Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Navštivte galerii v Tančícím domě a obdivujte krásu českého skla. Unikátní výstava potrvá do 31.října

Tisk

Znami neznami perexČeši byli po staletí známí svým sklářským uměním. I dnes mezi nimi najdeme výjimečné skláře, jejich tvorba je však paradoxně známá více v zahraničí než u nás.

Mezi takové umělce patří i Tomáš Hlavička a jeho dcera Petra Hřebačková. Řemeslo mají v rodině. Zatímco pan Hlavička přičichl ke sklářství až tehdy, když mu bylo padesát, a učil se od svého tchána Pavla Hlavy, Petra byla sklem obklopena již od útlého dětství. Jejich díla jsou vyhledávána sběrateli zejména v Asii a Spojených státech a jsou také součástí prestižních sbírek po celém světě.

Výstava nazvaná (NE) ZNÁMÍ, kterou zaštituje Czech Art Point z.s., má za cíl zviditelnit jejich tvorbu v České republice.

Inspirace přírodou a světem kolem nás

Expozice pana Hlavičky je průřezem celou jeho více než dvacetiletou tvorbou. Díky tomu můžete sledovat nejen jeho progres, ale i fascinující umělecký vývoj. Neméně zajímavé je i jeho unikátní technologické zpracování tabulového skla, při kterém mezi jednotlivé tabule pokládá plátky stříbra. Ty se vlivem tavení při určité teplotě promění opticky ve „zlaté“. Jak přesně k tomu dojde? To je tajemství mistra.

Znami neznami  Kytka

Kytka

Finální dílo je následně potřeba ještě dobrousit. Tento proces je nesmírně náročný a vyžaduje velkou fyzickou sílu ve spojení s mimořádnou precizností. Při broušení totiž umělec nebo brusič musí držet několik desítek kilogramů skla a zároveň je zvládnout vybrousit do požadovaného tvaru.

Pan Hlavička vystudoval architekturu, a tak je v jeho tvorbě patrný řád. Jako zdroj inspirace mu slouží zejména příroda a svět kolem nás.

Díla Tomáše Hlavičky

Výstava představí hned několik jedinečných Hlavičkových děl. Za zmínku stojí například Kytka. Ta obsahuje skleněné části, které je možné vyndat a následně přeskládat, a tak si její vzhled můžete přizpůsobit podle nálady.

Ošatka je jeden z nejnovějších kousků, které na výstavě je možné spatřit. Její elegantní a minimalistické provedení vás určitě nadchne.

Znami neznami Osatka

Ošatka

Dílo nazvané Slunce je kombinací zlata a stříbra. Vevnitř objevíte vlásky nebo chcete-li sluneční paprsky zatavené do skla. Fascinující pohled je i ze spodní strany mísy.

Dílo Nastřídačku je zajímavé zejména svým multidimenzionálním rozměrem. Z každé strany je možné pozorovat, jak se vám dílo proměňuje před očima.

Celá tvorba Tomáše Hlavičky je tak specifická a nezaměnitelná, že kdekoliv na světě objevíte některé z jeho děl, můžete si být jisti, že je to autorská tvorba pana Hlavičky.

Tvorba Petry Hřebačkové

Petřina tvorba více než tu otcovu připomíná tvorbu jejího dědečka. Kombinace barevné skloviny, kterou lepí a následně brousí, je podmanivá a bezpochyby přitáhne vaši pozornost.

Znami neznami Cirkus

Cirkus

Možná na první pohled její díla vypadají jednoduše, ale opak je pravdou. Každý kousek totiž musí Petra roztavit do požadovaného tvaru, následně dokonale vybrousit a poté lepit po segmentech. Je to precizní práce na setiny milimetrů. Neuvěřitelné propracované návrhy svých děl následně promítá do reálné podoby. Jak přesné to je, se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Dílo Cirkus je nejčerstvější dílo, které na výstavě můžete spatřit. Populární autíčka jsou jedním z děl, které v různých variantách můžete najít v průběhu její 20leté tvorby.

Znami neznami 3-2-1-GO

3-2-1-GO!

Dílo 3-2-1-GO! Jedinečná tříkolka, která ještě čeká na svého majitele. Unikátní kousek, který byl vyroben pouze jednou.

Při tvorbě díla Tequila se zas autorka inspirovala tím, jak tento nápoj vypadá pod mikroskopem, a to co objevila následně přenesla do jednoho ze svých děl.

Znami neznami Tequila

Tequila

Výstava probíhá v Galerii Tančící dům a navštívit ji můžete do 31.10. 2023.

Neváhejte a přijďte si prohlédnout fascinující svět skla dvou uměleckých generací – Tomáše Hlavičky a Petry Hřebačkové. Objevte jejich vizionářství, které transformuje sklo do neuvěřitelných forem a barev.

Zdroj foto a další info: www.galerieskla.cz


 

Hledat

Tvrdý jak voda - varování před totalitou "kulturních revolucí"

Tvrdý jak voda je tvrdá politická satira, román, kde se mísí humor a emoce. Univerzální lidské drama o povaze moci, nebezpečí pýchy a síly touhy, jež se valí navzdory všemu a všem, jen směr nikdo z nás nezná. Román Tvrdý jak voda se odehrává v místech, kde se autor narodil, na Oradelské vrchovině uprostřed Číny. Je jaro roku 1968, zuří kulturní revoluce a hlavní hrdina, Kao Radboj odchází z armády, aby "přenesl plamen nového myšlení na rodnou hroudu".


Literatura

Komiks, který nezklame? Ghost Rider: Cesta slz

ghost rider cesta slzTak takhle nějak to má vypadat. Vezmete si do ruky komiks a očekáváte skvělý příběh, který doplňuje mnoho akce, nádherná kresba a i nějaké to morální ponaučení. Ghost Rider: Cesta slz vás zaručeně nezklame. Jedná ...

Divadlo

Muzikál Bat out of Hell

bat out of hell2Když jsme se rozhodli pro rodinný poznávací pobyt v Londýně, bylo nám hned jasné, že bychom měli navštívit taky nějaký muzikál. Výběr představení na londýnském West Endu je opravdu velký, a tak rozhodování nebylo...

Film

Film Zrození na Kamera OKO 2019 dostal druhou šanci

birthMéně známý a nedoceněný snímek režiséra Jonathana Glazera Zrození s Nicole Kidman v hlavní roli, byl dalším z mnoha zajímavých filmů, které diváci mohli vidět na 11. ročníku mezinárodního filmového festivalu Kamera OKO. Ten se let...