2004, Jméno korábu v roce 2007. V letech 2008-2011 Renčín publikoval fantasy trilogii Městské války, skládající se z románů Zlatý kříž (nominován na cenu Akademie SFFH a v kategorii nejlepší česká kniha oceněn cenou Aeronautilus), Runový meč a Věk nenávisti. V roce 2009 vyšel výběr nejlepších Renčínových povídek ve sborníku Beton, kosti a sny a v roce 2010 vyšel knižně Labyrint, internetový román psaný spolu se čtenáři, který se stal jakousi předehrou k trilogii Městské války. Hororový román Vězněná, inspirovaný skutečnou událostí ze šumavského pohraničí, byl Akademií science-fiction, fantasy a hororu oceněn jako nejlepší původní česká a slovenská kniha roku 2015. Thriller Klub vrahů je devátou autorovou knihou a nejnovějším počinem jsou Žábarádi.

Zabaradi

Žábarádi
Fantastický výlet Kváčka a Žabimíra od pramene Vltavy až do vesmíru
Autor: Pavel Renčín
Žánr: pohádka, pro děti
Nakladatelství: CNC Books
Rok vydání: 2021
Počet stran: 135
Hodnocení: 90 %

https://pavelrencin.cz/zabaradi/


 

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Literatura

Prázdniny s dráčkem odhalují, jak to bylo a je s brontosaury

200lMalému Vojtovi začínají prázdniny. Dneska byl naposledy ve školce, od září z něho bude školák. S tím si teď starosti dělat nemusí, musí totiž balit, protože se jede za babičkou a dědou – a taky trochu za králíky, psem, kozou, prasetem… prostě jede se na ves...

Divadlo

Kabaret La Fontaine: Geisslers Hofcomoedianten uvádějí RAUT v režii Matii Solceho

GEISSLERS logoDivadelní soubor Geisslers Hofcomoedianten uvede ve středu 29. září v Divadle VILA Štvanice pražskou premiéru inscenace RAUT v režii jednoho z nejvýraznějších loutkářů současného divadla Matiji Solceho na motivy bajek Jeana de La Fontaine....

Film

Česká filmová parodie na „bondovky“ míří za diváky

Agent perexNový český středometrážní film AGENT 00 – MISSION PALERMO bude mít premiéru koncem srpna. Představí se nejen českým divákům. Film je totiž v anglickém jazyce a míří také za diváky z Itálie, kde film vznikal a do dalších zemí. Nechce totiž spoléha...