Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Dvě Markéty. Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského

Tisk

MarketyMožná jste už slyšeli o ošklivé vévodkyni Markétě Pyskaté. Právě o ní je román Jaroslavy Černé. Knížka se jmenuje Dvě Markéty s podtitulem Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského. Vydalo ji nakladatelství Alpress. Pojďte se teď spolu se mnou přenést do 14. století.

 

Markétu Tyrolskou provdali ještě jako dítě za mladšího bratra budoucího císaře Karla IV. Tato dívka ale moc krásy zrovna nepobrala a později jí začali říkat Maultasch. Těžko již dnes dokázat, zda byla skutečně tak ošklivá, anebo její přezdívka znamenala něco jiného. S tímto historickým příběhem si pohrává oblíbená autorka Jaroslava Černá, která vypráví osudy nejen této Markéty, ale i jiné Markéty, a to Markéty Opavské. Právě tuto dívku nakonec Jan Jindřich Lucemburský miloval, kdežto Pyskatou Markétu, svou první manželku, ne. Když se Markéta Tyrolská, řečená Pyskatá, vdávala, bylo jejímu manželovi pouhých 8 let. Na naplnění manželství si museli ještě pár let počkat, ale stejně k němu nejspíše jaksi nedošlo, navíc Markéta svého muže obvinila z impotence a požadovala rozvod, aby se mohla vdát za někoho jiného. Jak celý příběh dopadl se dozvíte v této knize. Nechybí samozřejmě ani politická zápletka.

Jaroslava Černá opět pojala příběh jednoduše, příjemně se čte a potěší zejména milovníky romantických příběhů o lásce na pozadí skutečných historických událostí. Skvělá oddechovka, doporučuji.

O autorce

Jaroslava Černá (*1959)

Její zájem osciluje mezi literární dráhou, na níž je velmi úspěšná, a širokou oblastí duchovna. Zajímá ji psychologie i sociologie, věnuje se esoterice. I když původně začínala jako sociálně-právní pracovnice a kromě toho působila ve školství, dnes dosáhla mistrovství jako autorka historických příběhů s romantickými prvky. Je velmi plodnou autorkou. Na svém kontě má několik podobných historických románů týkajících se převážně českých středověkých dějin, ale i spoustu dalších knih, například detektivních příběhů nebo příběhů ze současnosti.

Rozhovor s autorkou zde: https://www.kultura21.cz/rozhovory/26009-laska-zavist-nenavist-touha-po-moci-a-bohatstvi-ovladaji-lidstvo-v-kazde-dobe-historie-je-poucna-ale-clovek-ne

Dvě Markéty

Název: Dvě Markéty: Nenávist a láska Jana Jindřicha Lucemburského
Autor: Jaroslava Černá
Počet stran: 232
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2022
Hodnocení: 90 %

https://www.alpress.cz/dve-markety-nenavist-a-laska-jana-jindricha-lucemburskeho/


 

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Žhavý led – další oddechovka od královny červené knihovny

zhavy led 200V říjnu vydalo nakladatelství Motto knihu žádané americké autorky Nory Robertsové Žhavý led. Pokud máte náladu na oddechové čtení s pořádnou dávkou romantiky, kde ale nechybí i akce, napětí a exotika, máme tu knihu přesně pro vás!

Divadlo

Testosteron byl masakr

testosteron 200Městské divadlo Zlín na začátku své 73. sezóny přišlo s komedií polského autora Andrzeje Saramonowicze Testosteron, která má velké ambice stát se velmi oblíbeným titulem.

...

Film

Krvavý boj za skotskou svobodu

statecne srdceTěžký historický film Statečné srdce (1995) ztvárňuje něco, co je v období každé krize velmi aktuální. I když zabíjet není právě nejlepší řešení, můžeme se podívat, jak se daly řešit podobné problémy kdysi dávno.

...