Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Tisk

Ferova-prace perexMožná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.

 

Jde o svědectví ženy a muži budou, jak jsou zvyklí, mluvit o přecitlivělosti, aby sami před sebou ospravedlnili svoje machistické chování, místo aby šli do hloubky jako ona. Ukazuje, jak ženy prožívají přítomnou realitu v její syrovosti a surovosti, a snaží se navrhnout cestu ven z tohoto nepřijatelného stavu.

Kultivace zábran

Co je jeho příčinou? Zvyková sexuální morálka se podstatně liší od naší ideální představy o ní. Je to dáno tím, že moderní doba člověka v tomto směru nevychovává a nekultivuje, na rozdíl od doby předcházející, takže lidé v sobě nemají vybudovány zábrany, a pak prostě jednají, jak se jim zrovna chce, zvlášť když neexistují právně a trestně ošetřené hranice a meze.

Tento nedostatek se Kim Scottová pokouší odstranit návrhem, aby lídři firem vytvářeli takové pracovní prostředí, v němž by k sexuální a jiné šikaně nedocházelo. Vychází z představy, že lidé v pozicích moci, když v sobě nemají potřebné morální zábrany, svou moc sobecky zneužívají, a tomu že je nutno zvenčí, z pozice lídrů, zabránit.

Výše zmíněné je jen jeden z rozměrů této vícevrstvé publikace, věnované boji za práva menšin, ale pro mě je tím hlavním, co jsem si z četby odnesl.

Ferova-prace

Férová práce
Autor: Kim Scott
Původní název: Just Work
Žánr: motivační literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2023, měkká vazba
Počet stran: 408

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-ferova-prace/


 

Hledat

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál


Literatura

Rybí krev Jiřího Hájíčka – román z jižních Čech (ale nejen odtamtud)

rybi krev 200Sedím v kupé rychlíku Praha – České Budějovice, od stanice Tábor už úplně sama. Nad hlavou v prostoru pro zavazadla můj odřený tmavomodrý kufr na kolečkách, na jeho držadle se ještě houpe cedulka letiště v Rotterdamu. Konečně chvíle samoty, ...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění

na prvni pohled200Advokátka vyhozená ze sedla. Švandovo divadlo uvede hru Na první pohled, brilantní soudní monodrama i naléhavý příspěvek v debatě o znásilnění. 

...

Film

Krátkometrážní studentské snímky, které bojovaly o ceny na Českém lvu

Martin Kuba režisér vítěz ceny MagnesiaPro všechny milovníky krátkých filmů, poskytujících rychlou katarzi příběhů, je tady možnost podívat se na ty nejlepší snímky za uplynulé roky, které bodovaly na Českém lvu. Platforma dafil...