Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké
Kultura21.cz

Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

o-zviratkach ezop 200V nakladatelství Presco Group vyšly dvě krásné knihy o zvířátkách: Ezop o zvířátkách a Rudyard Kipling o zvířátkách. Nenechte si je ujít!
O co jde?

Jedná se o veršované povídky a bajky, které převyprávěla Elli Woolardová a ilustrovala Marta Altésová. Do češtiny je pak přebásnil Robin Král, překladatel, textař, básník a úspěšný spisovatel knížek pro děti. Ten to měl podle mě opravdu těžké a odvedl výbornou práci. A grafická úprava je pak třešničkou na dortu těchto knih.

Ezopovy bajky

Postava Ezopa je zahalena tajemstvím, ale jeho bajky se předávají už několik let. Tyto krátké příběhy se vyznačují poučením a často poukazují na nějaké negativní lidské vlastnosti. Nejinak je tomu i v této knize, kde se nachází celkem 8 bajek.

Některé jsou známé, jako například závodící zajíc se želvou nebo příběh o psu a jeho obrazu, s jinými jako třeba s úvodní bajkou Dva poutníci a medvěd jsem se setkala poprvé. Zaujalo mě také vyprávění o lišce a paviánovi, kde mě navíc překvapilo a potěšilo zařazení právě paviána.

„Dobrý šéf má býti moudrý, spravedlivý, uvážlivý,
Když se ale sečtou volby, tak se potom leckdo diví.
Být tak jedním ze zvířátek, koho bys chtěl za vládce?
Chytrou kmotru, nebo klauna, s kterým je prý legrace?“ (str. 55)

o-zviratkach ezop

Kipling není jen Kniha džunglí

Příběhy v této knize vychází ze sbírky povídek o zvířátkách Rudyarda Kiplinga s názvem Just so Stories. Přiznávám, že jsem od tohoto britského spisovatele znala jen Knihu džunglí, a tyto příběhy pro mě byly tak příjemným obohacením. Jsou plné fantazie a jsou zaměřené především na to, jak zvířata přišla ke svým typickým vlastnostem.

Najdete zde pouhých pět příběhů o velbloudovi, velrybě, nosorožci, slonovi a divoké kočce. Jeden je lepší než druhý, až mi bylo líto, že jich zde není více. Zaujal mě především lenivý velbloud a nenasytný nosorožec, který je navíc nádherně vykreslen. V tomto ohledu je krásný také (nepřirozeně růžový) pavián. Toho budu mít s knihou spojeného.

Finální verdikt

Knihy o zvířátkách mě velmi mile překvapily a hned na první pohled jsem se do nich zamilovala. Ilustrace jsou opravdu krásné, roztomilé a hravé. Pro děti tím pádem to pravé! Navíc jsou i věrné, Marta Altésová dokázala u jednotlivých zvířat zachytit jejich typické znaky a je vidět, že je nekreslila poprvé. Do obrázku navíc vtiskla i emoce a skvěle tak doplnila texty.

Příběhy stojí za to, každý je originální a ze všech plyne nějaké ponaučení. Veršovaná forma je neotřelá a zkrátka skvělá. Až na pár zádrhelů se četla velmi dobře, někde mě rušilo rozdělení na dalších stránkách, ale zase to umožňovalo dodat příběhu napětí.

Několik příběhů jsem z legrace před spaním četla manželovi a fungovaly na něj dokonale – usnul aniž by znal pointu. Takže pokud máte doma malé milovníky zvířátek, nebo je potřebujete uspat, určitě po těchto knihách sáhněte!

o-zviratkach rudyard-kipling

Ezop O zvířátkách
Rudyard Kipling O zvířátkách
Autoři: Elli Woolardová (převyprávěla), Robin Král (přebásnil), Marta Altésová (ilustrace)
Žánr: pro děti od 3 let
Nakladatelství: Presco Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93, 94
Hodnocení: 95 %

https://www.presco.cz/ezop-o-zviratkach-versovane-bajky/

https://www.presco.cz/rudyard-kipling-o-zviratkach-versovane-povidky/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Velká kniha herců první republiky a protektorátu představuje pětadvacet osobností

RB perexV polovině prosince spatří světlo světa Velká kniha herců první republiky a protektorátu, kterou připravil autorský tým Jiří Bartoň a Robert Rohál. Nebude jen filmografií či strohým životopisem filmových hvězd, půjde jim tzv. pod kůži a nahlédne do ...

Hledat


Literatura

Léčení včelími produkty

vceli produkty (2)Nakladatelství Esence si pro nás v dubnu připravilo zajímavou příručku, částečně odbornou, částečně řadící se do kolonky zdravého životního stylu. Jedná se o Léčení včelími produkty od slovenského autora Štefana Demetera. A nabí...

Divadlo

Tereza Ramba a Eliška Křenková odehrají Amerikánku: V kleci už tento čtvrtek ze Safari Parku Dvůr Králové

amerikanka 200Další představení Amerikánky z plánované série Hrajeme pro medici se tento čtvrtek 30. dubna odehraje ve vnitřním výběhu pro hyeny ze Safari Parku Dvora Králové.

...

Film

Bajkeři nejsou příliš originální, ale pobaví

bajkeri 200Letní komedie Bajkeři vstupuje v těchto dnech do našich kin a slibuje slušnou porci zábavy i romantiky. Ale jak už tomu u podobných filmů bývá, jen pro určitou sortu lidí.

...