Plánujete výlet? Co navštívit nějaký rodný dům slavných
Kultura21.cz

Plánujete výlet? Co navštívit nějaký rodný dům slavných

rodne domy slavnych 200V současné době se sice výlety plánují špatně, ale až bude lepší situace, bude se hodit mít k tomu k ruce nějakého pomocníka. Tím může být například kniha Radka Laudina s názvem Rodné domy slavných.

 Rodný dům je kotva

Takový je název úvodu, kde autor píše, že se děti dnes rodí v porodnicích a pak si je rodiče vozí DOMŮ. „Někdo žije v rodném domě celý život. Někdo jiný se mu postupem let vzdálí. Dál má ale své rodiště jako magnet. Když mu je radostně, či občas pociťuje úzkost, vrací se do něj. Nevadí, když už v jeho rodném domě žije nějaká jiná, neznámá rodina. Někdo na tu neznámou rodinu zazvoní, popovídá si s novými obyvateli, zavzpomíná s nimi. Nesmělejší povaha jen popochází kolem rodného domu, pozoruje jeho nové obyvatele, přemýšlí, vzpomíná. Ať tak či tak, návštěva rodiště člověka obyčejně potěší, občerství, inspiruje. Je uklidňující vědět, že věci jsou na svých místech,“ popisuje zde dále.

Co v knize najdete?

V knize se nachází více než padesát rodných domů nejrůznějších osobností z několika oborů. Nejčastěji se jedná o herce a spisovatele, ale najdete zde i vynálezce, malíře nebo sportovce. Díky knize tak zjistíte, kde se narodil Ferdinand Porsche, Alfons Mucha, Jan Karafiát nebo třeba Emil Zátopek. Osobnosti jsou zde řazeni abecedně.

Jaké informace zde nechybí?

Každá kapitola začíná červenou cedulkou, jakou známe z označení ulic, na které se nachází jméno osobnosti, její zaměření (povolání), doba narození a úmrtí a adresa rodného domu. Tato cedulka je nápaditá a také výrazná. Následuje text, který se věnuje jak osobnosti, tak danému rodnému domu i městu nebo vesnici. Je zajímavé číst o tom, jak danou osobnost místní vnímají. Samozřejmě nechybí údaje o přístupnosti daných rodných domů a zmíněny jsou i pamětní desky nebo busty, případně muzea. Vše je doplněno také názornými, ostrými a povedenými fotografiemi.

Co naopak scházelo?

Texty jsem si přečetla s velkým zájmem a těším se, až se budeme moci k nějakým rodným domům vydat. K takovému plánování bych však v knize uvítala i nějakou mapu, a to buď souhrnnou, nebo alespoň nákres u každé kapitoly. V nich by se hodila i nějaká tabulka či box se souhrnnými informacemi například s otevírací dobou a podobnými daty. To jsou však jen mušky na povedené knize, kterou je radost jen listovat!

O autorovi

Radek Laudin (1969) vyrůstal v Opatově na Třebíčsku, nyní pracuje v Jihlavě jako redaktor a editor v redakci MF DNES na Vysočině. Je autorem knih Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku, Nejznámější pohádková místa, Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana nebo Nejkrásnější filmová místa.

Rodné domy slavných
Autor: Radek Laudin
Žánr: cestování, memoáry
Nakladatelství: Grada
Rok vydání: 2021
Počet stran: 208
Hodnocení: 84 %

https://www.grada.cz/rodne-domy-slavnych-11718/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Tereza Karpianus: "Nora je hrdinkou!"

tereza karpianus divadlo 21 noraJiž za pár dní, v úterý 18. prosince, se uskuteční divadelní premiéra klasického dramatu od Henrika Ibsena. Divadlo D21 představení pečlivě připravuje několik měsíců a Kultura21 se...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...


Literatura

Kuchařka z lesů a luk velmi mile překvapila

kucharka-z-lesu-a-luk 200V nakladatelství Esence na jaře vyšla nádherná Kuchařka z lesů a luk s podtitulem Dobroty s divokými bylinkami, bobulemi a houbami. Pojďte do ní s námi nahlédnout!

 

Divadlo

Rukojmí bez rizika

IMG 20170814 193557V letním období jsou v kamenných divadlech prázdniny, ale milovníci divadelních představení kvůli tomu smutnit nemusí, protože se mohou kulturním zážitkům oddávat mimo ...

Film

Rodinná pohádková klasika se opět vrací na plátna – Kráska a zvíře

Kraska a zvire film perexOd proslulé animované verze se na plátnech a obrazovkách objevilo několik dalších zpracování tohoto „pojmu“ v pohádkovém světě, avšak úspěšným a velice zdařilým se stal až snímek z letošního roku z dílny Walt Disney...