Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké
Kultura21.cz

Barevné knihy O zvířátkách s veršovanými příběhy zaujmou malé i velké

o-zviratkach ezop 200V nakladatelství Presco Group vyšly dvě krásné knihy o zvířátkách: Ezop o zvířátkách a Rudyard Kipling o zvířátkách. Nenechte si je ujít!
O co jde?

Jedná se o veršované povídky a bajky, které převyprávěla Elli Woolardová a ilustrovala Marta Altésová. Do češtiny je pak přebásnil Robin Král, překladatel, textař, básník a úspěšný spisovatel knížek pro děti. Ten to měl podle mě opravdu těžké a odvedl výbornou práci. A grafická úprava je pak třešničkou na dortu těchto knih.

Ezopovy bajky

Postava Ezopa je zahalena tajemstvím, ale jeho bajky se předávají už několik let. Tyto krátké příběhy se vyznačují poučením a často poukazují na nějaké negativní lidské vlastnosti. Nejinak je tomu i v této knize, kde se nachází celkem 8 bajek.

Některé jsou známé, jako například závodící zajíc se želvou nebo příběh o psu a jeho obrazu, s jinými jako třeba s úvodní bajkou Dva poutníci a medvěd jsem se setkala poprvé. Zaujalo mě také vyprávění o lišce a paviánovi, kde mě navíc překvapilo a potěšilo zařazení právě paviána.

„Dobrý šéf má býti moudrý, spravedlivý, uvážlivý,
Když se ale sečtou volby, tak se potom leckdo diví.
Být tak jedním ze zvířátek, koho bys chtěl za vládce?
Chytrou kmotru, nebo klauna, s kterým je prý legrace?“ (str. 55)

o-zviratkach ezop

Kipling není jen Kniha džunglí

Příběhy v této knize vychází ze sbírky povídek o zvířátkách Rudyarda Kiplinga s názvem Just so Stories. Přiznávám, že jsem od tohoto britského spisovatele znala jen Knihu džunglí, a tyto příběhy pro mě byly tak příjemným obohacením. Jsou plné fantazie a jsou zaměřené především na to, jak zvířata přišla ke svým typickým vlastnostem.

Najdete zde pouhých pět příběhů o velbloudovi, velrybě, nosorožci, slonovi a divoké kočce. Jeden je lepší než druhý, až mi bylo líto, že jich zde není více. Zaujal mě především lenivý velbloud a nenasytný nosorožec, který je navíc nádherně vykreslen. V tomto ohledu je krásný také (nepřirozeně růžový) pavián. Toho budu mít s knihou spojeného.

Finální verdikt

Knihy o zvířátkách mě velmi mile překvapily a hned na první pohled jsem se do nich zamilovala. Ilustrace jsou opravdu krásné, roztomilé a hravé. Pro děti tím pádem to pravé! Navíc jsou i věrné, Marta Altésová dokázala u jednotlivých zvířat zachytit jejich typické znaky a je vidět, že je nekreslila poprvé. Do obrázku navíc vtiskla i emoce a skvěle tak doplnila texty.

Příběhy stojí za to, každý je originální a ze všech plyne nějaké ponaučení. Veršovaná forma je neotřelá a zkrátka skvělá. Až na pár zádrhelů se četla velmi dobře, někde mě rušilo rozdělení na dalších stránkách, ale zase to umožňovalo dodat příběhu napětí.

Několik příběhů jsem z legrace před spaním četla manželovi a fungovaly na něj dokonale – usnul aniž by znal pointu. Takže pokud máte doma malé milovníky zvířátek, nebo je potřebujete uspat, určitě po těchto knihách sáhněte!

o-zviratkach rudyard-kipling

Ezop O zvířátkách
Rudyard Kipling O zvířátkách
Autoři: Elli Woolardová (převyprávěla), Robin Král (přebásnil), Marta Altésová (ilustrace)
Žánr: pro děti od 3 let
Nakladatelství: Presco Group
Rok vydání: 2020
Počet stran: 93, 94
Hodnocení: 95 %

https://www.presco.cz/ezop-o-zviratkach-versovane-bajky/

https://www.presco.cz/rudyard-kipling-o-zviratkach-versovane-povidky/Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Support Lesbiens: „Jsme tu přece pro fandy a ti musí slyšet na koncertech pecky“

support lesbiens 200Pohodlně se usaďte a přečtěte si rozhovor s jednou z hvězd festivalu Holešovská Regata, se skupinou Support Lesbiens. Za ni odpovídala stálice Hynek Toman, jež se nezalekl rozpa...

Hledat

Na svém albu oslavuje Lucie Bílá své autory - Ondřeje Soukupa a Gabrielu Osvaldovou

Jedenadvacet hitů a známých písní a závěrečná novinková nahrávka Salto mortale přináší album s všeříkajícím názvem Lucie Bílá/Ondřej Soukup/Gabriela Osvaldová. Album mapuje spolupráci výjimečných umělců, kteří si sedli umělecky a lidsky už začátkem devadesátých let.

Literatura

Vzhůru na Britské dobrodružství

britske-dobrodruzstvi-jamese-martina 200Nakladatelství Slovart vydalo další knihu šéfkuchaře Jamese Martina, který je v České republice známý z TV Paprika, kde ho mohli diváci sledovat, jak cestuje v Citroënu 2. Po jeho francouzs...

Divadlo

Sunset Boulevard, šperk ostravské muzikálové sezóny se blíží

sunset 200Velkolepý muzikál a především nádhernou hudbu - to slibuje česká premiéra muzikálového titulu Sunset Boulevard. Dramatický příběh s prvky hořké komedie, který začíná smrtí jedné postavy a končí šílenstvím druhé, režíruje na scéně Národního divadla mo...

Film

Tibetští mniši a televize

altFilm, který se může pyšnit nálepkou “první skutečně tibetský film”, Tiché svaté kameny, odpovídá kritériím profesionálního filmu délkou i technickým zpracováním. Herecké obsazení je sice poskládané z neherců, ale i ti pod režijním vedením ...