Kniha o Balkánu potěší především milovníky jeskyní

Kniha o Balkánu potěší především milovníky jeskyní

Tisk

balkan 200V nakladatelství Jota vyšla první kniha Marka Audyho o ráji svobodného cestování – Balkánu. Zaměřuje se na Bulharsko, Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu a v plánu pak je Makedonie, Albánie, Kosovo a kdo ví, co ještě.

 

 

Autor stál u několika významných speleologických objevů, a proto není překvapením, že je kniha hodně zaměřená na jeskyně. Ti, kteří na ně také nedají dopustit určitě ocení jak mnoho praktických informací, tak několik orientačních map a QR kódy s GPS souřadnicemi zajímavých míst. Já si zpočátku říkala, že mi kniha příliš nedá, že jdou jeskyně mimo mě, ale brzy jsem se naladila na autorovu vlnu. Fascinovaly mě fotografie a cítila jsem vzrušení, když jsem četla o objevování jeskyní a dobrodružstvích, která je tam mnohdy čekala. Nadchla mě bulharská Čavdarská jeskyně, kde autorova výprava mohla vjet jejich „véčkem“ a zažít tak autocaving.

Kniha tedy rozhodně není jen o jeskyní a je plná příběhů i zajímavých informací. Ty se většinou nachází ve zvýrazněných boxech. Namátkou mě zaujala například vlasská velikonoční tradice, kde děvčata – rusalky – v době jarních svátků tančí na melodie houslí a dud a se srdceryvným sténáním pak upadají na zem. Při pádu je drží členové rodiny za ruce, aby se nezranily. Kolem padlé rusalky se vytvoří kolo a poté tři králové a tři královny přistupují k oživovacímu rituálu. „První král má nůž jatagan a také česnek a pelyněk, kterým potře rty, oči a nos rusalky, aby se díky silnému zápachu dříve probudila. Pak prořízne čepelí nože hladinu řeky Dubočky. Ostatní králové třikrát naberou do dlaní vodu, kterou vylijí na obličej rusalky. Ta pomalu otevře oči a probudí se z tříhodinového transu, z něhož si však nic nepamatuje,“ píše se na straně 22. Také zde najdete i recepty, třeba na pokrm s názvem ispod saca (z pod pokličky), kde je základem jehněčí maso.

„Na krátké cestě k autu se k nám narychlo připojil jiný, dost podivně vyhlížející chlap. Všiml jsem si ho, jak očumuje, už když jsme se dobývali na Dominovu půdičku.
„Nepotřebuješ se někoho zbavit?“
„Jak zbavit? Nerozumím,“ moje jazykové schopnosti nejsou zas tak krystalické a skutečně se domnívám, že mu vůbec nerozumím.
„No prostě zbavit… odstranit.“ Muž s vážnou tváří napíná zápěstí a hřbetem ruky si rychle přejíždí po krku. Jen pomalu a neochotně můj mozek vyhodnocuje, že to snad opravdu myslí vážně!
„Ne. Nic takového nepotřebuji,“ odmítám.
„Dva tisíce euro… Je jedno, kde to bude, tady, v Česku, v Německu. Máme lidi všude…“
Už na nic nečekáme a rychle mizíme. (str. 140)

Úplně mě učarovaly fotografie z Černé Hory, a to především kaňonu Pivy s tyrkysovou vodou a dalších kaňonů. Na splouvání jako Marek Audy bych si zřejmě netroufla, ale do takhle krásné přírody se jednoho dne rozhodně chci podívat! Navíc je zde vesnička salaší s názvem Brnec. :-)

Právě díky Černé Hoře mi kniha poslouží přesně tak, jak jsem zamýšlela. Jako inspirace k výletům a pomůcka při plánování. Je plná praktického infa a také nádherných fotografií a už budu jen čekat na správnou příležitost a taky na druhý díl.

Marek Audy (*1969) je dobrodruh a romantik. Těžko ho potkáte na turistickém chodníku. Pokud ale zabloudíte z cesty do neschůdných zarostlých strání nebo vás rozvodněná řeka spláchne do divoké soutěsky, můžete jej zahlédnout, jak šťárá pod skalním převisem a hledá nějakou díru. Marek si příběhy nevymýšlí. Prožil je se svými blízkými, a proto o nich píše s lehkostí a nadhledem. Není náhodou, že stál u několika významných speleologických objevů. K těm nejvýznamnějším patří největší pískovcové jeskyně světa na venezuelských stolových horách, o kterých napsal několik knih. Cenou Egona Ervína Kische byla oceněna kniha Brány do Ztraceného světa (Jota, 2008).

balkan

Balkán
Ráj svobodného cestování
Autor: Marek Audy
Žánr: cestování
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 178
Hodnocení: 84 %

https://www.jota.cz/balkan-raj-svobodneho-cestovani


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Je skvělé mít pevné a stabilní zázemí, říká Martin Chodúr

chodurZpěvák Martin Chodúr zazářil už před několika lety, ale faktem je, že zejména až v poslední době zažívá nevšední úspěch. Natáčí, skládá i textuje, koncertuje se svou kapelou MACH. Přitom je vidět a slyšet nejen na svých, ale i na velkých show dalších hvězd...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...


Literatura

Tim Weaver „Němé oběti“
obetiV předchozím jeho díle Bez slitování, autor uvádí krátkou zmínku mezi Davidem Rakerem a Colmem Healym o neúspěšném vyšetřování jednoho případu. Z toho vytěžil nápad na svou další knihu Němé oběti, kdy dokáže čtenáře opět vtáhnout do nového případu . V př...

Divadlo

Švandovo divadlo přináší mrazivý zážitek

zahrada perexKdyž slyšíte název Betonová zahrada a nečetli jste novelu Iana McEwana ani neviděli její filmovou verzi, asi máte mnoho představ, co se za trochu sterilním názvem skrývá. Přesně pro takové diváky bude nová inscenace mrazivým zážitkem. V Česku...

Film

Michal David dokončil film

david perexČeský hitmaker Michal David, ktorý bude mať tento rok posledné dva koncerty nakrúcal film Decibely lásky. Do kín sa dostane vo februári 2016. Fanúšikovia si ho môžu ešte tento rok vychutnať na posledných predstaveniach sprevádzaných svetelnou šou ...