Kde končí Čechy a kde začíná Morava. Kniha Českomoravská stezka je výjimečnou součástí edice Via Czechia
Banner

Kde končí Čechy a kde začíná Morava. Kniha Českomoravská stezka je výjimečnou součástí edice Via Czechia

Tisk

CM stezka perexSíť turistických stezek Via Czechia čítá dohromady již přes 10 000 kilometrů tras. Poskytuje zájemcům o poznávání české krajiny, přírody, památek, historických nebo poutních míst nekonečné možnosti pro celoroční putování pěšky, na kole, na lyžích i na lodi. Šestou publikací edice Via Czechia, jejímž autorem je Jan Hocek a která vyšla v říjnu letošního roku v nakladatelství Universum (Euromedia Group, a.s.), je Českomoravská stezka.

Českomoravská stezka vede po historické hranici Čech a Moravy, která byla poprvé ustanovena ve 12. století. Trasa sleduje zemskou hranici, jak byla kodifikována v polovině 19. století a platila přibližně 100 let až do 31. prosince 1948.

Spojka severního a jižního trojmezí

Trasa spojuje dva trojmezné body – na severu je to trojmezí Čech, Moravy a Polska (které je zároveň nejvýchodnějším bodem Čech), ležící v těsné blízkosti vrcholu Králického Sněžníku a pramene Moravy; na jihu je to trojmezí Čech, Moravy a Rakouska nedaleko Slavonic. Českomoravská stezka rovněž sleduje hlavní evropské rozvodí, oddělující úmoří Černého a Severního moře.

Soubour nekonečných možnosti pro celoroční putování

Díky knížce obsahující mapy, tabulky, fotografie, deníkové zápisky a spoustu praktických postřehů jsou poutníci připraveni jak na výškový profil a počet kilometrů, tak na místa a zajímavosti, které by si po trase neměli nechat ujít.

V itinerářích jsou zahrnuta také takzvaná „přátelská místa“, což jsou body, kde lze na cestě potkat spřízněné duše ochotné nabídnout pomocnou ruku. Jsou to například penziony, informační centra, turistické kiosky nebo jednotlivci žijící poblíž trasy.

Dalšími samostatnými trasami, které již byly zpracovány v knižní podobě, jsou Severní stezka, Jižní stezka, Centrální stezka, Stezka středozemím a Stezka Slezskem. Kompletní informace o nich a také o celém projektu Via Czechia najdou zájemci zde.

Zážitky pěšky nebo na kole...ale třeba i jen "prstem po mapě"

Všem milovníkům turistiky a výletů vřele doporučuji, aby si knihy o stezkách Via Czechia nejen pořídili, ale aby se jimi nechali inspirovat k poznávání naší krásné vlasti. A to platí i pro ty, kteří již nejsou v takové kondici, aby se po trasách přesouvali osobně – těmito výpravnými publikacemi se totiž dá pohodlně listovat i v křesle. Barvitý popis, spousta fotografií a množství map čtenáře snadno přenesou přes hory a údolí až do míst, o nichž stránky vypráví. Nutno podotknout, že autor Jan Hocek a tým, který se na projektu podílí, mají můj velký obdiv!

CM stezka

Českomoravská stezka - Po historické hranici: po historické hranici Čech a Moravy
Autor: Jan Hocek
Žánr: naučná literatura, cestopis, místopis, příroda, historie
Vydáno: 2023 , Universum (Euromedia Group, a.s.)
Počet stran: 136

Hodnocení: 100 %

www.knizniklub.cz/knihy/659501-ceskomoravska-stezka-po-historicke-hranici.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Air Guitar je podivná disciplína, jako vytržená z filmů Monty Pythonů“

air guitar logoŽe jste ještě neslyšeli o Air Guitar World Championships čili Šampionátu ve hře na imaginární kytaru? Tak to je chyba, protože Česká republika každoročně mívá několik želízek v ohni. V tomto článku si tento fenomén představím...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Z archivu...


Literatura

Nech se bodnout Trnem rejnoka

big trnem-rejnoka-eSW-516757 (2)Nakladatelství Dauphin vydalo výbor z poezie autora oceněného cenou Kniha roku Magnesia Litera 2023 Miloše Doležala. Sbírka má název Trnem rejnoka. Jedná se o výběr básní z l...

Divadlo

Gazdova krv vás dostane korektními i nekorektními vtipy

altDivadelní festival Střetnutí Stretnutie zahájila hra Gazdova krv, ve které excelovala tvář festivalu Szidi Tobias a nejen ona.

 

...

Film

Seriál Černobyl vzbuzuje emoce diváků

serial-cernobyl-cernobyl-clanokWSpolečnost HBO uvedla 5 dílnou minisérii s názvem Černobyl, která okamžitě zaujala vysokou sledovanost a zájem široké veřejnosti.

 

 ...