Novinkové album Heleny Vondráčkové Tvrdohlavá posouvá její hudební tvář

Novinkové album Heleny Vondráčkové Tvrdohlavá posouvá její hudební tvář

helena 1 perexČtrnáct písniček plus jeden bonus – toť další řadové album Heleny Vondráčkové. Novinka, která se objevila na trhu začátkem září, nejenže slibuje výhradně česko-slovenské písně, ale i nový svěží vítr ve zpěvaččině repertoáru. Téměř polovinu skladeb napsal Karel Mařík, který je současně i producentem alba, další písně zkomponovali například Ondřej Soukup, Lešek Wronka nebo Vašo Patejdl. A nechybí ani duet, v tomto případě hned dva, a to s Olgou Lounovou a operní pěvkyní Vandou Šípovou.

 


Zatímco předcházející Helenino album Dávno vím svý (2017) překvapilo komorní atmosférou a šansonovým výrazem, nejnovější album Tvrdohlavá sází na o poznání barvitější tóny i nálady. Může za to využití živých muzikantů, ale také chytrá dramaturgie a samozřejmě zpěvaččin perfektní výkon. Její zralý kumšt, to je magie, která se line celým albem.

helena3

Když si uvědomíme, že své první řadové album (Ostrov Heleny Vondráčkové) natočila v roce 1970, je až neskutečné, kolik desítek vynikajících alb pořídila do dnešního dne, jak jí to zpívá, jak je moderní, současná a přitom stále svá. Helena Vondráčková zkrátka měla a má kliku. Jednak se vypracovala, ale také nezpohodlněla, navíc má skvělé spolupracovníky, kteří se čas od času mění, čímž posouvají i její hudební tvář.

Hudební tvář alba Tvrdohlavá stojí právě na změně autorů, kteří pro Helenu Vondráčkovou tentokrát psali. Je to nejen již zmíněný Karel Mařík, ale také Jakub Lenz, Lucia Šoralová či mistři rýmů Josef Peterka, Miro Jurika a Tomáš Belko. Z autorů, kteří už s Helenou spolupracovali dříve, to jsou osvědčení tvůrci Ondřej Soukup a Gabriela Osvaldová, Lešek Wronka a Petr Šiška, Vašo Patejdl a Jan Krůta nebo Václav Noid Bárta. Výsledkem je svěží album, u něhož byste neřekli, že jej nazpívala zpěvačka, která je ročník 1947.

helena2

Mnohé z písní jí sluší a evokují její osobitost a osobnost, třeba hned první písnička Dívčí žena, ale i následující další skladby Ten den chce nápad, Já s tebou dál cestou kráčím a Tvrdohlavá lákavě, svůdně a svižně otevírají zpěvaččino novinkové album. Překvapením jsou oba duety – Navěky spálils mou tvář (s Olgou Lounovou) a Chlap je koala (s Vandou Šípovou). I když každá nápaditá píseň je o něčem jiném, zapadají do žánrové mozaiky a jsou příjemným zpestřením už jenom tím, kdo s hlavní hvězdou zpívá.

Povedly se i další, do moderního šansonu posazené písně Podzimní tvář, Čekal jsi víc či S polštářem ticha, přičemž bonusem a de facto poslední písní je Ženská pomsta. Jde o výsostně hitovou melodii (ze stejnojmenného filmu), která je nejen další povedenou písničkou, ale současně obstarává finále. Právě autorský tandem Lešek Wronka a Petr Šiška napsali Heleně Vondráčkové podobných hitů během dvaceti let pěknou řádku.

I když od dnes už málem kultovního alba Vodopád uteklo dvacet let, mám pocit, že i zpěvaččino nejnovější album Tvrdohlavá se dere do života a překvapuje čímsi svůdně novým, stejně tak interesantním obalem i bookletem s elegantními fotografiemi. Novou letošní kulturní sezónu nemohla Helena Vondráčková zahájit líp.

Foto Warner MusicSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Fotograf Jaroslav Kučera: „Fotky jsem vystavovat samozřejmě nemohl, jejich skrytý význam by prokouknul i blbý komunista.“

fotokucera 4Sice už není listopad, který jsme zde, na Kultuře21, označili měsícem fotografie, ale na zajímavé čtení není nikdy pozdě. Pojďte s námi tedy nyní nakouknout za objektiv panu inženýrovi Jaroslavu Kučerovi a přečíst si o jeho zkušenostech. 

...

Hledat


Literatura

Živí mrtví vám ukousnou čas již po čtrnácté

zivi mrtvi perexNakladatelství Crew nám přináší fanoušky oblíbenou komiksovou sérii Živí mrtví již se čtrnáctým titulem, jenž se honosí názvem Není úniku. Dočkáme se nelítostné řežby, nečekaného párování i filozofických...

Divadlo

Zlín kráčí Za kulturou krok za krokem

krok 200Za kulturou krok za krokem je název unikátní losovací akce, která sdružuje podnikatele s podobným zájmem a hlavně dělá radost. Firmy si navzájem přeposílají své klienty a dělají radost těm stávajícím. My vám v tomto článku představíme, co nabízí Městsk...

Film

Glosa: Američtí Oscaři letos konečně ukazují pestrost

oscar2013 200Začátkem příštího týdne k nám brzy ráno ze zámoří dorazí zprávy o vítězích cen Americké filmové akademie, krátce Oscarů. Pozlacené sošky, o jejichž možných držitelích se vždy vedou nadšené spekulace mnoho týdnů...