Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

o-zviratkach ezop 200V nakladatelství Presco Group vyšly dvě krásné knihy o zvířátkách: Ezop o zvířátkách a Rudyard Kipling o zvířátkách. Nenechte si je ujít!
O co jde?

Jedná se o veršované povídky a bajky, které převyprávěla Elli Woolardová a ilustrovala Marta Altésová. Do češtiny je pak přebásnil Robin Král, překladatel, textař, básník a úspěšný spisovatel knížek pro děti. Ten to měl podle mě opravdu těžké a odvedl výbornou práci. A grafická úprava je pak třešničkou na dortu těchto knih.

Ezopovy bajky

Postava Ezopa je zahalena tajemstvím, ale jeho bajky se předávají už několik let. Tyto krátké příběhy se vyznačují poučením a často poukazují na nějaké negativní lidské vlastnosti. Nejinak je tomu i v této knize, kde se nachází celkem 8 bajek.

Některé jsou známé, jako například závodící zajíc se želvou nebo příběh o psu a jeho obrazu, s jinými jako třeba s úvodní bajkou Dva poutníci a medvěd jsem se setkala poprvé. Zaujalo mě také vyprávění o lišce a paviánovi, kde mě navíc překvapilo a potěšilo zařazení právě paviána.

„Dobrý šéf má býti moudrý, spravedlivý, uvážlivý,
Když se ale sečtou volby, tak se potom leckdo diví.
Být tak jedním ze zvířátek, koho bys chtěl za vládce?
Chytrou kmotru, nebo klauna, s kterým je prý legrace?“ (str. 55)

o-zviratkach ezop

Kipling není jen Kniha džunglí

Příběhy v této knize vychází ze sbírky povídek o zvířátkách Rudyarda Kiplinga s názvem Just so Stories. Přiznávám, že jsem od tohoto britského spisovatele znala jen Knihu džunglí, a tyto příběhy pro mě byly tak příjemným obohacením. Jsou plné fantazie a jsou zaměřené především na to, jak zvířata přišla ke svým typickým vlastnostem.

Najdete zde pouhých pět příběhů o velbloudovi, velrybě, nosorožci, slonovi a divoké kočce. Jeden je lepší než druhý, až mi bylo líto, že jich zde není více. Zaujal mě především lenivý velbloud a nenasytný nosorožec, který je navíc nádherně vykreslen. V tomto ohledu je krásný také (nepřirozeně růžový) pavián. Toho budu mít s knihou spojeného.

Finální verdikt

Knihy o zvířátkách mě velmi mile překvapily a hned na první pohled jsem se do nich zamilovala. Ilustrace jsou opravdu krásné, roztomilé a hravé. Pro děti tím pádem to pravé! Navíc jsou i věrné, Marta Altésová dokázala u jednotlivých zvířat zachytit jejich typické znaky a je vidět, že je nekreslila poprvé. Do obrázku navíc vtiskla i emoce a skvěle tak doplnila texty.

Příběhy stojí za to, každý je originální a ze všech plyne nějaké ponaučení. Veršovaná forma je neotřelá a zkrátka skvělá. Až na pár zádrhelů se četla velmi dobře, někde mě rušilo rozdělení na dalších stránkách, ale zase to umožňovalo dodat příběhu napětí.

Několik příběhů jsem z legrace před spaním četla manželovi a fungovaly na něj dokonale – usnul aniž by znal pointu. Takže pokud máte doma malé milovníky zvířátek, nebo je potřebujete uspat, určitě po těchto knihách sáhněte!

o-zviratkach rudyard-kipling

Ezop O zvířátkách
Rudyard Kipling O zvířátkách
Autoři: Elli Woolardová (převyprávěla), Robin Král (přebásnil), Marta Altésová (ilustrace)
Žánr: pro děti od 3 let
Nakladatelství: Presco Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93, 94
Hodnocení: 95 %

https://www.presco.cz/ezop-o-zviratkach-versovane-bajky/

https://www.presco.cz/rudyard-kipling-o-zviratkach-versovane-povidky/


 

PřihlášeníSoutěže


Rozhovor

Kuly z Desmod by si na zábavě klidně zazpíval své písně!

desmod kuly 200Festivalová sezóna pomalu končí a my přinášíme rozhovor s Máriem „Kully“ Kollárem ze slovenských Desmod. Jaké byly letošní koncerty, jak vzpomíná na začátky kariéry a co si myslí o moderních technologiiích...

Hledat

Videorecenze knih

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Literatura

O lásce, o mužích a o šatech

trimetryvasne perNebylo vždy snadné vynikat svým vzhledem mezi všemi vrstevníky, potýkat se s prvními láskami a přitom se ještě starat o to, jestli jsou zrovna tyhle šaty dost dlouhé na to, aby zakryly širší stehna! Ale nakonec přišla na to, že ke svém...

Divadlo

Dream job nebo mediální pakáž?

MP DJ perexJe poslední týden před volbami a v redakci nejmenovaného periodika vládne napětí. Nestačí, že musí celý tým během předvolebního týdne dělat přesčasy, aby byly pokryty všechny důležité události, ale je potřebné zveřejnovat všechno dřív, než konku...

Film

Závodničtí Rivalové rozduní nejen váš DVD přehrávač

rivalove perexV loňském roce vzniklo poměrně dost filmů, které jednoznačně velebili běžní diváci, fanoušci i odborníci. Jedním z nich je také drama z prostředí Formule 1 s názvem Rivalové. To se sice v osca...