Škola s kouzelným panem učitelem? Ano, v Portugalsku!
Banner

Škola s kouzelným panem učitelem? Ano, v Portugalsku!

bajecna skola 200Do kouzelné školy by chtěl chodit každý a šestiletému Péťovi se to splnilo v Portugalsku, kam se musel přestěhovat. Jeho příběhy si můžete přečíst díky knize Báječná škola pana Scotta, která vyšla v nakladatelství Kazda.

 

 

Na základě předchozích zkušeností s knihami od nakladatelství Kazda jsem si zprvu myslela, že tato kniha bude nějakým způsobem naučná. Že bude například pojednávat o tom, jak dospět ke kouzelné škole nebo se zaměří na školu, která děti učí něčemu navíc. Po přečtení anotace i letmém nahlédnutí bylo jasné, že tomu bude jinak, což vůbec nebylo na škodu.

Báječná škola pana Scotta je vyprávěním šestiletého Péti, který po přestěhování začne navštěvovat mezinárodní školu v Portugalsku. Z počátku tak bojuje hlavně s jazykovou bariérou, ale také s odlišným přístupem. Ten se ukazuje v této ukázce ze strany 36: „Co tam celý den děláš, Péťo? Ptá se ustaraně maminka. „Lezu po stromech, lítám po dvoře a všichni jsou tam moc prima,“ odpovídám šťastně.“ „No jo, vždyť ty nemáš ani žádné úkoly, to se mi nějak nezdá,“ diví se maminka a tatínek jen mávne rukou, že uvidíme.“

Péťa se však brzy skamarádí s ostatními a užívá si s nimi společných aktivit. Například se starají o kočku Mačku, objevují mloky žijící nedaleko školy, staví domek ve větvích stromu, prodávají ve vlastním stánku nebo hrají divadlo. A dojde také na nějaké lumpárny.

Pan Scott a také další personál školy působí chvílemi jak z jiného světa, nebo spíše jako z pohádky. Je na nich vidět, že jim na dětech záleží, a hlavně to s nimi umí. „Mr. Scott něco povídá anglicky, konejší mě a nese do školy. Přitom mluví pěkným klidným hlasem a přivine mě k sobě, abych se nebál. Ukazuje mi svou školu, a i když mu nerozumím ani slovíčko, vím, že už teď mě má rád. (str. 26).

Díky tomu je čtení velmi příjemné a takové milé. Měla jsem na konci o to větší radost, že příběh vychází z reálných zážitků autorky a lidé jako je pan Scott tedy opravdu existují a jsou tady pro děti.

Báječná škola pana Scotta je moc pěkná kniha. Ve vyprávění se děti mohou najít, popisované příhody jsou zajímavé a vše doplňují nádherné ilustrace Ivony Knechtlové.

Miroslava Salajková vystudovala Fakultu multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Pracovala ve školství jako vychovatelka, v gumárenském průmyslu i v redakci časopisu Darina. Několik let prožila v Portugalsku, které se pro ni stalo velkou inspirací. Je velkou milovnicí zvířat. Má dospělého syna.

Ivona Knechtlová ilustrování knížek je pro ni splněným dětským snem. Ilustruje pro řadu významných nakladatelství (Albatros, Pikola, Mladá fronta), těší ji zejména práce na dětských knihách. Má tři dcery a s rodinou žije v Praze.

BAJECNA skola

Báječná škola pana Scotta
Autor: Miroslava Salajková, ilustrace Ivona Knechtlová
Žánr: pro děti a mládež
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 128
Hodnocení: 88 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Nahlédněte do Báječné školy pana Scotta

https://www.knihykazda.cz/bajecna-skola-pana-scotta/


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Vasil Fridrich: „Na to, že budu v Českých Vánocích hrát, jsem se mimořádně těšil.“

fridrich 6S hercem Vasilem Fridrichem z Městských divadel pražských bude na našem webu ke konci ledna online chat. Abyste se na něj naladili a inspirovali se k otázkám, začtěte se do tohoto rozhovoru, který se, kromě jiného, váže k příležitosti 50. reprízy...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Literatura

Moderní porodnictví nezklame
moderni porodnictviTlustá bichle velikosti A4 nabušená informacemi o ženských genitáliích a o tom, jak přicházejí děti na svět, vás rozhodně nezklame. Minimálně pokud studujete medicínu nebo se chystáte vykonávat záslužnou práci porodní asistent...

Divadlo

Největší příběh všech dob

Nejvetsi pribeh 200Hra Patricka Barlowa „Největší příběh všech dob“ (Greatest story ever told). Divadelní „road movie“ se vrací! Aneb všechny cesty vedou na Golgotu...

 

...

Film

Začne další ročník FEBIOFESTU

FebiofestUž po šestadvacáté si diváci v Praze (a následně v dalších čtrnácti městech naší republiky) mohou vychutnat olbřímí přehlídku filmů nazvanou FEBIOFEST, spíše jen z prestižních důvodů opatřenou soutěží prvotin, aby se mohla honosněji zvát festivalem....