Vydejte se po řece života Vladimíra Kořena

Vydejte se po řece života Vladimíra Kořena

Tisk

reka-zazraku200Nakladatelství Kazda vydalo v květnu knihu Řeka zázraků od známé osobnosti v podobě Vladimíra Kořena. Jaký je prostřednictvím řádků?

 

 

 Postavu Vladimíra Kořena samozřejmě znám, viděla jsem několik dílů Zázraků přírody a také vím, že byl starostou. Vždy na mě působil jako sympaťák, a proto jsem byla zvědavá, jaká bude jeho kniha a co se o něm dozvím.

A proč se vlastně pustil do psaní knihy? Uvádí, že k tomu vedly tři věci. Za prvé jeho žena, která několik let přitahovala celou rodinu k nakladatelství Kazda, za druhé pohled na současný stav přírody, která se stává spoutanější, chudší a hladovější, což je vidět v oblasti řek a dále čas, který se mu podařilo vyšetřit v jinak přeplněném programu.

Kniha má podtitul Povídky psané zralou rukou čerstvého padesátníka a kromě doslovu a předmluvy Maroše Kramára v ní čtenáři najdou celkem 12 vyprávění. Podle mě se ne vždy jedná o povídky, ale ve výsledku je jedno, jak je to označeno a nehraje se na to. Vladimír Kořen texty různě protkává a propojuje – přidává do nich vzpomínky, střídá pohledy do minulosti například se zážitky ze Zázraků přírody a podobně. Není to však vůbec na škodu a nijak jsem se v tom neztrácela.

Při čtení jsem dostala nálož emocí a musím říct, že to stálo opravdu za to. Autor si mě získal hned úvodním příběhem nazvaným Cígo z plezíru o jeho prarodičích, u kterého jsem se často usmívala, ale ani se neubránila slzám. Občas jsem byla napjatá, jak něco dopadne, hodně jsem se smála u kapitoly Vlašák v akvárku o jedné škole v přírodě, moc mě bavilo číst si o Bílém jelenovi a životě Vladimíra a jeho ženy v malé vesnici a byla jsem překvapená, co vše jim osud přichystal a jak se s tím dokázali poprat.

Řeku zázraků můžete vyhrát v naší soutěži: Získejte knihu oblíbeného moderátora

Původně jsem moc nevěděla, co mám od knihy očekávat a trochu jsem se bála, jestli nebude buď moc osobní nebo naopak zaměřená na konkrétní místa v přírodě, která mi nic neřeknou. Nic z toho se však nestalo, čtení mě chytlo a dozvěděla jsem se při něm spoustu věcí jak o samotném Vladimíru Kořenovi, tak také o přírodě. Bavilo mě číst o rybách a představovat si, jaké musely být chvíle u vody a podobně. Občas je v knize zmiňován Bohumil Hrabal nebo Ota Pavel a já si říkám, že kdyby klasická nebo povinná literatura byla taková, měla by mnohem více příznivců!

Vladimír Kořen je český moderátor, popularizátor vědy a životního prostředí, bývalý starosta Říčan, učitel a nyní také spisovatel. Narodil se roku 1973 v Teplicích, studoval teplické gymnázium a následně žurnalistiku na Karlově univerzitě. Dlouhodobě působil jako redaktor České Televize. Znát ho můžete zejména ze zábavného pořadu Zázraky přírody, který uváděl společně s Marošem Kramárem. Kromě toho byl také autorem a moderátorem televizního pořadu Planeta věda a podílel se také na pořadu Živé srdce Evropy. Za svou popularizaci vědy a životního prostředí mu byla udělena cena Česká hlava, která je českou obdobou Nobelovy ceny. V letech 2010 až 2020 působil jako starosta města Říčan. Z funkce odstoupil poté, co odmítl podepsat nevýhodné smlouvy na prodej městských bytů. Od roku 2021 působí jako učitel druhého stupně na ZŠ u Říčanského lesa. Učí zde zeměpis, přírodovědu, fyziku, výpočetní techniku, dějepis a občanskou výchovu. Žije v Říčanech společně se svou manželkou Martinou a čtyřmi dětmi.

reka-zazraku
Řeka zázraků
Povídky psané zralou rukou čerstvého padesátníka
Autor: Vladimír Kořen
Žánr: skutečné příběhy
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2024
Počet stran: 272
Hodnocení: 88 %

https://www.knihykazda.cz/reka-zazraku/


 

Hledat

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!


Literatura

Držíte-li dietu, nečtěte Poslední tango s Carmen

200littNe, že by to bylo špatné čtení, ale pořád se tam vaří laskominy, pořádají se hostiny a baští se, až se dělají protagonistům (a tím i čtenářům) boule za ušima. Alena Jakoubková přivedla na svět ženu s netradičním jménem Carmen, zajímavým povoláním (zubařka...

Divadlo

Pod slávou herectví se skrývá i jeho bída?

200divZajímá vás, co vše obnáší herecké povolání? Jaká dilemata musí (nebo nemusí?) umělci řešit, pokud se ocitnou v konfrontaci s represivním režimem? O tom všem pojednává kniha Sláva a bída herectví, poskládaná z řady příspěvků, které se zabývají jednak her...

Film

SIGNÁL – solidní, trochu pohodlná komedie
ImageProměny, PIKO, Czech Made Man jsou první tvůrčí počiny mladého režiséra Tomáše Řehořka. V 25 letech, kdy takový Stanley Kubrick teprve s režírováním začínal, přichází Řehořek již se čtvrtým celovečerním snímkem, tentokrát s vesnicko...